Reklama

Palanga – geriausiai įvertinta savivaldybė Lietuvos turistinių objektų infrastruktūros vertinimo tyrime

Palanga – geriausiai įvertinta savivaldybė Lietuvos turistinių objektų infrastruktūros vertinimo tyrime
AA

Siekiant įvertinti turistinių vietovių fizinės ir skaitmeninės infrastruktūros pritaikymo lygį, VšĮ „Keliauk Lietuvoje“ užsakymu išanalizuoti 1 509 turistiniai bjektai visose 60 savivaldybių.

 

Atliekant Lietuvos turistinių objektų infrastruktūros vertinimą buvo taikyti iš anksto numatyti kriterijai ir jiems specialiai pritaikyti rodikliai, numatantys veiklos rezultatų kokybės išraišką. Skirtingai nei prieš tai buvusių vertinimų metu, 2024 m. vertinime buvo pakeista vertinimo skalė ir pakoreguoti vertinimo kriterijai. Todėl palyginamumas su 2022 m. tyrimo rezultatais yra tik apibendrinantis.

Palangos miesto savivaldybės turistinių objektų vertinimas apėmė 34 objektus. Bendras savivaldybės įvertintų objektų infrastruktūros vertinimo vidurkis yra net 93 proc. (iš galimų 100 proc.), aukščiausias įvertinimas tarp visų vertintų savivaldybių ir yra ženkliai aukštesnis už nacionalinį vidurkį (64 proc.).

2024 m. geriausiai įvertinto kriterijaus negalima išskirti, nes beveik visų jų vidurkiai aukštesni nei 80 proc. Prasčiausiai vertinamas kriterijus buvo skaitmeninis išvystymas. Didesnių problemų objektų infrastruktūros vertinime nebuvo fiksuojama. Savivaldybėje geriausiai įvertinti objektai ir stipriai lenkiantys nacionalinį vidurkį (vertinimas aukštesnis nei 95 proc.): Palangos turizmo informacijos centras, Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejus, Antano Mončio namai-muziejus, Iliuzijų namas „Eureka“, Vila Komoda, Palangos baseinas, Palangos sporto centras, Palangos Wake parkas ir kt. Vertinant papildomą vertę (nėra traukiama į bendrą objektų vertinimą) geriausiai įvertinti buvo Jono Basanavičiaus gatvė, LNDM Palangos gintaro muziejus, Palangos kurhauzo pastatas, Palangos kurorto muziejus ir kt.

2024 m. prasčiausiai įvertintas objektas buvo Nemirsetos botaninis pažintinis takas. Pažymėtina, kad objekto viduje nėra galimybės pailsėti, o informacija apie objektą ir edukacijos – tobulintina, taip pat tobulintina ir tualetų infrastruktūra.

Palangos miesto savivaldybės skaitmeninis turistinių objektų išsivystymo lygis 67 proc., kuris atitinka šalies vidurkį 65 proc. Savivaldybėje geriausiai išvystyta skaitmeninė infrastruktūra pramogų ir vandens parkų, sakralinio paveldo objektų ir muziejų bei meno galerijų.

Bendrai vertinant, Palangos turistinių objektų infrastruktūra puikiai išvystyta. Nėra problemos objektus pasiekti tiek dviračiu, paspirtuku ar pėsčiomis. Yra parkavimo vietos, aiškus ženklinimas, ypač objektų esančių miesto centrinėje dalyje. Visur aplink objektus galima įsigyti maisto ir vandens, prisėsti pailsėti.

Tačiau vis dar kai kur trūksta inovatyvias paslaugas teikiančių objektų bei vietų, kur turistai galėtų praleisti daugiau laiko – interaktyvios ekspozicijos, pažintiniai objektai. Taip pat išskirtinas Nemirsetos botaninis pažintinis takas, kuris turi svarbią gamtinę reikšmę, tačiau objekte nėra galimybės pailsėti, o informacija apie objektą ir edukacijos – tobulintina, taip pat tobulintina ir tualetų infrastruktūra.

