Muziejai nuo seniausių laikų buvo vieta, kur žmonės galėjo mokytis, tyrinėti ir patirti meną bei istoriją. Tačiau technologijų pažanga keičia tradicinę muziejų sampratą, įtraukdama virtualiąją realybę (VR). Virtualios realybės muziejai leidžia lankytojams ne tik stebėti eksponatus, bet ir visiškai pasinerti į juos, patirti istorinius įvykius ar keliauti po meninius pasaulius. Ar ši inovacija yra muziejų ateitis? Aptarkime šį klausimą, remdamiesi didžiausiais pasaulio pavyzdžiais bei unikaliais projektais, tokiu kaip Klaipėdoje esantis „Pasaulių sutvėrimas“.
VR muziejai pasaulyje: didžiausi pavyzdžiai
1. The Louvre VR Experience (Paryžius, Prancūzija) Luvras – vienas garsiausių pasaulio muziejų – taip pat žengia į virtualios realybės pasaulį. Ši patirtis leidžia žmonėms iš viso pasaulio tyrinėti garsiausius meno kūrinius, įskaitant „Mona Lizą“, neišeinant iš namų. Virtuali ekskursija suteikia galimybę priartėti prie eksponatų taip, kaip realiame gyvenime nebūtų įmanoma.
2. The British Museum VR (Londonas, Jungtinė Karalystė) Didysis Britanijos muziejus naudoja VR technologijas tam, kad lankytojai galėtų iš arčiau tyrinėti senovės Egipto piramides ar interaktyviai patirti kitų istorinių laikotarpių artefaktus. Tai ypač naudinga edukacinė priemonė, leidžianti studentams įsitraukti į mokymosi procesą.
3. Smithsonian American Art Museum VR (Vašingtonas, JAV) Šiame muziejuje VR leidžia lankytojams „įžengti“ į garsius meno kūrinius ir pamatyti juos iš naujos perspektyvos. Be to, Smithsonian institutas yra sukūręs specialią programą, kuri leidžia patirti astronautų keliones į kosmosą per VR akinius.
4. The National Museum of Natural History VR (Vašingtonas, JAV) Šiame muziejuje galima pasinerti į dinozaurų erą, pamatyti išnykusius gyvūnus ir tyrinėti gamtos stebuklus 360 laipsnių aplinkoje. Tokia interaktyvi patirtis padeda lankytojams geriau suvokti gamtos istoriją ir žmogaus ryšį su aplinka.
Lietuviškas VR muziejus – „Pasaulių sutvėrimas“
Lietuvoje taip pat atsiranda inovatyvių muziejinių patirčių, kuriose pasitelkiama virtualioji realybė. Vienas iš ryškiausių pavyzdžių – ir Klaipėdoje esantis „Pasaulių sutvėrimas“, kurį pristato „Angelų takais“ komanda.
Kodėl „Pasaulių sutvėrimas“ yra išskirtinis?
- Tai moderni VR patirtis, leidžianti pasinerti į M. K. Čiurlionio kūrybą.
- Lankytojai gali tyrinėti tokius ciklus kaip „Pasaulio sutvėrimas“, „Miestas“, „Tvanas“, „Fantazijos“, „Žalčio sonata“ ir kitus.
- Virtualios realybės technologijos suteikia galimybę ne tik stebėti meno kūrinius, bet ir tapti aktyviais dalyviais – pasaulio kūrėjais ir saugotojais.
- Muzikinę patirtį sustiprina kompozitorių Roko Zubovo ir Phil Von interpretacijos.
Tai puikus pavyzdys, kaip tradicinis menas gali būti pateiktas inovatyviai, pritraukiant tiek meno mėgėjus, tiek technologijų entuziastus.
Ar VR muziejai yra ateitis?
Atsižvelgiant į augančią VR technologijų svarbą, galima teigti, kad virtualios realybės muziejai yra viena iš ateities krypčių. Jie leidžia žmonėms patirti istoriją ir meną naujais būdais, pritaikyti edukacines programas ir sukurti įtraukiantį mokymosi procesą. Tačiau fiziniai muziejai taip pat išliks svarbūs, nes tiesioginis kontaktas su autentiškais meno kūriniais ar istoriniais objektais turi nepakeičiamą vertę.
Virtualios realybės muziejai yra papildoma galimybė, leidžianti muziejams pasiekti platesnę auditoriją ir suteikti unikalių patirčių. Tokie projektai kaip Luvro VR ekskursijos ar Klaipėdos „Pasaulių sutvėrimas“ rodo, kad ši tendencija tik stiprės, o muziejai vis dažniau derins tradicines ir skaitmenines patirtis.
Įdomu tai, kad Virtualioji Realybė žengia ne tik į meną, tačiau apima ir kur kas daugiau sričių. Su VR akiniais galima atsidurti ir sporto rungtynėse ir jas žiūrėti iš namų lyg būnant šalia aikštės, virtuali realybė iš arčiau supažindina ir su koncertais, kazino ar net įvairiomis lankytinomis vietomis.
Tad galime drąsiai teigti – VR muziejai yra ne tik ateitis, bet jau ir dabartis, kuri keičia mūsų santykį su menu, istorija ir mokymusi.