Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis po įsižiebusio konflikto su valdančiaisiais ketvirtadienį pranešė, kad traukiasi iš Seimo. Tokį sprendimą R.Karbauskis su LVŽS frakcija priėmė „nepritardami ir protestuodami prieš Seimo daugumos veiksmus, kuriais eliminuojama didžiausia opozicinė frakcija iš Seimo vadovybės“.
„To priežastis – ši valdančioji dauguma pažeidė 12 Seimo kadencijų tradiciją, kada didžiausia opozicijos frakcija visą laiką turėdavo savo atstovus Seimo vadovybėje, komitetuose, Audito komitete ir t.t., o šiandien net buvo pasiūlyta, kad Audito komitetui vadovautų Seimo mažuma, o ne opozicija, kas buvo iš viso žingsnis prieš demokratiją“, – pareiškė R.Karbauskis.
„Kadangi suprantu, kad viena iš problemų, kodėl pozicija negali nusileisti ir atstatyti demokratijos, yra mano asmenyje, aš ir šitą problemą panaikinsiu, jog valdančioji dauguma galėtų nusileisti ir mūsų frakcijai sudaryti galimybes pilnai dirbti Seime. Mano sprendimas yra pasitraukti iš Seimo“, – savo apsisprendimą atsisakyti Seimo nario mandato aiškino valstiečių lyderis.
Anot R.Karbauskio, jam pasitraukus derybos dėl pozicijų Seime turėtų prasidėti iš naujo ir anksčiau atmesta valstietės Aušrinės Norkienės kandidatūra iš naujo bus teikiama į Seimo vicepirmininkes.
„Frakcijos vadove išrinkta A.Norkienė, aš labai tikėčiausi, kad Seimo dauguma turės nors truputį sąžinės ir grįš prie pirminio pasiūlymo dėl Seimo pirmininko pavaduotojų, ja vėlgi būtų siūloma A.Norkienė, kadangi argumentų prieš ją nebuvo pasakyta jokių, išskyrus, kad siūlau aš“, – tvirtino R.Karbauskis.
Primename, kad Seimas šią savaitę tvirtindamas parlamento vadovo pavaduotojus atmetė valstiečių pasiūlytos A.Norkienės kandidatūrą. Visi kiti pasiūlyti vicepirmininkai, tiek nuo valdančiųjų, tiek nuo opozicijos, buvo patvirtinti.
Iškėlė sąlygą, kurią įgyvendinus liktų Seime
Tiesa, R.Karbauskis iškėlė valdantiesiems ultimatumą – jeigu šie paprašytų jo likti, jis neatsisakytų Seimo nario mandato. Tam politikas davė terminą iki antradienio.
„Viena aplinkybė galėtų pakeisti, jeigu Seimo dauguma paprašytų manęs to nedaryti. Iki antradienį. Aš antradienį kreipsiuosi į Vyriausiąją rinkimų komisiją su pareiškimu“, – juokdamasis sakė R.Karbauskis.
R.Karbauskį, jeigu šis atsisakys mandato, Seime turėtų pakeisti Asta Kubilienė.
R.Karbauskis: dar nepradėjusi dirbti valdžia demonstruoja, kad nebus toleruojama kitokia nuomonė LVŽS lyderio R.Karbauskio teigimu, „jau pirmajame naujosios kadencijos Seimo posėdyje supratome, kad skambiai valdančios daugumos žadėta „naujoji“ politinė kultūra nereiškia, kad ji bus pozityvi ir teisinga“.
„Ši valdžia, dar net nepradėjusi dirbti, jau demonstruoja, kad nebus toleruojama kitokia nuomonė, nei mano išrinkta dauguma, bus tik menkinami, persekiojami opozicijos politikai, ribojamos jų teisės, netgi iki tiek, kad balansuojama ant Lietuvos Konstitucijos pažeidimo ribos.
Tenka pripažinti, kad Seime susiklostė situacija, kokios Nepriklausomos Lietuvos Seime niekada dar nėra buvę – Seimo dauguma pasiekė, jog didžiausia opozicinė frakcija neturėtų savo atstovo Seimo vadovybėje.
Valdančios daugumos siekis apriboti LVŽS frakcijos veiklą Seime, neskirti LVŽS pasirinkto Seimo Pirmininko pavaduotojo, tyčiotis ir atvirai meluoti Seimo salėje yra smūgis ir už mus balsavusiems žmonėms“, – tvirtino R.Karbauskis.
Kilo konfliktas
Primename, kad valstiečių frakcija ketvirtadienį pranešė atsisakanti bet kokių vadovaujančių pareigų Seimo komitetuose, komisijose bei kituose Seimo struktūriniuose padaliniuose, o jos atstovai pasitraukė iš Seimo seniūnų sueigos.
Tokį pareiškimą LVŽS frakcija įteikė Seimo valdybai ir Seniūnų sueigai po nepavykusio bandymo turėti bent vieną Seimo vicepirmininką ir valdančiųjų svarstymų tradiciškai opozicijai atitenkantį Seimo Audito komiteto pirmininko postą atiduoti Mišriai parlamentarų grupei.
Tiesa, po to valdantieji sušvelnino toną ir konservatorius Jurgis Razma Seimo posėdyje informavo, kad valdantieji įregistravo patobulintą Statuto pataisų projektą, kuriuo siūloma nustatyti, jog Audito komiteto pirmininku ir Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininku būtų renkami Seimo opozicijai priklausančių frakcijų atstovai.