Turizmo informacijos centrai yra vienas svarbiausių turizmo infrastruktūros ramsčių, todėl jų vertinimui kaip ir kiekvieną vertinimą yra skiriamas ypatingas dėmesys. Palangos turizmo informacijos centras įvertintas 96 proc. Palangos turizmo informacijos centras yra vienas iš trijų geriausiai įvertintų Turizmo informacijos centrų. Iš viso Lietuvoje buvo įvertinti 96 turizmo informacijos centrai. Prie šios kategorijos taip pat priskirtini tokie objektai kaip regioninių parkų lankytojų centrai.

Turizmo informacijos centrų vertinimas apėmė tokių kriterijų vertinimą kaip: orientavimasis, susisiekimas, parkavimas, poilsio galimybės šalia objekto, objekto būklė, pritaikymas neįgaliesiems ir šeimoms su vaikais, darbo laiką, informacija ir edukacija apie objektą, atsiskaitymo galimybes ir poilsio galimybes objekto viduje. Bendras Lietuvos savivaldybių turizmo informacijos centrų balų vidurkis yra 70 iš 89 galimų, t. y. bendrai turizmo informacijos centrai vertinime surinko 79 proc. iš 100 proc. galimų.

Iš viso Lietuvoje buvo įvertintos 71 autobusų ir geležinkelio stotis. Autobusų ir geležinkelio stočių vertinimas apėmė tokių kriterijų vertinimą kaip: orientavimasis, susisiekimas, parkavimas, poilsio galimybės šalia ir viduje objekto, objekto būklė, pritaikymas neįgaliesiems ir šeimoms su vaikais, darbo laiką, atsiskaitymo galimybes ir WC.

Palangos autobusų stotis įvertinta 95 proc. Bendras Lietuvos savivaldybių autobusų ir geležinkelio stočių įvertinimų vidurkis yra 65 iš 85 galimų, t. y. bendrai autobusų ir geležinkelio stotys vertinime surinko 77 proc. iš 100 proc. galimų.

Iš viso Lietuvoje buvo įvertintos 99 miesto aikštės, pagrindinės pėsčiųjų gatvės. Šios kategorijos objektų vertinimas apėmė tokių kriterijų vertinimą kaip: orientavimasis, susisiekimas, parkavimas, poilsio galimybės šalia ir viduje objekto, objekto būklė, pritaikymas neįgaliesiems ir šeimoms su vaikais, informacija ir edukacija apie objektą, WC.

Palangos J. Basanavičiaus gatvė įvertinta 93 proc. Bendras Lietuvos savivaldybių miesto aikštės, pagrindinės pėsčiųjų gatvės įvertinimų vidurkis yra 48 iš 73 galimo, t. y. bendrai miesto aikštės, pagrindinės pėsčiųjų gatvės vertinime surinko 60 proc. iš 100 proc. galimų.

Iš viso Lietuvoje buvo įvertinti 345 muziejai, meno galerijos. Tai yra beveik dvigubai mažiau nei praeito vertinimo metu. 2024 m. vertinime muziejai, meno galerijos ir pilys, dvarai buvo atskirti į dvi kategorijas, 2022 m. vertinime buvo viena bendra kategorija. Atskyrimas buvo padarytas siekiant tiksliau atspindėti ir išryškinti skirtingą muziejų ir meno galerijų ir pilių/dvarų situaciją. Kadangi pilys ir dvarai yra dažniau netvarkomi arba privatizuoti ir netvarkomi, juos nuspręsta išskirti į atskirą kategoriją, kad būtų galima objektyviai įvertinti muziejų ir meno galerijų infrastruktūros išsivystymo lygį. Taigi, muziejų ir meno galerijų vertinimas apėmė tokių kriterijų vertinimą kaip: orientavimasis, susisiekimas, parkavimas, poilsio galimybės šalia ir viduje objekto, objekto būklė, pritaikymas neįgaliesiems ir šeimoms su vaikais, darbo laiką, informacija ir edukacija apie objektą, atsiskaitymo galimybes ir WC.

Palangoje vertinti LMDM Palangos gintaro muziejus (97 proc.), Palangos kurhauzo pastatas (97 proc.), Palangos kurorto muziejus (96 proc.), Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejus (98 proc.), Antano Mončio namai – muziejus (98 proc.), Parodų paviljonas „Kupeta“ (91 proc.), Tremties ir rezistencijos muziejus (94 proc.), Palangos koncertų salė (94 proc.) ir Palangos senoji vaistinė (92 proc.).

