Reklama

Mokslininkai pataria: imunitetą stiprinkite ne tik vitaminais, bet ir buvimu miške

Mokslininkai pataria: imunitetą stiprinkite ne tik vitaminais, bet ir buvimu miške
AA

Tinklaraštis apie gamtos suvokimą (ang. Natural Intelligence) teigia - mūsų imuninei sistemai yra būtinas tikras natūralus miškas.

Jau milijonus metų mūsų protėvių  imuninė sistema vystėsi kartu su ją supusia aplinka. Pasaulyje randamas visas gazilionas virusų, bakterijų ir kitų mikro organizmų, su kuriais susiduriama kasdien. Kai kurie iš jų mums yra naudingi, kitų reikia pasisaugoti. Per laiką mūsų organizmas išmoko kaip panaudoti geruosius vardan blogųjų sunaikinimo. „Natural intelligence teigia, kad žmogaus organizme yra daugiau svetimų ląstelių nei pačio žmogaus bio ląstelių, o mūsų imuninė gyvųjų organizmų sistema yra kol kas pati sudėtingiausia apsisaugojimo sistema pasaulyje.

Pagal Yale mškininkystės ir aplinkos mokyklos (ang. Yale School of Forestry & Environmental Studies) teiginį, buvimas gamtoje ne tik pramoga, bet ir būtinybė siekiant palaikyti fizinę bei kognityvinę sveikatą.

Atlikus tyrimą su studentais ir senyvo amžiaus žmonėmis buvo išsiaiškinta, kad būvimas gamtoje dramatiškai sumažino vidinių uždegimų kiekį kūne. Japonijos Nippon medicinos mokykla (ang. Nippon Medical School) nustatė, kad būnant miško aplinkoje žmonėms padaugėjo imuninę sistemą palaikančių ląstelių. Taip pat buvo pastebėta, kad pasivaikščiojimas po mišką padidino priešvėžinių ląstelių viduje esančio proteino gamybą ir šis efektas išliko visą sekančią savaitę. Deja, bet po pasivaikščiojimo po miestą tokio poveikio nesulaukė.

Taip pat mokslininkai pastebėjo, kad natūralūs miško kvapai yra siejami su mūsų imuninės sistemos aktyvumo gerinimu, o gyvenančių arčiau gamtos mirtingumas net 12% mažesnis už miestiečių.

Žinoma, mokslininkai skuba pabrėžti, kad čia kalbama apie tikrą, natūralų mišką, o ne sterilų ir retą parką. Mokslinė bendruomenė kviečia karantino metu susimąstyti apie gamtos reikšmę mūsų sveikatai ir peržvelgti savo laisvalaikio įpročius stengiantis kuo daugiau laiko praleisti natūraliame miške.

 

Norintiems pasiskaityti nuodugniau pateikiame mokslinius šaltinius:

Yale School of Forestry & Environmental Studies: Robbins J. 2020. “Ecopsychology: How Immersion in Nature Benefits Your Health”, YaleEnvironment360. https://e360.yale.edu/features/ecopsychology-how-immersion-in-nature-benefits-your-health

Selhub EM & Logan AC.  2012. Your brain on nature. John Wiley & Sons.

Li Q. 2010. Effect of forest bathing trips on human immune function.

Environ Health Prev Med 15(1): 9–17.

Li Q et al. 2008. A forest bathing trip increases human natural killer activity and expression of anti-cancer proteins in female subjects. J Biol Regul Homeost Agents 22(1):45-55.

Preuß M et al. 2019. Low Childhood Nature Exposure is Associated with Worse Mental Health in Adulthood. International Journal of Environmental and Public Health 16(10): 1809. https://doi.org/10.3390/ijerph16101809

Mao GX et al. 2012. Effects of short-term forest bathing on human health in a broad-leaved evergreen forest in Zhejiang Province, China. Biomed Environ Sci 25(3):317-24. doi: 10.3967/0895-3988.2012.03.010.