Balandžio 1-ąją Aplinkos apsaugos departamentas pradeda akciją „Saugom ungurį“, kuri truks iki gegužės 31-osios. Šios akcijos tikslas – užtikrinti europinių ungurių apsaugą migracijos laikotarpiu.
„Pavasarį vykstanti ungurių migracija ypač svarbi, nes tai pagrindinis laikotarpis, kai unguriai keliauja į savo nerštavietes. Mūsų užduotis – užtikrinti migruojančių ungurių apsaugą, todėl aktyviai tikrinsime tiek žvejus mėgėjus, tiek verslininkus. Ypatingą dėmesį skirsime toms vietoms, kur unguriai migruoja ir kur verslinė žvejyba nebevykdoma, kad nevyktų neteisėta žvejyba“, – pažymėjo Gyvosios gamtos apsaugos departamento direktorė Mantė Ramanauskienė.
M. Ramanauskienė sako, kad neretai pasitaiko atvejų, kai unguriai gaudomi neteisėtais būdais, pavyzdžiui, naudojant bučiukus. Žvejai sugavę bučiukais ungurius, privalo juos nedelsiant paleisti atgal į vandens telkinį.
Departamentas aktyviai stebi internetinę erdvę, seka skelbimus ir renka informaciją apie galimus pažeidimus. Įtarus neteisėtą prekybą unguriais, atliekami kontroliniai pirkimai.
Pavasarį unguriai migruoja iš ežerų į upelius ir upes, kur tęsia savo kelionę link Baltijos jūros, todėl kontrolė vyks visuose pagrindiniuose migracijos maršrutuose.
Ungurių populiacija
Ungurių išteklių apsauga ir gausinimas yra būtini norint išsaugoti ungurių populiaciją. Nors verslinė ungurių žvejyba Lietuvoje apribota ir kasmet vykdoma įveisimo programa, ungurių populiacija vis dar nėra pakankama. Nuo 2011 m. kasmet į Lietuvos vidaus vandenis įžuvinama apie 800 000 unguriukų, kurie paskirstomi įvairiuose šalies vandens telkiniuose, taip prisidedant prie jų populiacijos išlaikymo.
Svarbu
- Verslinė migruojančių ungurių žvejyba vidaus vandenyse galima tik aplinkos ministro įsakymu patvirtintose vietose. Nuo 2023 m. pradžios iš 45 ungurių verslinės žvejybos vietų vidaus vandenyse liko 18, o šiais metais tokių verslinės žvejybos vietų liko tik 7.
- Ungurių verslinė žvejyba leidžiama nuo kovo 15 d. iki gegužės 31 d.
- Žvejams mėgėjams nėra nustatyto termino ungurių gaudymui. Per vieną žvejybą kiekvienas žvejys mėgėjas turi teisę sugauti ne daugiau kaip 3 ungurius.
- Ungurius draudžiama gaudyti Kuršių mariose visus metus.
- Už vieną neteisėtai sugautą ungurį reikės atlyginti 480 eurų žuvų ištekliams padarytą žalą.
- Gamtinių rezervatų ar ichtiologinių draustinių vandens telkiniuose atlyginimo dydis skaičiuojamas taikant trigubą padarytos žalos žuvims apskaičiavimo bazinį įkainį, t. y. už vieną ungurį – 1 440 eurų.
- Svarbiausios žvejybos datos – žvejybos atmintinėje.