Bendras Lietuvos savivaldybių muziejų ir meno galerijų objektų įvertinimų vidurkis yra 66 proc. iš 95 proc. galimų, t. y. bendrai Lietuvos muziejai ir meno galerijos vertinime surinko 70 proc. iš 100 proc. galimų. Maksimalų arba labai aukštą balų skaičių muziejų ir meno galerijų surinko objekto būklės, darbo laiko, atsiskaitymo galimybių ir poilsio galimybių objekto viduje ir išorėje vertinime.

Iš viso Lietuvoje buvo įvertintos 84 pilys ir dvarai. Pilių ir dvarų vertinimas apėmė tokių kriterijų vertinimą kaip: orientavimasis, susisiekimas, parkavimas, poilsio galimybės šalia ir viduje objekto, objekto būklė, pritaikymas neįgaliesiems ir šeimoms su vaikais, darbo laiką, informacija ir edukacija apie objektą, atsiskaitymo galimybes ir WC.

Palangoje vertintas vienas objektas Vila „Komoda“, kuri įvertinta 96 proc. Bendras Lietuvos pilių ir dvarų objektų įvertinimų vidurkis yra 61 proc. iš 95 proc. galimų, t. y. bendrai Lietuvos pilys ir dvarai vertinime surinko 64 proc. iš 100 proc. galimų.

Iš viso Lietuvoje buvo įvertinti 176 sakralinio paveldo objektai (2022 m. buvo įvertinta 233 objektai). Sakralinio paveldo objektų vertinimas apėmė tokių kriterijų vertinimą kaip: orientavimasis, susisiekimas, parkavimas, poilsio galimybės šalia ir viduje objekto, objekto būklė, pritaikymas neįgaliesiems ir šeimoms su vaikais, darbo laiką, informacija ir edukacija apie objektą ir WC.

Palangoje vertinta Palangos Iveros Dievo Motinos ikonos cerkvė (95 proc.), Palangos Šv. Mergelės Marijos ėmimo į dangų bažnyčios statinių kompleksas (95 proc.), Šventosios Švč. Mergelės Marijos, Jūrų žvaigždės, bažnyčia (91 proc.). Bendras Lietuvos savivaldybių sakralinio paveldo objektų įvertinimų vidurkis yra 50 iš 80 galimų, t. y. bendrai Lietuvos sakralinio paveldo objektai vertinime surinko 63 proc. iš 100 proc. galimų.

Iš viso Lietuvoje buvo įvertinta 115 parkų (2022 m. buvo įvertinti 141 objektai). Minėtos kategorijos vertinimas apėmė tokių kriterijų vertinimą kaip: orientavimasis, susisiekimas, parkavimas, poilsio galimybės šalia ir viduje objekto, objekto būklė, pritaikymas neįgaliesiems ir šeimoms su vaikais, informacija ir edukacija apie objektą ir WC.

Palangoje vertinti 3 parkai: Birutės parkas (92 proc.), Palangos skulptūrų parkas (90 proc.) ir Palangos vasaros parkas (95 proc.). Bendras Lietuvos savivaldybių parkų įvertinimų vidurkis yra 47 iš 73 galimų, t. y. bendrai Lietuvos parkai vertinime surinko 64 proc. iš 100 proc. galimų.

Iš viso Lietuvoje buvo įvertinti 48 paplūdimiai (2022 m. buvo įvertinta 74 objektų). Minėtos kategorijos vertinimas apėmė tokių kriterijų vertinimą kaip: orientavimasis, susisiekimas, parkavimas, poilsio galimybės šalia ir viduje objekto, objekto būklė, pritaikymas neįgaliesiems ir šeimoms su vaikais, informacija ir edukacija apie objektą ir WC. Vertintas Palangos bendrasis paplūdimys, kuris įvertintas 89 proc. Bendras Lietuvos savivaldybių paplūdimių įvertinimų vidurkis yra 45 iš 73 galimų, t. y. bendrai Lietuvos paplūdimiai vertinime surinko 61 proc. iš 100 proc. galimų.

