Pirmieji nemokami pietūs – priešmokyklinukams

Pirmieji nemokami pietūs – priešmokyklinukams
AA
248 vaikai – tiek priešmokyklinukų rajono bendrojo ugdymo mokyklose jau nuo sausio mėnesio pietus valgys nemokamai. Prie bandomojo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos inicijuoto projekto etapo jungiasi 14 rajono mokyklų. O nuo kitų metų rugsėjo pirmosios nemokamus pietus gaus visi priešmokyklinukai ir pirmokai – tiek bendrojo lavinimo mokyklose, tiek ikimokyklinio ugdymo įstaigose.
Papildomo pasiruošimo nereikės
Viena iš šiame projekte dalyvausiančių rajonų mokyklų – Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazija. Čia keturias priešmokyklines grupes lanko 82 vaikai.
Gimnazijos direktorius sako, kad toks sprendimas – sveikintinas, nes iki šiol nemokamą maitinimą gaudavo tik vargingiau gyvenančių šeimų vaikai. Pietūs priešmokyklinukams bus patiekiami švediško stalo principu, kurį gimnazija įgyvendins palaipsniui: iš pradžių vaikams bus leidžiama rinktis tik garnyrą, vėliau, kai įpras, – ir pagrindinius patiekalus.
„Buvome išvykę į Kauno rajoną, kur kai kurios mokyklos jau taiko tokį maitinimo būdą. Pats pietų procesas užtrunka šiek tiek ilgiau, nes vaikai ilgiau svarsto, ką valgyti, tačiau gerokai sumažėja išmetamo maisto kiekis. Tėveliai neturėtų nerimauti, kad vaikai liks nevalgę. Mokytojai tikrai stebės, kad į valgyklą atėję jų ugdytiniai nesėstų prie stalo su pustuštėmis lėkštėmis“, – teigia gimnazijos direktorius Antanas Alčauskis.
Papildomų finansų pasiruošti tokiam maitinimo būdui, pasak ugdymo įstaigos vadovo, neprireiks. Valgykloje jau anksčiau įrengtos kelios maisto išdavimo linijos priešmokyklinukams. Tačiau švediško stalo principu maitinti visų gimnazijos mokinių, bent jau kol kas, nepavyks: tam reikėtų įrengti dar 2 ̶3 papildomas maisto išdavimo linijas.
Projekte dalyvaus didžioji dalis savivaldybių
Rajone į šį projektą įsijungė 14 mokyklų, visoje Lietuvoje – 251 iš 49-ių savivaldybių. Skaičiuojama, kad nemokamą maitinimą iš viso gaus apie puspenkto tūkstančio priešmokyklinukų. Klaipėdos rajone pirmieji naujoves išbandys Plikių, Ketvergių, Vėžaičių, Dituvos, Endriejavo, Judrėnų, Lapių, Kretingalės pagrindinių mokyklų, Šiūparių, Slengių ir Paslūžmio mokyklų-daugiafunkcių centrų, Gargždų „Minijos“ progimnazijos Jakų ir Gobergiškės skyrių bei Veiviržėnų Jurgio Šaulio ir Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazijų priešmokyklinukai.
Finansuos išlaidas produktams
Preliminariais skaičiavimais, 2020 metais Lietuvos priešmokyklinukų ir pirmokų nemokamiems pietums iš Valstybės biudžeto papildomai reikės apie 8,6 mln. eurų, vėliau kasmet – apie 17,4 mln. eurų.
Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėjos viešiesiems ryšiams Eglės Samoškaitės, iš Valstybės biudžeto bus finansuojamos išlaidos produktams ir administravimui, o maisto gamybos išlaidas iš savo biudžetų dengs savivaldybės.
Šiuo metu nemokamas maitinimas, nepaisant amžiaus, užtikrinamas tik vaikams iš nepasiturinčių šeimų, jeigu šeimos pajamos vienam asmeniui per mėnesį neviršija 183 eurų, neįskaičiuojant vaiko pinigų ir dalies darbo užmokesčio. Kitąmet pajamų riba, nuo kurios priklausys nemokamas maitinimas, pakils iki 187,5 eurų.


Reklama Ikona, uždaryti