Nuo ketvirtadienio karantinas dar labiau švelnės: kas keičiasi

Nuo ketvirtadienio karantinas dar labiau švelnės: kas keičiasi
AA

Nuo ketvirtadienio karantinas taps dar švelnesnis. Nuspręsta neberiboti maitinimo įstaigų veiklos lauke, sušvelninti reikalavimus galimybių pasui gauti, pokyčiai laukia ir dėl neformaliojo ugdymo. Visiems šiems pakeitimams pirmadienį pritarė į posėdį susirinkusi Vyriausybė.

 

„Situacija gerėja, bet karantino atsisakyti dar kol kas negalime. Tačiau matome neišvengiamų pakeitimų, kuriuos turime padaryti“, – posėdyje sakė sveikatos apsaugos viceministrė Živilė Simonaitytė.
 

Kas keičiasi?

Kavinės, restoranai, barai, naktiniai klubai.

Nuo ketvirtadienio kavinėms, barams, restoranams bei kitoms viešojo maitinimo ir pasilinksminimo vietoms, tarp kurių – ir naktiniai klubai, nebebus taikomi darbo laiko apribojimai. Šiuo metu galiojančiuose karantino reikalavimuose jų veikla leidžiama tik 7–24 valandomis.

 

Sąlyga, kad užsakytas maistas ir gėrimai turės būti vartojami prie atvirose erdvėse esančių staliukų, o veikla vykdoma atvirose erdvėse, lieka galioti. Kaip ir iki šiol, viduje paslaugas gauti galės tik turintieji galimybių pasą – paskiepyti, persirgę ar gavę neigiamą COVID-19 testo rezultatą.

Neformalusis ugdymas.

Neformalųjį vaikų ugdymą bus leidžiama vykdyti kontaktiniu būdu, o užsiėmimuose uždarose erdvėse vienu metu ir vaikų stovyklose vienoje grupėje galės dalyvauti ne daugiau kaip 30 vaikų. Jei grupės bus didesnės, visi vaikai ir jų tėvai turės testuotis. Testavimas bus privalomas ir stovyklų darbuotojams, nepriklausomai nuo to, ar jie jau prasirgę koronavirusu.

Uždarose erdvėse turės būti užtikrintas 10 kv. metrų plotas vienam asmeniui arba vienu metu gali dalyvauti ne daugiau kaip vienas asmuo. 

Kaukės.

Nuspręsta, kad nereikia dėvėti apsauginių veido kaukių ne tik atlikėjams pasirodymo metu, bet ir pranešėjams, renginio vedėjams repeticijų, vaizdo, garso įrašų, transliacijų, renginių metu, užtikrinant saugų atstumą.

Galimybių pasas.

Koronavirusu persirgusius žmones jau nuo antradienio ketinama skiepyti viena vakcinos doze. Su tuo susiję ir kai kurie pakeitimai dėl galimybių paso. Tokie žmonės, kaip ir visiškai paskiepytieji, švelnesnėmis karantino sąlygomis su galimybių pasu galės naudotis neribotą laiką, tačiau nuo skiepo turės praeiti dvi savaitės.

Be to, persirgusiems ir neskiepytiems žmonėms laisvesnės karantino sąlygos galios 210 dienų, o ne 180, kaip yra dabar. 

Taip pat iki 13 savaičių prailgintas terminas po pirmos „AstraZeneca“ vakcinos dozės suleidimo.

Iki šiol jis siekė nuo 4 iki 12 savaičių. Vyriausybė taip pat nusprendė ilginti antigeno testo galiojimo laiką nuo 24 iki 48 valandų. 

Siekiant aiškumo, susitarta, kada skiepijimas yra laikomas baigtu:

  • kai po COVID-19 ligos vakcinos dozės suleidimo yra praėję ne mažiau kaip 14 dienų ir asmuo buvo paskiepytas: antra vakcinos doze, kai skiepijimo schemą sudaro dvi vakcinos dozės („Moderna“, „Pfizer“, „Vaxzevria“);
  • viena vakcinos doze, kai skiepijimo schemą sudaro viena vakcinos dozė („Janssen“);
  • bent viena vakcinos doze, kai vakcina suleista asmeniui, kuris persirgo COVID-19 liga ir diagnozė buvo patvirtinta remiantis teigiamu PGR tyrimo rezultatu.

