Prekes siunčiate iš Kinijos ar Didžiosios Britanijos? Nuo liepos 1 d. įsigalioja pokyčiai

Prekes siunčiate iš Kinijos ar Didžiosios Britanijos? Nuo liepos 1 d. įsigalioja pokyčiai
AA

Nuo liepos 1 d. mažos vertės (iki 22 eurų) siuntoms iš trečiųjų šalių nebebus taikoma importo PVM lengvata. Ne ES šalyje įsigytos prekės bus apmokestinamos 21 proc. importo PVM tarifu.

Iki šiol mažos vertės (iki 22 eurų) iš trečiųjų šalių prekėms nebuvo taikomi  papildomi mokesčiai. Įgyvendinant Europos Sąjungos Tarybos priimtas naujas nuotolinės prekybos taisykles, ši tvarka nuo liepos 1 d. pasikeis. Visos Kinijoje, Didžiojoje Britanijoje ir kitose ne ES šalyse įsigytos prekės turės būti deklaruotos muitinėje, už jas reikės sumokėti importo PVM bei kitus susijusius mokesčius.

Lietuvos pašto duomenimis, apie 70 proc. iš užsienio gaunamų siuntų atkeliauja iš Kinijos. Taip pat reikšminga dalis siuntinių mūsų šalį pasiekia iš D. Britanijos, kuri nuo šių metų pradžios taip pat tapo trečiąja šalimi. Todėl su artėjančiais pokyčiais svarbu susipažinti jau dabar.

Deklaravimo ir apmokestinimo tvarka

Įsigaliojus naujoms siuntų iš trečiųjų šalių siuntimo taisyklėms, numatomi trys skirtingi jų deklaravimo ir apmokėjimo būdai. Priklausomai nuo siuntos gavėjo pasirinkto siuntos deklaravimo būdo, gali būti taikomi papildomi mokesčiai – tarpininkavimo, aptarnavimo, siuntos saugojimo ir pan. 

1) Prekės pirkimo metu. Šiuo metu ruošiamasi kelių sistemų įgyvendinimui, kurios leistų pirkėjui importo PVM mokestį sumokėti prekės įsigijimo metu. Tokiu atveju, prekei pasiekus Lietuvą, PVM mokesčio mokėti jau nereikėtų, bet prekės deklaravimo prievolė muitinėje liks. Deklaraciją muitinei savo vardu galėtų pateikti Lietuvos paštas, atitinkamai galimi papildomi mokesčiai.

2) Per Lietuvos paštą. Visas iš trečiųjų šalių atsiunčiamas siuntas, kurios gavėjams pristatomos per Lietuvos paštą, kai jų vertė ne didesnė nei 1000 eurų, deklaruoti savo vardu yra įgaliotas Lietuvos paštas. Jis pasirūpina visais deklaravimo formalumais, o mokesčiai sumokami siuntos atsiėmimo metu. Gavėjas gali rinktis ir kitą deklaravimo tarpininką. Tokiu atveju svarbu atsisakyti Lietuvos pašto paslaugų dar iki siuntai atvykstant į Lietuvą. Šiuo atveju galimi papildomi mokesčiai už tarpininkavimą, aptarnavimą ir pan.

3) Savarankiškai. Šiuo metu Muitinės departamentas ruošia platformą, kurioje gyventojai galės patys deklaruoti įsigytas prekes ir sumokėti mokesčius. Nusprendus deklaruoti savarankiškai, taip pat iš anksto apie tai reikėtų informuoti Lietuvos paštą ir atsisakyti jo tarpininkavimo paslaugų.

Galutinė tvarka dar rengiama – ji, kaip ir papildomų paslaugų, kaip pvz., tarpininkavimas, paslaugų tarifai bus iki galo aiški artėjant pokyčių įsigaliojimui. Visa pasaulinė rinka stengiasi, kad mokesčių mokėjimas ir siuntų deklaravimas būtų kuo paprastesnis ir patogesnis.

Gali paveikti pristatymo laiką

Atsižvelgiant į didelį siuntų srautą iš Kinijos, tikėtina, kad po vasarą įsigaliojančių pokyčių, galutinis pristatymo terminas gali būti ilgesnis. Norint išvengti galimų nesklandumų, rekomenduojama siuntomis iš trečiųjų šalių pasirūpinti kuo anksčiau. Svarbu – siuntos bus apmokestinamos pagal gavimo datą, tai reiškia, kad prekei Lietuvą pasiekus liepos 1 d., nors ji bus užsakyta anksčiau, jai bus taikoma nauja tvarka.

Lietuvos paštas atkreipia dėmesį ir į tinkamą siuntų adresavimą. Išmuitinimas bus sklandesnis, jei bus pateikti teisingi ir išsamūs adresato duomenys: nurodytas gavėjo vardas ir pavardė, kurie yra reikšmingi formuojant muitinės deklaracijas, taip pat pateiktas mob. tel. nr. bei el. pašto adresas – jais gavėjai informuojami apie į Lietuvą atkeliaujančias siuntas.