Neringoje griaunama kavinė „Zuikio daržas"

Neringoje griaunama kavinė „Zuikio daržas"
AA

Trečiadienį, kavinės „Zuikio daržas" soc. tinklų paskyroje pasirodė video, kuriame griaunami kavinės mediniai nameliai. Statiniai, kuriuose veikė kavinė, neturėjo leidimo stovėti.

„Zuikio daržas“ dar rugsėjį gavo Neringos apdovanojimą, o dabar savivaldybė jį griauna.

neringa

 

neringa

Kurorto svečiai buvo itin pamėgę šią kavinę dėl jos unikalaus šarmo ir savitumo.

Kavinė savo ruoštu teigia, kad teisiškai galėjo būti nugriautas tik vienas iš kavinės namelių, o tai, kad suniokoti ir kiti statiniai - tai jau asmeninio turto naikinimas.

neringa

PAPILDYMAS: 

NERINGOS SAVIVALDYBĖS KOMENTARAS APIE ŠIĄ SITUACIJĄ:

Kodėl (ne)griaunamas Zuikio daržas?

Sausio 24-ąją Nidoje pradėti įgyvendinti neteisėtų statinių griovimo darbai – aštuoneri metai – mažiausiai tiek truko diskusijos dėl šių namelių teisėtumo.

Vis dėl to, realybė yra tokia, kad greta tako į Nidos centrinį paplūdimį stovintys nameliai visuomet buvo tik laikini statiniai, o nuo 2002-ųjų jie stovi neteisėtai.

 

Priešistorė. Sutartys dėl galimybės šiems laikiniesiems statiniams stovėti sudarytos 1996-aisiais – trims metams, su galimybe pratęsti dar trims. Nuo 2002 metų šie nameliai stovi neteisėtai. Primename, kad iš viso tokių namelių buvo 15-ka, iš jų šiandien liko tik 5 prie tako į Nidos centrinį paplūdimį.

Pašalinti ir likusius statinius įpareigoja Lietuvos Respublikos Statybos įstatymas, numatantis, kad pasibaigus laikinojo statinio naudojimo terminui, jis turi būti nugriautas. Būtent tokį statusą turi minėti prekybos nameliai-kioskai.

Namelių savininkams net kelis kartus buvo išsiųsti reikalavimai šiuos laikinus statinius pašalinti. Neradus teisėto sprendimo būdo jiems išlikti bei įvertinus tai, kad šių statinių savininkai nesiima priemonių juos pašalinant, Neringos savivaldybės administracija ėmėsi organizuoti griovimo darbus.

Apie sprendimo griauti įgyvendinimą. Suprantamas „Zuikio daržo“ gerbėjų ir palaikytojų pasipiktinimas, tačiau Neringos savivaldybės administracija privalo užtikrinti šių neteisėtų statinių pašalinimą, kitaip teisinę atsakomybę neš Savivaldybės administracijos specialistai. Esame priversti organizuoti griovimo darbus, įgyvendinant šalies teisės aktus. Apie griovimo darbus visi namelių savininkai buvo informuoti, procedūros vykdomos šalies įstatymų nustatyta tvarka.

Tikrai negriauname „Zuikio daržo“ ir vildamiesi, kad ši legendinė vieta yra kur kas daugiau nei neteisėtai stovintys nameliai, linkime rasti naują vietą savo idėjoms įgyvendinti ir bendraminčiams susiburti.

Visuomet buvome už „Zuikio daržą“.

 

Kaip teigia „Zuikio daržas", namelių ansamblis, buvo autentiškai suprojektuotas pagal unikalią Kuršių Nerijos architektūrą ir pastatytas 1996 metais kaip kavinės, aptarnaujančios Centrinio paplūdimio lankytojus. 

Nuo 2010 metų Zuikio Daržo kūrėjai pradėjo vystyti unikalią kultūrinę ir poilsinę vietą pripažintą Lietuvos ir pasaulio svečių.

2019 metais gauti raštai iš savivaldybės, raginantys nusigriauti namelius.

2019 metais surinkome virš 10 000 parašų iš visuomenės, reikalaujančius išsaugoti namelius. Savivaldybė atsižvelgė į šią nuomonę. 

2023 metais viena iš namelių savininkių prieš savivaldybę pralaimėjo teismą. Zuikio Daržas namelio inventorių iškraustė ir susitaikė su likimu.

2023 metų gruodį kitų namelių savininkai (iš kurių Zuikio Daržas nuomojasi namelius) gavo iš savivaldybės sąskaitą susimokėti žemės mokestį. 

2024 metų sausio pradžioje Zuikio Daržo atstovę savivaldybė gyvai patikino, kad atsiuntus bet kokį raštišką dokumentą su pasiūlyta teisine strategija, nameliai dar nebus griaunami. Raštas buvo parengtas ir išsiųstas.

2024 metų sausio 24 d. be jokio perspėjimo atvažiavo Neringos savivaldybės užsakyta ‘Klaipėdos miesto tvarka’.  „Įsilaužė į namelius, išniokojo sandėliukus, turtą iškraustė ir išsklaidė aplink, brangią aparatūrą sudėjo į konteinerius ir išvežė į Klaipėdą", - praneša  „Zuikio daržas". - Iškviesta policija sustabdė jau besibaigiančios dienos procesą, nes pamatė tik vieno namelio griovimo teismo sprendimą. Tačiau Neringos Miesto Savivaldybės įpareigota ‘Klaipėdos miesto tvarkos’ darbuotojai patikino, kad griovimo darbus tęs rytoj".