„Vis kildavo klausimų, kas gi yra ta pilna vakcinacijos schema. Vyriausybės nutarime dabar jau aiškiai apibrėžta, kada žmogus jau yra laikomas paskiepytu pilna vakcinacijos schema ir jam yra susiformavęs imunitetas“, – aiškino sveikatos apsaugos viceministrė Ž.Simonaitytė.

Žaliasis sertifikatas. 

Nutarta šiek tiek sugriežtinti terminus besitestuojantiems atvykstantiems žmonėms – PGR tyrimas, kaip ir iki šiol, turės būti atliktas ne seniau nei prieš 72 valandas, o antigeno testas – ne seniau nei prieš 48 valandas.

Šiuo metu į Lietuvą atvykstantiems žmonėms reikia turėti ne seniau nei prieš 72 valandas atliktą testą dėl COVID-19, jiems taip pat taikoma izoliacija, išimtys numatytos persirgusiems ir paskiepytiems žmonėms.

Paskiepyti žmonės be papildomo testo gali atvykti praėjus savaitei po antros „Pfizer“ vakcinos dozės, praėjus dviem savaitėms po antrosios „Moderna“ dozės, 15 parų po antrosios „AstraZeneca“ dozės arba praėjus dviem savaitėms po „Johnson & Johnson“ vienos dozės. Tvarka suvienodinta ir be testo bus galima atvykti praėjus dviem savaitėms po pilnos vakcinacijos schemos, taip pat atvykti galės persirgę ir viena doze vakcinuoti žmonės, kai nuo paskiepijimo praėjo dvi savaitės, o persirgimas patvirtintas PGR tyrimu. 

Be to, nuspręsta leisti be apribojimų atvykti visiems iki 16 metų amžiaus užsieniečiams. Reikalavimai persirgusiems nesikeičia, jie be apribojimų įleidžiami nepraėjus 180 dienų nuo ligos patvirtinimo PGR tyrimu.

Viceministrė: karantinas gali būti atšauktas anksčiau

Sveikatos apsaugos viceministrė Ž.Simonaitytė tvirtino, kad karantino sąlygos dar labiau laisvinamos ne tik dėl žmonių lūkesčių sugrįžti į kuo normalesnį gyvenimą, bet ir akivaizdžiai gerėjančios situacijos bei pamokų, kurios buvo išmoktos.

„Mes matome akivaizdžiai gerėjančią situaciją. Išmokome su šiuo virusu gyventi, sveikatos priežiūros įstaigos prisitaikė. Be abejo, labai dideli skaičiai mus gąsdina dėl perteklinio mirčių skaičiaus, nes kiekvienas miręs žmogus nuo COVID-19 yra tas žmogus, kuris galėjo būti nemiręs nuo COVID-19. Ir mes jų turime tikrai labai nemažai Lietuvoje, ir tas nėra džiugu. Bet, bet kokiu atveju, pagal tai, kiek mes išmokome, ką mes išmokome, kaip mes dabar žiūrime į tą virusą, kiek turime sunkių atvejų, nes mes vertiname ir ligoninių užimtumus, ir pandemijos valdymą, ir mūsų visų įdirbį, padarytą su protrūkių, pavojingų mutacijų valdymu, tai vienareikšmiškai tikrai mes galime sau leisti karantino sąlygas lengvinti“, – sakė ji.

Viceministrė pažymėjo, kad karantinas gali būti atšauktas anksčiau, nei birželio 30 diena: „Jeigu situacija toliau gerėja, gali būti svarstoma ne tik netęsti karantino liepos mėnesį, bet galbūt jį nutraukti dar ir anksčiau, nei sulaukus birželio pabaigos.“

 


lrytas.lt

 
 

Reklama Ikona, uždaryti