Šiandien kalbamės su Liberalų sąjūdžio kandidatu į Klaipėdos miesto tarybą Laurynu Gečiumi. Laurynas yra kineziterapeutas, Klaipėdos miesto Jaunimo reikalų tarybos pirmininkas, Klaipėdos jaunimo organizacijų asociacijos "Apskritas stalas" pirmininkas, jaunas tėtis. Jo sąskaitoje ne vienas garbingas apdovanojimas: <...>
Laurynai, esate aktyvus Klaipėdos jaunimo lyderis, įdėjęs daug darbo ir investavęs daug laiko siekdamas pokyčių Klaipėdos jaunimo gyvenime. Esate ne kartą įrodęs, kad sunkiu darbu ir atkaklumu galima pasiekti užsibrėžtų tikslų net ir nesant miesto tarybos nariu. Kodėl kandidatuojate į miesto tarybą?
Iš tiesų, daugiau nei dešimt metų atidaviau savanorystei, jaunimo politikai bei jaunų žmonių idėjų įgyvendinimui. Puikiai žinau, kaip jauniems žmonėms gali būti sudėtinga realizuoti savo sumanymus, kaip neretai jų balsas, jų idėjos būna neišgirstos ar nesuprastos. Aktualios ir veržlios jaunimo idėjos gali atrodyti nutolusios nuo realybės, bet juk būtent jaunų žmonių mintys, jų kūrybiškumas kuria miesto ir visos šalies ateitį. Gaila, kad dažnai jaunų žmonių idėjos būna gan tolimos politikams, būtent dėl to tampa itin sudėtinga pagrįsti, kodėl jaunimo inciatyvos turi būti palaikomos šiandien, kodėl jos yra reikalingos ir svarbios rytdienai. Jauni žmonės mūsų mieste yra atsakingi ir kuriantys ne tik dėl savęs, bet ir dėl tų, kurie yra šalia. Būtent su tokiu jaunimu dirbu kasdien, todėl jų visuomeniškumas ir pilietiškumas įkvepia dar labiau stengtis dėl jų. Noriu būti jaunimo balsu taryboje, nes dažnai jaunų žmonių problemos ar poreikiai būna neišgirsti. Paprastai sakant – mes kartu turime eiti prieš vėją.
Kokius pagrindinius darbus išskirtumėte?
Pokyčiai Klaipėdos jaunimo politikoje prasidėjo prieš šešerius metus, kai Klaipėdos jaunimo organizacijos pritarė idėjai siekti Europos jaunimo sostinės titulo. Nors Klaipėda matoma kaip įvairiausių titulų sostinė, mano komandai tai buvo galimybė siekti kokybinių pokyčių Klaipėdos jaunimo gyvenime. Europos jaunimo sostinės įgyvendinimo programa buvo ilga ir sudėtinga, su pakilimais ir nuopuoliais. Tačiau pagrindinės idėjos buvo įgyvendintos. Džiaugiuosi, kad teko prisidėti sukuriant moksleivių dalyvaujamojo biudžeto galimybę. Moksleivių dalyvaujamasis biudžetas - tai konkursas, kurio metu moksleiviai gali patys teikti idėjas, kaip panaudoti lėšas savo mokykloje. Klaipėdos savivaldybė pernai parengė ir jau turi jaunimo vasaros užimtumo ir integracijos į darbo rinką programą, jaunuoliai gali stiprinti kompetencijas nacionaliniuose ir tarptautiniuose renginiuose. Jie net turi galimybę gauti iki 450 eurų paramą jei nusprendžia teikti paraiškas ir dalyvauti mokymuose ir seminaruose. Integracijos į darbo rinką programos įgyvendinimas leidžia jaunimui lengviau įsidarbinti vasaros metu. Šie jaunimui aktualūs sprendimai buvo priimti Klaipėdos savivaldybė Jaunimo reikalų taryboje, kurios primininku esu aš. Taigi jau turiu „patirties bagažą“ ir administraciniu lygiu dirbant su jaunimo atstovavimu, jo teisių užtikrinimu. Šios jau turimos patirtys pademonstravo, kiek jau yra padaryta, kiek dar daug galime ir turime padaryti dėl mūsų miesto jaunimo.
Kaip jaučiatės eidamas į šiuos rinkimus? Ar jaučiatės, kad einate prieš vėją?
Manau, kad taip. Suvokiu, kad jaunų žmonių problemos ir poreikiai mieste nėra svarbiausių klausimų penketuke. Nors šis klausimas vis tik neprioretizuojamas, bet studentų, jaunų gabių specialistų pritraukimo į miestą ir esamų jaunuolių pasilikimo Klaipėdoje problemos vis tik neretai aptariamos viešojoje erdvėje. Gal dėl to ir renkuosi šių rinkimų metų kalbėti apie tai, kas rūpi ir ko reikia jaunimui. Aktyvus jaunų žmonių atstovavimas miesto taryboje gali padėti ne tik kelti opius klausimus, jis gali padėti juos atsakyti – spręsti. Siekiu dabar ir sieksiu ateityje, kad šios visuomenės grupės interesai būtų nenustumti į šalį, o laikomi vienu iš prioritetų, Juk miestas gyvas ir kupinas ekonominio bei kultūrinio potencialo tada, kai jis pilnas gyvybės – pilnas jaunų žmonių.
