Respublikinės Klaipėdos ligoninės padalinys, pirmasis Lietuvoje pasiūlęs dienos chirurgijos paslaugas atskirai nuo stacionaro, nuolat plečiasi. Didėjantys pacientų srautai patvirtina, kad daugumai toks gydymo būdas tinka – ryte išoperavo, o vakarop keliauji namo.
Naujovė tapo pavyzdžiu
Daugiau nei prieš aštuonerius metus atidarytas Dienos chirurgijos centras, įsikūręs renovuotuose istoriniuose uostamiesčio pastatuose (Puodžių g. 9 / Bokštų g. 6 ir Puodžių g. 11), nuolat gerina infrastruktūrą ir siūlo vis daugiau įvairių specialistų konsultacijų. Per savaitę centre atliekama apie 100-150 operacijų.
Centre įrengtos 4 modernios operacinės, pooperacinės pacientų stebėjimo palatos, jaukios ir komfortiškos palatos, erdvūs gydytojų konsultacijų ir apžiūrų kabinetai.
„Didėjantys pacientų srautai iš viso Vakarų Lietuvos regiono patvirtina, kad profesionali mūsų veikla – itin reikalinga“, – sakė Respublikinės Klaipėdos ligoninės (RKL) Dienos chirurgijos centro vadovė Svaja Kundrotienė.
Pasak vadovės, tai, kas beveik prieš dešimtmetį buvo naujovė – įkurti ligoninės padalinį kaip atskirą modulį – pasiteisino su kaupu. Daugeliui šalies gydymo įstaigų toks paslaugų teikimas tapo siekiamybe ir sektinu pavyzdžiu.
Dėmesys – paciento saugumui
Dienos chirurgijos centre daug dėmesio, pasak padalinio vadovės, skiriama paciento saugumui: įvertinama sveikatos būklė, gretutinės ligos, aptariami nejautros taikymo būdai – atsižvelgus į visus aspektus, žmogų siūloma operuoti Dienos chirurgijos centre arba RKL ligoninėje.
Dienos chirurgijos centre atliekamos iš anksto suplanuotos šių specialistų operacijos: oftalmologų, akušerių ginekologų, chirurgų, burnos, veido ir žandikaulių chirurgų, urologų, ortopedų traumatologų. Naudojama moderni įranga ir šiuolaikinės technologijos padeda sumažinti komplikacijų riziką, pacientai greičiau sveiksta. Po kiekvienos operacijos atidžiai įvertinama paciento būklė ir sprendžiama, ar jį saugu išleisti į namus. Jeigu saugu, pacientas išvyksta dar tą pačią dieną.
Centre taip pat konsultuoja gydytojai dermatovenerologai, alergologai-klinikiniai imunologai, veikia Alergologijos (alerginių ir imuninių ligų diagnostikos ir gydymo) dienos stacionaras.
Patekimas – be trikdžių
Kaip pastebėjo S. Kundrotienė, Dienos chirurgijos centro ir stacionaro pacientų srautų atskyrimas ypač pasiteisino per pandemiją: pacientai atvyksta jau ištirti, jie greičiau pakliūva į gydymo įstaigą ir gauna reikiamą paslaugą, greičiau grįžta namo ir gyvena visavertį gyvenimą. Kitas svarbus aspektas – dienos chirurgijos paslaugos padeda išvengti hospitalinės infekcijos.
Respublikinės Klaipėdos ligoninės Dienos chirurgijos centro pilvo chirurgas doc. dr. Dainius Šimčikas antrino vadovei: „Situacija per pandemiją parodė, kad įsikūrimas atskirame pastate pasiteisino: kai ligos protrūkis užfiksuojamas viename pastate, jis neišplinta į kitą.“
Ginekologė Zina Daublienė įsitikinusi, kad Dienos chirurgijos centras turi būti įkurtas atskirai nuo stacionaro: patogiau pacientams dėl patekimo tvarkos, jie geriau jaučiasi psichologiškai, gauna daugiau medikų dėmesio.
„Geriau, kai įstaiga yra daugiaprofilinė ir, prireikus ar iškilus nenumatytiems atvejams, pacientui pagalba gali būti suteikiama ligoninėje. Itin retai, bet pasitaiko atvejų, kai pacientę tenka pervežti į ligoninę ilgesniam sekimui ar gydymui“, – paaiškino gydytoja.
Srautų atskyrimai pasiteisina
Z.Daublienė pastebi, kad dėl kitokio darbo organizavimo labiausiai išlošia pacientai. „Dienos chirurgijos centre vadinamosios mažosios operacijos yra pačios svarbiausios, o stacionare pacienčių būna visokių. Ten pirmenybė teikiama sudėtingoms, ilgoms operacijoms. Tad pacientėms, priskiriamoms dienos chirurgijos kategorijai, tenka laukti savo eilės. Pas mus vos atėjusi pacientė tampa pačia svarbiausia, iškart atsiduria medicinos personalo priežiūroje ir jau netrukus patenka į operacinę, o po kelių valandų ar pusdienio išleidžiama namo“, – paaiškino gydytoja.
