„Pfizer“ skelbia turintys vakciną nuo koronaviruso, kurios efektyvumas net 90 proc.

„Pfizer“ skelbia turintys vakciną nuo koronaviruso, kurios efektyvumas net 90 proc.
AA

Vakcinos kūrėjai „Pfizer“ ir „BioNTech“ šiandien pranešė, kad jų kuriama vakcina nuo koronaviruso užkirto kelią daugiau nei 90 proc. koronaviruso atvejų. Ši informacija paaiškėjo užbaigus vakcinos tyrimą su tūkstančiais savanorių.

Palankūs išankstiniai duomenys reiškia, kad JAV farmacijos milžinė ir partnerė iš Vokietijos užtikrintai juda pirmosios veiksmingos vakcinos nuo COVID-19 sukūrimo link.

 

Išvados yra paremtos tarpine analize. Jeigu išankstiniai duomenys pasitvirtins, o informacija apie saugumą, kurią „Pfizer“ tikisi gauti maždaug po savaitės, taip pat bus džiuginanti, galbūt pasaulis turės naują esminę priemonę suvaldyti pandemiją, visame pasaulyje nusinešusią daugiau nei 1,2 mln. gyvybių.

Tikėtasi, kad pirmųjų vakcinų veiksmingumas, bus nuo 60 iki 70 proc., „daugiau nei 90 proc. yra neįtikėtinas rezultatas“, – sakė „BioNTech“ generalinis direktorius Uguras Sahinas.

 

Tačiau savanorių tarpe atliekant vakcinos tyrimą nebuvo senyvo amžiaus žmonių, todėl tiksliai negalima pasakyti ar veiksmingumas aukštos rizikos žmonėms bus toks pat aukštas.

Taip pat iš tyrime savanoriavusiųjų nė vienas neturėjo sunkiosios COVID - 19 formos, todėl kol kas negalima pasakyti apie vakcinos veiksmingumą sunkiausios COVID-19  formos atveju.

Kita vertus, daug žadantys pirmųjų didelio masto bandymų rezultatai yra geras ženklas kitoms eksperimentinėms vakcinoms, ypač gaminamai „Moderna Inc.“, nes naudojama panaši technologija. Atlikus šios vakcinos didelės apimties bandymus, veiksmingumo ir saugumo rezultatų būtų galima tikėtis po keleto savaičių. Jeigu ir ši studija bus sėkminga, maždaug iki metų pabaigos JAV galėtų turėti dvi vakcinas.

Tam, kad apmokytų žmogaus imuninę sistemą kovoti su virusu SARS-CoV-2, naudojamas visiškai eksperimentinis metodas – žmogui suleidžiama dalis viruso genetinio kodo.

Kad vakcina veiktų, reikia dviejų skiepų dozių su trijų savaičių pertrauka, o farmacijos kompanijos teigia, kad žmonės bus apsaugoti nuo viruso praėjus savaitei po antrosios dozės.

„Pfizer“ tiki, kad iki šių metų pabaigos galės pateikti 50 milijonų dozių, o iki 2021 metų pabaigos – apie 1,3 milijardo dozių.