Klaipėdos vaikų ligoninės traumatologai konstatuoja, kad ir šią vasarą vaikų traumų neišvengiama. Ramina tik tai, kad jų statistiškai nepadaugėjo.
Vasarą į pajūrį suvažiuoja poilsiautojai, tiesiog būna daugiau žmonių, todėl Klaipėdos vaikų ligoninėje atsiduria ir daugiau traumų patyrusių vaikų iš visos Lietuvos, netrūksta ir užsieniečių.
Įprastai vaikų traumatizmas pasiekia piką vasarą, nes atsiranda daugiau aktyvios vaikų veiklos vietų: važinėjama dviračiais ir paspirtukais, žaidimų aikštelėse žaidžia daugiau vaikų, vyksta maudynės ir vandens pramogos, pramogaujama gamtoje, kuriamos kepsninės.
Kaip ir pastaraisiais metais, šiemet daugiausia traumų patyrė paaugliai, kurie aktyviai važinėjo paspirtukais, dviračiais, riedlentėmis, žaidė krepšinį, futbolą, tinklinį.
Ant batutų labiau nukenčia mažesni 2-6 m. amžiaus vaikai. Ypač, kai jie paliekami be suaugusiųjų priežiūros, o batutai neturi apsauginių tinklų.
Atskirai paminėtini nudegimai. Maži vaikai nuo tada, kai pradeda vaikščioti, tyrinėja aplinką ir ima viską, ką gali pasiekti. Bėda atsitinka tada, kai suaugusieji palieka karštą kavą, arbatą, sriubą, vandenį vaikui pasiekiamoje vietoje. Užtenka akimirkos, kad mažas vaikas užsiverstų karštos kavos puodelį, o pasekmės dažnai būna labai skaudžios.
Vasarą ir grilio sezonas, nepamirškite, kad vaikai neturi žaisti prie karštų kepsninių ir atviros ugnies. Vieni paaugliai neturi kurti laužų, kepsninių, naudoti degiųjų skysčių.
Skaudžiausios traumos įvyksta veikiant didelei žalojančiai energijai: tai autoįvykiai, kritimai iš didelio aukščio, sužalojimai veikiančiais mechanizmais (diskiniais pjūklais, įvairiomis staklėmis, žemės ūkio technika). Tokiais atvejais dažnos dauginės traumos, kai įvyksta kaulų lūžiai, galvos smegenų pažeidimai, vidaus organų sužalojimai. Tokių traumų pasekmės juntamos net metus kitus, o kartais ir visą gyvenimą. Laimė, tokių traumų vaikams daug nepasitaiko.
Į atskirą traumų grupę reikia išskirti skendimus. Tai labai skaudžios nelaimės, galinčios pasibaigti ir mirtimi.
Daugelio traumų galima išvengti arba susilpninti jų pasekmes. Vaikų saugumas dažnu atveju priklauso nuo jų tėvų. Vaikams reikia aktyviai skiepyti saugumo įgūdžius. Tai suaugusiųjų pareiga! Tai paprasti ir visiems žinomi dalykai, kuriuos, deja, suaugusieji dažnai ignoruoja, kol įvyksta nelaimė.
Traumatologai pataria laikytis taisyklių: leiskite vaikui važiuoti dviračiu, paspirtuku, riedlente tik su apsauginiu šalmu! Galvos traumos vaikų amžiuje labai dažnos. Nėra šalmo — nėra paspirtuko, dviračio, riedlentės! Tokia turi būti vaikui įskiepyta taisyklė nuo mažumės ir pavyzdį turi rodyti suaugusieji.
Nevažiuokite paspirtukais sulipę po kelis!
Nevažiuokite, neikite tamsiu paros metu keliais be atšvaitų!
Nepalikite vaikų vienų be priežiūros ant batutų! Ypač, kai ten kartu šokinėja daug skirtingo amžiaus vaikų.
Nepalikite karštų skysčių: kavos, arbatos ir pan. vietose, kurias gali pasiekti jūsų mažametis vaikas!
Neleiskite vaikams žaisti prie karštų kepsninių, grilių, laužų!
Nenardykite vandens telkiniuose, kur nepažįstate dugno! Nesistenkite vandens telkiniuose pasiekti dugną! Neikite į vandenį išgėrę ar apsvaigę!
Neleiskite vaikų prie veikiančių mechanizmų: žemės ūkio technikos, pramoninių įrenginių, elektros įrankių, staklių!