Nuo JAV karių - dovana Klaipėdos universitetinei ligoninei

Nuo JAV karių - dovana Klaipėdos universitetinei ligoninei
AA

Klaipėdos universitetinė ligoninė sulaukė svarbios paramos - JAV ambasados atstovas su kariškiais perdavė du inkstų terapijos aparatus, gelbstinčius pacientų gyvybes. Ši dovana įrodo nenutrūkstamą bei įvairiapusį abiejų šalių bendradarbiavimą.

Dovana - kaip draugystės įrodymas

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje apsilankęs JAV ambasadoriaus pavaduotojas Tamiras Waseris administracijos atstovams perdavė du inkstų terapijos aparatus (CRTM), kurių bendra vertė siekia 45 792 USD (per 41 tūkst. eurų). Ši pagalba, finansuojama per JAV gynybos departamentą ir JAV vadavietę Europoje, yra dalis JAV pastangų paremti Europos sąjungininkus ir partnerius.

„Inkstų terapijos aparatai skirti Klaipėdos universitetinei ligoninei įrodo, kad JAV ir Lietuvos bendradarbiavimas nenutrūko ir pandemijos metu. Ši parama yra vienas iš daugelio būdų, kuriais palaikome vieni kitus kaip sąjungininkai ir draugai. Turiu pripažinti, kad mūsų dvišalė parama yra abipusė. Lietuva yra suteikusi paramą Pensilvanijai (vienai iš JAV valstijų) kovoje su pandemija“, - sakė ambasados atstovas.

Klaipėdos universitetinės ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotojas Eugenijus Zalagėnas ir JAV ambasados atstovas T. Waseris pasirašė simbolinį aparatūros perdavimo aktą.

Pirminė paramos mintis buvo šiuos aparatus įteikti kovoje su pandemija, tačiau tikimasi, kad jie bus panaudoti ir kasdieniame gydytojų darbe.

„Nieko baisaus, kad aparatai mus pasiekė pandemijai artėjant į pabaigą. Mes nežinome, kas mūsų laukia rudenį ir kokie siaus virusai. Klaipėdos universitetinėje ligoninėje atliekamos sudėtingos operacijos. Ji yra viena iš trijų traumų centrų Lietuvoje, tad tikrai turėsime kur panaudoti aparatus“, - paaiškino E. Zalagėnas.

Padeda sunkiems pacientams

Klaipėdos universitetinės ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotojas Gintautas Virketis sakė, kad gauta dovana - tai labai naudinga ir reikalinga šiuolaikinė moderni įranga, kurios prireikia pacientams, turintiems inkstų funkcijų sutrikimų, arba gydymo metu dėl progresuojančios ligos.

Inkstų terapijos aparatai naudojami Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus pacientams. Iki šiol ligoninė turėjo tris tokius aparatus.

Klaipėdos universitetinės ligoninės Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus vedėjas Ričardas Slavinskas paaiškino, kad dovanota moderni įranga naudojama ilgalaikei pakaitinei inkstų terapijai sunkiems pacientams, kuriems pasireiškia gyvybinių funkcijų sutrikimai. Taip gali nutikti dėl įvairių traumų, taip pat galvos smegenų traumų, COVID-19 ligos, nudegimų, sepsio su daugybiniais organų pažeidimais.

Inkstų terapijos aparatas taip pat tinkamas dializuojamam pacientui, kurį ištinka šokas ar reikalinga kitokia skubi pagalba. Be šio aparato tokiam pacientui gydytojai negalėtų padėti, nes įprasti dializės aparatai jiems nėra tinkami - sukelia grėsmę sveikatai ir gyvybei.

„Tai viena iš daugelio priemonių, padedanti gelbėti žmonių gyvybes. Šie dovanoti aparatai padidins mūsų kiekybinius pajėgumus. Iki šiol naudojome tris tokius aparatus, dabar turėsime jau penkis - tai išplės mūsų galimybes pagelbėti sunkiems pacientams“, - sakė Klaipėdos universitetinės ligoninės Anesteziologijos ir reanimatologijos klinikos vadovė Dovilė Antonovičienė.

Tęsiasi ilgametis bendradarbiavimas


Bendradarbiavimas tarp Klaipėdos universitetinės ligoninės ir JAV užsimezgė dar 1992 metais. Tuomet vienos iš Ilinojaus valstijos klinikų gydytojai neurochirurgai, veido ir žandikaulių chirurgai kiekvieną vasarą dalindavosi patirtimi su kolegomis uostamiestyje.

Beveik dešimtmetį trukęs toks bendradarbiavimas vėliau transformavosi į vaizdo konsultacijas su specialistais JAV. Ligoninės specialistai ne kartą stažavosi JAV, kur įvaldydavo itin sudėtingas operacijas. JAV ambasadoriai Lietuvoje ir atstovai jau yra dukart lankęsi ligoninėje.

Pasak E. Zalagėno, kitas svarbus bendradarbiavimo su JAV aspektas - medicininė pagalba NATO kariams. Ligoninėje vos ne kasmet apsilanko garbūs svečiai, karo gydytojai ir NATO kariškiai iš įvairių bazių, kurie domisi galimybėmis teikti pagalbą. Uostamiestyje yra viešėjęs ir JAV karinis laivas - ligoninė.

Pavaduotojas pasidžiaugė, kad NATO atstovai patvirtina, jog Klaipėdos universitetinė ligoninė atitinka jų keliamus reikalavimus. Paminėtina, kad ligoninės Miego centro vadovas gydytojas prof. habil. dr. Giedrius Varoneckas - NATO mokslinių tyrimų ir technologijų agentūros Žmogiškųjų faktorių ir medicinos komiteto narys. 

G. Virketis atkreipė dėmesį, kad ligoninė medicininę pagalbą teikia ne tik Lietuvos pacientams, bet ir mūsų šalyje tarnybą vis gausiau atliekantiems JAV kariams.

Iki šiol per minėtą programą jau paaukota įrangos už daugiau nei 21 mln. USD. Tokia parama siekiama stiprinti priimančiosios šalies gebėjimus kovoti su pandemija ir užtikrinti būtiną gydymą. Lietuvoje per pastaruosius metus JAV gynybos departamento ir JAV vadavietės Europoje pastangomis paaukota asmeninių apsauginių priemonių (AAP) Sveikatos apsaugos ministerijai ir valstybinėms mokykloms Pabradėje už 30 000 USD. Sveikatos apsaugos ministerijai taip pat skirta 1 035 Creative Medical SP-20 pulsoksimetrų, kurių vertė 300 000 USD.