Iš spalio 26 d. Seimo posėdžio darbotvarkės išbrauktas NT mokesčio priėmimas

Iš spalio 26 d. Seimo posėdžio darbotvarkės išbrauktas NT mokesčio priėmimas
AA

Prie finišo tiesiosios artėjusi nekilnojamojo turto mokesčio peržiūra staiga išimta iš darbotvarkės. Pakeitimo įstatymą Seimas planavo priimti spalio 26 dieną.

sseimas

Pakitimas darbotvarkėje atsirado po to, kai socialiniuose tinkluose pasklido žinia apie spalio 26 d. planuojamą mitingą prie Seimo.

Naujai pateiktame nekilnojamojo turto mokesčio projekte siūloma leisti savivaldybėms pačioms apsispręsti, kokio dydžio mokestį 0,05–4 proc. intervale taikyti būstui. Tai reikštų, kad priklausomai nuo konkrečios savivaldybės, turto vertės ir nustatyto mokesčio intervalo mokestis gali sudaryti nuo 5 iki 8 000 Eur per metus, o tam tikrais atvejais – ir daugiau. 

Pagal dabar veikiantį įstatymą fiziniai asmenys moka 0,5–3 proc. tarifą priklausomai nuo konkretaus turto vertės. Naujas mokesčio projektas numato didinti tarifo diapazoną (0,05–4 proc.) ir įvesti medianos kriterijų. Jeigu pirmojo žmogaus gyvenamojo būsto vertė neviršys 1,5 konkrečios savivaldybės nekilnojamojo turto verčių medianos, jis išvis nemokės mokesčio.

Seimo liberalai pabrėžia, kad nekilnojamojo turto mokesčio peržiūra atitinka tiek valdančiųjų partijų rinkimų programas, tiek dabartinės Vyriausybės programą. Be to, mokesčio įstatymu Seimas ketina suteikti didesnes teises savivaldybėms tvarkytis savo nuožiūra.

E. Gentvilo pastebėjimu, NT mokesčio projektas atitinka ir koalicijos partnerių rinkimų programas. Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai 2020 m. deklaravo, kad „[šiuo metu] gyventojų mokamas nekilnojamojo turto mokestis niekaip neatitinka pasaulinės tokio mokesčio praktikos ir visai negeneruoja pajamų“, o Laisvės partija įtvirtino pažadą neįvesti „jokių naujų mokesčių“.

 

Seimo Pirmininko pavaduotojas Andrius Mazuronis įsitikinęs, kad nekilnojamojo turto mokestis – valdžios impotencijos požymis. „Tenka pripažinti, kad šiomis dienomis Seimo salėje rimtai svarstomas nekilnojamojo turto mokestis yra ne rimtas mokestinis pasiūlymas, o nevykusi parodija, kuri apskritai niekada neturėjo išvysti dienos šviesos. Joks blaiviai ir valstybiškai mąstantis politikas negali jam pritarti, nes užuot gerinęs Lietuvos žmonių padėtį esant ir taip sudėtingai ekonominei situacijai mūsų šalyje, jis ją dar labiau apsunkina, užkraudamas dar didesnę naštą ant tebesiformuojančios Lietuvos viduriniosios klasės pečių.

Naujai pateiktame nekilnojamojo turto mokesčio projekte prabangaus būsto Nidoje savininkai tam tikrais atvejais nuo mokesčio būtų atleisti, o šalia esantys Šilutės gyventojai už gerokai pigesnį būstą jau turėtų mokėti mokesčius. Tad nekilnojamojo turto mokesčio socialinis nesąžiningumas ir neteisingumas yra akivaizdus", - pranešime teigia Andrius Mazuronis.

NT mokesčio įstatymo pataisų paskutinis svarstymas ir balsavimas nukeliamas į lapkritį, nebent Seimo valdyba ar seniūnų sueiga grąžintų jas į darbotvarkę.

 

Ikona, uždaryti