Seimas įteisino visuotinį ikimokyklinį ugdymą: savivaldybės privalės užtikrinti vaikui vietą

Seimas įteisino visuotinį ikimokyklinį ugdymą: savivaldybės privalės užtikrinti vaikui vietą
AA

Seimas priėmė Švietimo įstatymo pataisas, kurios garantuos didesnius valstybės įsipareigojimus organizuojant institucinį ikimokyklinį ugdymą socialinę riziką patiriantiems vaikams, įteisins visuotinį ikimokyklinį ugdymą, sudarys lankstesnes galimybes skirtingų poreikių vaikams pasirengti mokytis mokykloje.

Įteisinus Švietimo įstatymo pataisas, daugiau įsipareigojimų prisiims valstybė, skirdama tam lėšų iš valstybės biudžeto ir taip padėdama savivaldybėms užtikrinti, kad visiems vaikams, kuriems toks ugdymas būtinas, būtų sudarytos galimybės dalyvauti ikimokykliniame ugdyme. 

Įstatymo pataisa įteisina visuotinį ikimokyklinį ugdymą. Tai nereiškia, kad ikimokyklinis ugdymas tampa privalomas. Šia įstatymo pataisa subalansuojamas institucinio ikimokyklinio ugdymo paklausos ir pasiūlos santykis. Jeigu šeima pageidauja, kad vaikas dalyvautų ikimokyklinio ugdymo programoje, savivaldybės (ikimokyklinis yra jų savarankiškoji funkcija) privalės užtikrinti tokią galimybę visiems vaikams. Tai ypač aktualu didžiuosiuose miestuose, kuriuose ne visiems užtenka vietų įstaigose, vykdančiose ikimokyklinio ugdymo programas. Taip pat svarbu ir kaime gyvenančioms šeimoms. Sakykime, kaimo vietovėje net nėra ikimokyklinio ugdymo įstaigos, bet, atsiradus norinčių leisti vaikus, grupė galėtų būti įsteigta bendrojo ugdymo mokykloje, daugiafunkciame centre ar kitur. Praėjusiais metais savivaldybėse eilėje vietos laukė beveik 8 tūkst. šeimų vaikų. Įsigaliojus šioms įstatymo pataisoms, visoms šeimoms bus sudarytos geresnės galimybės derinti šeimos ir darbo įsipareigojimus ir aktyviau dalyvauti darbo rinkoje. Po motinystės ar tėvystės atostogų nereikės kelerius metus laukti eilėje, kol atsiras vieta ugdymo įstaigoje, o tokia galimybė būtų tada, kai to norima. Ikimokykliniame ugdyme, jo programose dėl to niekas nesikeistų. Ikimokyklinio ugdymo visuotinumas – tai tik priemonė, kurios tikslas - užtikrinti šio ugdymo prieinamumą visiems vaikams.

Visuotinis ikimokyklinis ugdymas įsigaliotų palaipsniui: nuo 2023 m. - 4 metų vaikams, 2024 m. – 3 metų vaikams ir 2025 m. – 2 metų vaikams. 

Šiuo metu tik septynios Europos Sąjungos valstybės (Danija, Vokietija, Estija, Latvija, Slovėnija, Suomija ir Švedija) ir Norvegija užtikrina galimybę dalyvauti ikimokyklinio ugdymo programoje, iškart pasibaigus vaikų priežiūros atostogoms.

Nuo 2023 metų rugsėjo 1 dienos suplanuota įteisinti dvejų metų priešmokyklinio ugdymo programą. Bet būtų galimybė priešmokyklinį ugdymą baigti ir per metus ir tapti mokiniu šešerių metų. Tai priklausytų nuo vaiko individualių poreikių ir jo raidos.