Kuršių nerijoje poilsiautojai ir gyventojai raginami skinti gubojas

Kuršių nerijoje poilsiautojai ir gyventojai raginami skinti gubojas
AA

Atostogaujančius ir vaikštinėjančius Kuršių nerijos nacionalinio parko teritorijoje kviečia prisidėti prie invazinio augalo - muilinės gubojos naikinimo.

guboja kuršių nerija

Toks draugiškas kvietimas jau tapo tradicija, parko darbuotojai kasmet birželio-liepos laikotarpiu, kai muilinė guboja žydi, kreipiasi į visuomenę pagalbos.

„Kuršių nerijos nacionalinio parko svečius ir gyventojus kviečiame prisidėti prie invazinio augalo muilinės gubojos naikinimo. Vienas iš efektyvių naikinimo būdų – žiedynų skynimas, gubojų kasimas ir šaknų pakirtimas. Skinti jos žiedynus rekomenduojama, kad augalas nesubrandintų sėklų ir dar plačiau nepasisėtų", - rašoma Kuršių nerijos nacionalinio parko pranešime.

Muilinė guboja savaime paplitusi Pietryčių Europoje ir Azijoje. Nerijoje ji buvo tikslingai veisiama siekiant sutvirtinti apsauginio kopagūbrio pustomą smėlį.

Šiai užduočiai ji puikiai tinka, nes turi ilgas ir storas šaknis, pakenčia užpustymą ir nupustymą, ištveria sausrą.

Atsirandant naujoms žinioms, keitėsi požiūris į gamtos apsaugą. Dabartiniu metu vienu iš pagrindinių saugomų teritorijų tikslų yra išsaugoti vietinių rūšių biologinę įvairovę. Muilinė guboja yra svetimžemė rūšis puikiai prisitaikiusi augti kopų smėlyje. Sparčiai plisdama ir suvešėdama tankiais sąžalynais, ji palaipsniui išstumia vietines augalų rūšis.

 

Sovietmečiu muilinė guboja buvo griežtai saugomas augalas, o šiuo metu ji įtraukta į invazinių rūšių sąrašą ir yra naikintina.

„Gražiausiai guboja atrodo sudžiūvusi, tuomet tinka puokštėms komponuoti. Taip pat svarbu suprasti, kad gubojos negalima sodinti savo ar kaimo turizmo sodybose, kad neišplistų už jų ribų, natūralioje gamtoje ir nepadarytų jai žalos", - perspėja parko darbuotojai.