Iš viso Lietuvoje buvo įvertinta 149 objektai priklausantys apžvalgos aikštelių, bokštų, piliakalnių kategorijai (2022 m. buvo įvertinti 112 objektai). Minėtos kategorijos vertinimas apėmė tokių kriterijų vertinimą kaip: orientavimasis, susisiekimas, parkavimas, poilsio galimybės šalia ir viduje objekto, objekto būklė, pritaikymas neįgaliesiems ir šeimoms su vaikais, informacija ir edukacija apie objektą ir WC. Palangoje vertinta Palangos jūros tiltas (93 proc.), Senasis Šventosios molas (85  proc.), Naglio kalnas (89 proc.) ir Šventosios beždžionių tiltas (90 proc.). Bendras Lietuvos savivaldybių apžvalgos aikštelių, bokštų, piliakalnių įvertinimų vidurkis yra 34 iš 72 galimų, t. y. bendrai apžvalgos aikštelės, bokštai, piliakalniai vertinime surinko 47 proc. iš 100 proc. galimų.

Iš viso Lietuvoje buvo įvertinti 173 gamtos paveldo objektai, pažintiniai pėsčiųjų ar dviračių takai. Minėtos kategorijos vertinimas apėmė tokių kriterijų vertinimą kaip: orientavimasis, susisiekimas, parkavimas, poilsio galimybės šalia ir viduje objekto, objekto būklė, pritaikymas neįgaliesiems ir šeimoms su vaikais, informacija ir edukacija apie objektą ir WC.

Palangoje vertinti Grafų Tiškevičių alėja (90 proc.), Būtingės paukščių pelkės ornitologinis draustinis (90 proc.) ir Sveikatingumo takas „Labrytys“ (93 proc.). Bendras Lietuvos savivaldybių apžvalgos gamtos paveldo objektų, pažintinių pėsčiųjų ar dviračių takų įvertinimų vidurkis yra 37 iš 72 galimų, t. y. bendrai objektai vertinime surinko 52 proc. iš 100 proc. galimų.

Iš viso Lietuvoje buvo įvertinti 145 objektai priklausantys pramogų, nuotykių, vandens, labirintų, kukurūzų, gyvūnų ūkių ir kitų teminių parkųkategorijai (2022 m. vertinime buvo 108 objektai). Minėtos kategorijos vertinimas apėmė tokių kriterijų vertinimą kaip: orientavimasis, susisiekimas, parkavimas, poilsio galimybės šalia ir viduje objekto, objekto būklė, pritaikymas neįgaliesiems ir šeimoms su vaikais, darbo laiką, informacija ir edukacija apie objektą, atsiskaitymo galimybes ir WC. Bendras Lietuvos savivaldybių pramogų, nuotykių, vandens, labirintų, kukurūzų, gyvūnų ūkių ir kitų teminių parkų įvertinimų vidurkis yra 60 iš 88 galimų, t. y. bendrai objektai vertinime surinko 68 proc. iš 100 proc. galimų. Palangoje vertinti Iliuzijų namas „Eureka“ (99 proc.), Zigmo žirgai (94 proc.), Palangos baseinas (97 proc.), Palangos sporto centras (97 proc.), Palangos Wake parkas (97 proc.).

Iš viso Lietuvoje buvo įvertinti 8 objektai priklausantys botanikos objektų, botanikos sodų, oranžerijų kategorijai. Minėtos kategorijos vertinimas apėmė tokių kriterijų vertinimą kaip: orientavimasis, susisiekimas, parkavimas, poilsio galimybės šalia ir viduje objekto, objekto būklė, pritaikymas neįgaliesiems ir šeimoms su vaikais, darbo laiką, informacija ir edukacija apie objektą, atsiskaitymo galimybes ir WC. Vertintas Nemirsetos botaninis pažintinis takas surinko 68 proc. Bendras Lietuvos savivaldybių botanikos objektų lauke, botanikos sodų, oranžerijų įvertinimų vidurkis yra 63 iš 82 galimų, t. y. bendrai objektai vertinime surinko 67 proc. iš 100 proc. galimų.