Kepenų pažeidimo laipsnis ilgą laiką buvo nustatomas atliekant kepenų biopsiją, tačiau šis tyrimas pacientui gana nemalonus, galimos komplikacijos – skausmas dūrio vietoje, kraujavimas, netyčinis kitų organų pažeidimas. Be to, biopsijos metu galima gauti nepakankamą medžiagos kiekį, todėl reikalingas procedūros pakartojimas. O esant išreikštam kepenų pažeidimui sutrinka krešėjimo sistema, dėl ko kepenų biopsija yra kontraindikuotina.
Tačiau tobulėjant mokslui ir technologijoms, sveikatos priežiūros sistemoje įdiegiami nauji medicinos prietaisai, atveriantys didesnes galimybes ir gydytojui, ir pacientui.
Vienas iš tokių FibroScan aparatas. Jam atsiradus, kepenų būklės įvertinimas pacientui atliekamas neinvaziniu metodu, tačiau šis aparatas yra pakankamai brangus ir ne visos gydymo įstaigos pajėgios juos įsigyti.
Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje naujas kepenų būklės įvertinimo tyrimas – kepenų elastograma, kuri atliekama aparatu FibroScan, jau – įdiegtas.
„Tyrimas atliekamas pacientui atsigulus į taip vadinamą „banano“ padėtį, geliu ištepama pilvo sritis ties kepenimis ir jos analizuojamos specialiu davikliu. Aparatu skleidžiamas bangos greitis priklauso nuo kepenų standumo: kuo standesnės kepenys, t.y labiau išplitusi fibrozė (kepenų pažeidimo laipsnis), tuo greičiau sklinda banga. Nustačius fibrozės dydį galima įvertinti ligos sunkumo laipsnį, prognozę bei skirti tuo metu reikalingą gydymą“, – sako elastogramos tyrimą ligoninėje atliekantis gydytojas gastroenterologas Arūnas Kančauskas.
Šis tyrimas ypač svarbus esant lėtinių virusinių, autoimuninių bei metabolinių hepatitų, hepatosteatozės, cirozės ir kitų kepenų ligų atveju. Gydymo eigoje kartojant šį tyrimą, pasak gydytojo gastroenterologo Arūno Kančausko, galima įvertinti gydymo efektyvumą. Todėl, jeigu anksčiau auksiniu standartu, nustatant kepenų fibrozės laipsnį, buvo laikoma kepenų biopsija, tai pastaruoju metu pirmenybė teikiama neinvaziniams tyrimo metodams, t.y kepenų elastogramai.
Gydytojas pažymi, kad FibroScan apartu atliekama procedūra yra saugi, atliekama sąlyginai greitai (trunka apie 10 min.), yra neskausminga, paciento nereikia stacionarizuoti, patikima ir tyrimo rezultatas gaunamas greitai. Gautus duomenis gali čia pat apžiūrėti kompiuteryje. Tai, gydytojo teigimu, yra patogu ligos eigai ir gydymo rezultatams įvertinti.
Kviečiame, pacientus, kuriems reikalinga nustatyti kepenų pažeidimo lygį, registruotis gastroenterologo konsultacijai Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje, telefonu (8-46) 410 688.