Šią savaitę Lietuvos kariuomenė ir Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) Baltijos jūroje surengė bendras pratybas „Vieningas atsakas 25“, skirtas treniruotis ir tobulinti reagavimą į incidentus, apjungiant skirtingus vienetus, veikiančius skirtingų scenarijų metu. Šie mokymai yra svarbūs stiprinant kritinės infrastruktūros apsaugą ir operatyvų atsaką į galimus pažeidimus, įskaitant įtariamų pažeidėjų sulaikymo procedūras.
Karinių jūrų pajėgų vadas flotilės admirolas Giedrius Premeneckas teigė: „Šiandienos saugumo aplinka reikalauja nuolatinio budrumo ir pasirengimo. Povandeninė kritinė infrastruktūra – gyvybiškai svarbi tiek Lietuvos, tiek viso Baltijos regiono saugumui, todėl pratybos „Vieningas Atsakas 25“ leidžia mums tobulinti bendradarbiavimą su kitomis institucijomis ir užtikrinti, kad galėtume greitai ir efektyviai reaguoti į bet kokias grėsmes.“
Mokymų metu buvo imituojamos įvairios situacijos, viena jų, kai civilinis laivas, pažeisdamas tarptautines saugios laivybos taisykles, priartėjo prie Lietuvos teritorinės jūros ir vykdė įtarimą keliančią veiklą netoli „NordBalt“ elektros jungties kabelio, pažeisdamas kritinės infrastruktūros apsaugos zoną. Kito imituoto scenarijaus eigoje laivo pažeidėjo, plaukiančio išskirtinėje ekonominėje zonoje, įgula atsisako paklusti ir pasipriešina ginklu.
Nacionalinėse pratybose „Vieningas atsakas 25“ dalyvavo Karinių jūrų, Karinių oro, Specialiųjų operacijų pajėgų kariai bei VSAT Pakrančių apsaugos pasienio rinktinės ir Specialiosios paskirties skyriaus Pagėgių komandos pareigūnai. Tokios kompleksinės pratybos leidžia atsakingoms institucijoms veikti koordinuotai ir efektyviai, taip pat pasitikrinti veiksmų algoritmus dar iki galimo povandeninės infrastruktūros ar kito galimo pažeidimo.
Šios pratybos yra dalis pasirengimo Baltijos šalių atsijungimui nuo BRELL elektros tinklo sistemos. Atsijungimas nuo rusiškos energetinės sistemos ir sinchronizacija su kontinentinės Europos tinklais yra strateginis Lietuvos ir viso Baltijos regiono tikslas, todėl ypatingas dėmesys skiriamas elektros infrastruktūros, įskaitant povandeninius kabelius, apsaugai nuo galimų grėsmių.
Pabrėžtina, kad pastaruoju metu Baltijos jūroje vis dažniau fiksuojami povandeninės infrastruktūros pažeidimai, todėl ieškoma įvairių būdų stiprinti regiono saugumą. Šiuo metu vykdomi NATO padidinto budrumo veikla „Baltic Sentry“, kurios metu Aljanso pajėgos vykdo įvairius veiksmus sausumoje, ore ir jūroje, siekdamos užtikrinti prevenciją ir greitą reagavimą.