Ginekologė dažnai sulaukia šiltų atsiliepimų iš pacienčių apie jaukiai ir patogiai įrengtą centrą ir operatyviai bei profesionaliai suteiktas paslaugas.
Pacientų srautų nesimaišymas turi ir psichologinių privalumų. „Įsivaizduokite situaciją: toje pačioje palatoje ilgesnį laiką guli pacientas po operacijos su žarnelėmis, drenais ar papildomais aparatais ir ten pat vos kelioms valandoms ateina kitas pacientas. Abiem pusėms gali būti nejauku, nemalonu, trūkti privatumo bei asmeninės erdvės. Geriau, kai šie pacientų srautai nesimaišo“, – pastebi pilvo chirurgas D. Šimčikas.
Burnos, veido ir žandikaulių chirurgė Rasa Babičenko taip pat mano, jog geriau, kai į vieną palatą patenka pacientai su vienodomis diagnozėmis – tokio principo laikomasi Dienos chirurgijos centre. Ligoninėje gali nutikti visaip: kelioms valandoms atėjęs pacientas gali būti paguldytas šalia onkologinio paciento ar išvakarėse patyrusio traumą, kartais atvykusio ir po muštynių.
Namo grįžta tą pačią dieną
Kalbintų specialistų manymu, pacientams geriau, kai gydytojai specializuojasi siauroje srityje: taip užtikrinamos kokybiškos paslaugos, visas dėmesys skiriamas pacientui.
„Pacientai džiaugiasi, kad tą pačią dieną išleidžiami namo – nė vienas nenori gulėti per naktį. Dažniausiai tai būna jauni, darbingo amžiaus pacientai, kuriems norisi greičiau grįžti į įprastą gyvenimo ritmą“, – pasakojo burnos, veido ir žandikaulių chirurgė R. Babičenko.
Nekomplikuotos kataraktos, auglių šalinimo operacijas atliekanti akių ligų gydytoja Birutė Zubienė pastebi, kad į Dienos chirurgijos centrą patenka įvairaus amžiaus ir skirtingos sveikatos būklės pacientai, tačiau visiems jiems priimtina, kad jau tą pačią dieną jie gali grįžti namo. Kai kurie pacientai net pasidžiaugia, kad nereikės ieškoti kam palikti prižiūrėti augintinį.
Įžvelgia daugiau galimybių
Dienos chirurgijos centras – patogus ir pacientams, ir gydytojams, tad būtų galima pasiūlyti ir daugiau chirurginių paslaugų. Tačiau gydytojų galimybes kartais riboja tos pačios dienos rezervas – pagal naujus dienos chirurgijos reikalavimus per tiek laiko pacientas turi būti išleidžiamas namo po operacijos ar procedūros. Tad specialistai ne visada gali atlikti sudėtingesnes ir rizikingesnes dienos chirurgijos principus atitinkančias operacijas, ypač kai šalyje nėra tolesnės specialistų priežiūros sistemos.
„Anksčiau po tulžies pašalinimo operacijos bendroje nejautroje pacientas ligoninėje praleisdavo iki 48 valandų. Po kelerių metų šis terminas su griežta laiko kontrole apribotas iki paros. Pagal dabartinius reikalavimus pacientas turi būti išleistas per 12 valandų. Medikai ir pats pacientas dėl savo sveikatos nenorės rizikuoti išvykti į namus tą pačią dieną, nes kartais reikia daugiau laiko norint įsitikinti, ar tai pakankamai saugu. Panaši situacija dėl spinalinės nejautros:kiekvienam pacientui po šios nejautros jutimai į apatinę kūno dalį sugrįžta skirtingai. Po taikyto šio nuskausminimo būdo pacientą norisi išleisti namo tik kitą rytą, kad būtų ramu abiem pusėms: gydytojui ir pacientui. Tokiu būdu dalis paslaugų, kurios šiuo metu yra dienos chirurgijos paslaugų sąraše, realiai nepateks į dienos chirurgijos rėmus dėl operacijos / anestezijos būdo ir laiko apribojimo nesuderinamumo“, – atkreipia dėmesį pilvo chirurgas.
Nepaisant visų kasdienybės iššūkių, Dienos chirurgijos centro vadovė S.Kundrotienė įsitikinusi, kad gydytojo profesija – unikali. „Mes, gydytojai, pirmenybę teikiame profesionalumui, tad ir toliau visus kolegas kviečiu išlikti aukščiausios prabos paslaugų teikėjais“, – reziumavo vadovė.
Dienos chirurgijos centre pilvo chirurgas dažniausiai atlieka storosios žarnos tyrimą ir polipų šalinimą, bambos išvaržos, hemorojaus ir kitas nedidelės apimties išangės operacijas.
Dienos chirurgijos centre atliekamos visos mažosios ginekologinės operacijos: gimdos endoskopinės, gimdos kaklelio, išorinių lytinių organų.
Burnos, veido ir žandikaulių chirurgė šalina neišdygusius protinius dantis bendroje nejautroje, burnos ir žandikaulių cistas, veido darinius.