Vyriausybė pritarė pluoštinės kanapės produktų gamybai naudojant visą augalą

Vyriausybė pritarė pluoštinės kanapės produktų gamybai naudojant visą augalą
AA

Ministrų kabinetas pritarė išvadai dėl Seimo narių pateikto projekto, leidžiančio produktų gamybai naudoti visą pluoštinės kanapės augalą, atsisakant esamo apribojimo auginti jį tik pluoštui, sėkloms ir sodininkystei.

Žemės ūkio ministeriją  kartu su kitomis institucijomis parengti išvadą šiam Seimo narių praėjusią kadenciją teiktam projektui  įpareigojo Vyriausybė. Ji nutarė iš esmės pritarti Pluoštinių kanapių įstatymo pakeitimo įstatymo projektui, tačiau, atsižvelgiant į gautas Europos Komisijos (EK) pastabas, siūlo jį Seimui tobulinti. 

 

Pagrindiniai siūlymai

Vienas svarbiausių parengtos išvados siūlymų – nustatyti, kad pluoštinių kanapių gaminiuose tetrahidrokanabinolio (THC) kiekis turi atitikti tų gaminių specialiuosiuose ES ir nacionaliniuose teisės aktuose nustatytus reikalavimus.

Jeigu pluoštinių kanapių gaminių gamybos proceso metu susidaro tarpiniai pluoštinių kanapių produktai, kuriuose yra THC, tokiai gamybai reikalingas Narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės įstatyme nustatyta tvarka išduotas leidimas.

Įstatymo projekto pakeitimams dar turės pritarti EK. Nuo jos nuomonės priklausys, kokius produktus bus leidžiama gaminti.

Ši Vyriausybės patvirtina išvada bus teikiama svarstyti Seimui. Apie Seimo patikslintas nuostatas bus informuojama EK ir laukiama jos pritarimo.

Priėmus šį įstatymą, Lietuvoje tikimasi proveržio

Ekonomikos ir inovacijų ministerijos duomenimis, platesnių kanapių perdirbimo galimybių Lietuvoje laukia keli užsienio investuotojai, pasiruošę investuoti dideles lėšas.

„Mes esame tarp Europos Sąjungos lyderių pagal pluoštinių kanapių auginimo plotus, tačiau žaliavą išvežame į Lenkiją, Švediją, kitur, ir vėliau mūsų žmonės gali nusipirkti tuos produktus, iš lietuviškos kanapės pagamintus, kažkur kitur“, – posėdyje sakė Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.

Pasak ministrės, dėl ikišiolinio reguliavimo ir biurokratijos netekome net keturių suinteresuotų investuotojų, todėl norisi, kad šis įstatymas veiktų. 


 

Šiuo metu Lietuvoje galima laisvai nusipirkti įvairių maisto produktų, turinčių kanapių sėklų ar kanapių sėklų aliejaus – duonos, miltų, alaus. Kanapių sėklose, skirtingai nei kitose augalo dalyse, nėra psichoaktyvių medžiagų ar kanabidiolio (CBD). Todėl kanapių aliejus, gamintas ne iš sėklų, yra draudžiamas.