Lapkričio 18-ąją minima Europos dūmų detektoriaus diena

Lapkričio 18-ąją minima Europos dūmų detektoriaus diena
AA

Šią savaitę ketvirtus metus iš eilės vyksta Europos priešgaisrinės saugos savaitės renginiai. Lapkričio 18-oji pirmą kartą paskelbta Europos dūmų detektoriaus diena, ji  yra sudėtinė šios savaitės veiklos programos dalių. Europos priešgaisrinės saugos aljansas ir Europos ugniagesių pareigūnų federacija (FEU) pradėjo šią ES informavimo kampaniją, kuria siekiama padidinti ES piliečių informuotumą apie būtinybę įsirengti dūmų detektorius savo gyvenamosiose patalpose ir taip padėti sumažinti gaisrų skaičių visoje Europoje.

Kasmet Europoje gaisruose žūsta apie 5000 žmonių. Rytų Europoje žuvusiųjų gaisruose skaičius yra 5 kartus didesnis nei Vakarų Europoje. Dauguma šių nelaimių įvyksta gyventojų būstuose. Šį skaičių būtų galima sumažinti, jei žmonės savo namuose įsirengtų dūmų detektorius. Daugelyje Europos šalių namų savininkai yra teisiškai įpareigoti juos įrengti. Tačiau kai kuriose ES šalyse dar nėra tokių reikalavimų. 

Tyrimai rodo, kad žūčių gaisruose nuolat mažėjo tose šalyse, kurių gyventojai privalėjo įsirengti dūmų detektorius. Beje, daugelis ES šalių pastaruoju metu perėjo prie reikalavimo, kad visuose naujos statybos namuose būtų privaloma įrengti dūmų detektorius. Dėl šios priežasties šiose šalyse sumažėjo ir žūčių gaisruose skaičius. Tai Austrija, Belgija, Čekija, Danija, Estija, Suomija, Prancūzija, Vokietija, Airija, Lietuva, Latvija, Nyderlandai, Norvegija, Švedija ir Jungtinė Karalystė.

Gaisrinės saugos savaitė – puiki proga ne tik įsigyti dūmų  ir smalkių detektorius, bet  ir patikrinti namuose turimus ir įsitikinti, ar jie veikia.  Pavyzdžiui, gal jau metas pakeisti  juose esančius elementus. Neatidėliokite, nes kilus gaisrui, tai gali kainuoti gyvybę. Dūmų detektorius įrenkite prie miegamųjų kambarių ir kiekviename namo aukšte. Jei miegate užsidarę duris, dūmų detektoriai būtini ir miegamuosiuose kambariuose.

Kartą per mėnesį būtina patikrinti, ar dūmų detektorius veikia. Tam tereikia paspausti kontrolinį mygtuką. Jeigu signalo nėra, gali tekti keisti jo maitinimo elementus. Bent kartą per mėnesį reikia nuvalyti nuo dūmų detektorių dulkes.

Dūmų detektorių jautrumas bėgant laikui mažėja. Po dešimties metų juos reikia pakeisti naujais.

Ikona, uždaryti