Praėjusį savaitgalį pajūryje pasiektas unikalus rekordas. Elektroninės muzikos prodiuseris ir atlikėjas Leon Somov pirmą kartą ore gyvai atliko muzikos kūrinį, kuris iš virš Kuršių marių skrendančio lėktuvo į žemę perduotas 5G ryšiu. Unikalus įvykis įrašytas ir į Lietuvos rekordų knygą, rašoma pranešime žiniasklaidai.
„Iki paskutinės minutės rinkausi, kokį kūrinį atlikti šia ypatinga proga. Tikrai ne kasdien sėdi į lėktuvą tam, kad sugrotum ir muzika iš dangaus būtų perduota į žemę. Įdomus jausmas. Lėktuve buvo tik aš, pilotas ir dar vienas žmogus, praktiškai tiek žmonių būna ir garso įrašų studijoje. Tik šįkart sąlygos – kardinaliai kitokios: lėktuve išskirtinai mažai vietos, čia reikia sutalpinti visą muzikos, ryšių ir filmavimo įrangą. Be to, tokį nedidelį lėktuvą gana stipriai blaško turbulencija“, – dalinasi Leon Somov.
Į 300 m aukštį pakilusiame lėktuve, skriejusiame vidutiniu 208 km/val. greičiu, garsus prodiuseris atliko apie 20 minučių trukmės kūrinį. Gyvas kūrinio atlikimas ir perdavimas ryšių tinklais į žemę ir tapo naujuoju Lietuvos rekordu, žyminčiu naują puslapį šalies technologijų istorijoje.
„Nereali patirtis. Pakilome anksti ryte iš tarptautinio Palangos oro uosto ir patraukėme link Kuršių nerijos. Visas bundantis pajūris kaip ant delno. Džiaugiuosi, kad buvo tikrai geros oro sąlygos, nes kažin ar būtų įmanoma ne tik groti, bet ir skristi sudėtingesnėmis oro sąlygomis“, – sako L. Somov.
Pirmą kartą lėktuve atliktas pasirodymas sujungė du kurortus – Palangą ir Nidą, lėktuvas virš Kuršių marių su koncertine programa sukosi apie dvi valandas, pats skrydis užtruko apie valandą. Visą šį laiką pirmąjį lėktuvą su garsiu atlikėju lydėjo ir antrasis lėktuvas, fiksavęs įspūdingus Lietuvos gamtos vaizdus. Muzikos kūrinys į žemę perduotas kokybišku „Bitės“ 5G ryšiu.
„Daugeliui mūsų greitas internetas jau yra tapęs savaime suprantamu dalyku. Vis dėlto, norint pakelti 5G ryšį į orą prireikė nemažai pasiruošimo ir geriausių ekspertų rankų. 5G yra antžeminė ryšio technologija, užtikrinama plačiu ryšio bokštų tinklu ant žemės. Greičiausias 5G ryšys paprastai yra tik 1,5 metro aukštyje – ten, kur žmogus dažniausiai ir naudojasi internetu. Todėl rengdamiesi Lietuvos rekordui atlikome pakeitimus mūsų ryšio bokštuose Kuršių nerijoje bei žemyninėje šalies dalyje“, – išskirtinio projekto iššūkius atskleidžia Gintas Butėnas, skaitmeninių paslaugų bendrovės „Bitė Lietuva“ generalinis direktorius.
Lietuvos rekordų registravimo agentūra „Rekordų akademija“, įvertinusi L. Somov pasirodymą, kurį fiksavo vaizdo operatoriai, ir nepriklausomo eksperto pateiktą informaciją apie vidutinį orlaivio greitį kūrinio perdavimo metu, įregistravo pasiektą rekordą. Prodiuserio pasirodymas lėktuve buvo įtrauktas į Lietuvos rekordų knygą kaip „Skrendant didžiausiu greičiu 5G internetu perduotas kūrinys“.
„Kasmet Lietuvoje registruojama apie 200 skirtingų rekordų, tačiau susijusių su internetu, skaitmeninėmis technologijomis turime gana nedaug. Tokie rekordai reikalauja išties itin didelio pasiruošimo, daugybės konsultacijų su įvairių sričių specialistais. Tad džiaugiamės, jog muzikos kūrinio perdavimas 5G ryšiu, iš skrendančio lėktuvo, sklandžiai pavyko ir papildys Lietuvos rekordų knygą tokiu originaliu pasiekimu“, – sako „Rekordų akademijos“ vadovas Gintaras Pocius.
Tai jau trečiasis „Bitės“ 5G rekordas. 2023 metų pradžioje Metų muzikos apdovanojimų M.A.M.A. metu „Bitė“ pasiekė pirmąjį istorijoje Lietuvos 5G interneto greičio rekordą. Taip pat pernai Jūros šventės metu Klaipėdoje pasiektas ir kitas – didžiausios šalyje skaitmeninės mozaikos, perduotos kokybišku „Bitės“ 5G internetu rekordas.
Į Palangą grįžusiam L. Somov įteikta simbolinė taurė ant „Aurum 1006 km lenktynių“ scenos. Lenktynių dalyviai buvo pirmieji, kurie sužinojo apie pasiektą naują Lietuvos rekordą.