Šiuose rinkimuose dalyvauju ir savo idėjas pristatau tiesiogiai bendraudamas su rinkėjais, neturiu jokių didelių išteklių ar resursų savo rinkiminei kompanijai. Kai patyrę politikai turi rėmėjų, administracinių pajėgumų - aš tiesiog „einu į žmones“. Ir manęs tai nestabdo, atvirkščiai tik dar labiau motyvuoja. Bendraudamas su rinkėjais turiu unikalią galimybę pajausti, kuo gyvena miestiečiai ne tik jaunimas, kokios miesto problemos jiems „skauda“ ir kaip tai galime ir turime keisti.
Kokią konkrečią savo kaip politiko darbotvarkę pasiūlytumėte, jei taptumėte miesto tarybos nariu?
Pirmiausiai kelsiu klausimą dėl jaunimo poreikiams būtinų patalpų įkūrimo skirtingose miesto dalyse. Taip jaunimo organizacijos galės dar sklandžiau ir geriau prisidėti prie jaunimo politikos įgyvendinimo Klaipėdoje. Šiuo metu Klaipėdoje veikia tik trys jaunimui skirtos erdvės: Paryžiaus Komunos g. 16, I. Simonaitytės g. 24 ir Gluosnių skg. 2A. Būtina kalbėti apie galimybę didinti jaunimo darbuotojų gatvėje skaičių. Mano siekis ir vizija platus ir gerai organizuotas jaunimo centrų tinklas, kuriame jauni žmonės galėtų leisti laisvalaikį, kurti ir kur jie galėtų gauti psichologinę pagalbą, turėtų užuovėją, kuri leistų atsispirti nuo gresiančių įvairių priklausomybių, kur jie jei tik reikėtų galėtų būti apsaugoti nuo smurto artimoje aplinkoje. Jaunimo centrus matau ne tik kaip patalpas, bet kaip vietą, kur galima rasti bendraminčių, palaikymą, pagalbą, geriau pažinti save bei tai, kuo gyvena kiti jauni žmonės tame pačiame mieste.
Ar tik jaunimo reikalais rūpinsitės, jei tapsite miesto tarybos nariu?
Tikrai ne. Neslepiu, kad tai išties bus mano prioritetu, tačiau mano gyvenimas toli gražu nėra vien apie jaunimą. Mano gyvenimas ir veikla - paradoksali. Jaunimą budinu vakarais (juokiasi), rytais bendrauju su senjorais. Esu kineziterapeutas, man nesvetimi pagyvenusių ir sveikatos problemų turinčių žmonių rūpesčiai. Dirbdamas su vyresnio amžiaus pacientais, bendraudamas su jų artimaisiais suvokiu, kad Klaipėdoje reikalingai modernūs ir jaukūs senelių namai. Tokia vietą žadama steigti Melnragėje, nesinorėti, kad tai liktų tik pažadais. Taip pat esu jaunas tėtis, taigi man rūpi ir jaunų šeimų problemos: darželių trūkumas mieste, neformalaus švietimo prieinamumo klausimai ir kitos. Jauniems tėveliams yra žinomos didelės neformalaus ugdymo kainos Klaipėdoje. Neformalus ugdymas labai svarbus vaikų ir paauglių lavinimui, jų talentų atskleidimui ir kokybiškam laisvalaikiu. Manau, kad svarbu jį skatinti ir iš miesto biudžeto lėšų, nes šiuo metu esančios kainos yra tikrai itin aukštos. Aukštos kainos sąlygoja, kad neformalus švietimas gali tapti prabanga, kurią sau leisti galės tikrai ne visi, taip nutikti neturėtų. Klaipėdai reikia pokyčių, reikia naujų vėjų politikoje, o juos gali įnešti naujos kartos politikai.
Kodėl į rinkimus einate su Liberalų sąjūdžio komanda?
Visų pirma dėl to, kad Liberalų sąjūdžio komandoje daug jaunų ir kompetentingų narių. Saulių Budiną matau, kaip profesionaliausią ir tinkamiausią kandidatą į merus.
Liberalų komandoje jaunatviškas maksimalizmas puikiai dera su miesto administravimo patirtimi. Į rinkimus eiti kartu su žmonėmis, kurie jau turi patirties miesto tarybos darbe puiki galimybė mokytis ir tobulėti. Už vertingus patarimus esu dėkingas kolegoms politikams Edmundui Kvederiui, Saului Liekiui, gydytojai Lolitai Rapolienei taip pat fondo „Artimas artimas“ steigėjams, aktyviems ir Klaipėdos miesto problemoms neabejingiems verslininkams Artūrui Truš, Tomiui Paulauskui.
Džiaugiuosi būdamas komandoje, kurioje tvyro kolegiškas palaikymas, kur noriai dalinamasi patirtimi ir įsiklausoma į narių nuomonę. Bendrumo jausmas ir pagarba tik dar labiau skatina stengtis dėl Klaipėdos, ypač kai supranti, kad šalia esantys gyvena miesto problemomis, su kokiu užsidegimu yra pasirengę jas spręsti. Tad visus, kuriems rūpi mūsų miestas Klaipėda, kviečiu palaikyti mano kandidatūrą kovo 5 dieną vyksiančiuose savivaldos rinkimuose.
Politinė reklama. Apmokėta iš Liberalų sąjūdžio Klaipėdos miesto rinkimų apygardoje Nr. 20 kandidatų sąrašo PK sąskaitos. Užsakymo Nr. 2312