Visos laukinių paukščių rūšys natūraliai sutinkamos Lietuvoje yra saugomos įstatymu. Sniegui gausiai padengus Žemę, sutrumpėjus dienoms ir esant minusinei oro temperatūrai, likusiems žiemoti paukščiams tampa sudėtinga susirasti maisto.
Dėl šios priežasties galima šių gyvūnų globa, kurią pradėjus, tęsti reikia tol, kol pagerės sąlygos maisto susirasti patiems – lauke vidutinė oro temperatūra bus teigiama, šviesus paros laikas pailgės, žemė ir medžiai nebebus padengti sniego sluoksniu, šerkšnu.
Lesalas
Prie namų besilankantys paukščiai gali būti lesinami sėklomis, smulkintomis kruopomis, smulkintais riešutais (išvardinti maisto produktai gali būti įmaišyti į patirpintus taukus), nesūdytais lašiniais, uogomis (šaltekšnių, šermukšnių, gudobelių), obuoliais, kriaušėmis ir panašiais mūsų platumose natūraliai augančiais vaisiais, tačiau nelesinami citrusiniais, egzotiniais vaisiais.
Vandens paukščiams, likusiems žiemą, nepalankias aplinkos sąlygas (užšalusias marias, kurios paslepia natūralų maistą esantį vandenyje) padėsite ištverti naudodami grūdus, kurie yra tinkamiausias lesalas. Nuolatos lesinant balta duona, sutrinka vandens paukščių virškinimo sistemos veikla, jie ima viduriuoti ir dėl to praranda skysčius, kurių gali gauti tik iš sniego, kuris šaldo vidaus organus. Taip galima pakenkti globojamiems vandens paukščiams – antims ir gulbėms.
Lesale negali būti pridėtinės druskos, cukraus, konservantų, kitų maisto priedų – nelesinkite paukščių tamsia, rugine duona, saldumynais, sūdytais mėsos gaminiais ir pan. Taip pat lesalas negali būti sugedęs, apniktas pelėsio ar kenkėjų. Esant atodrėkiui, užsistovėjusį lesalą gali reikėti pakeisti nauju, senąjį išimant iš lesyklos, kitu atveju, globojamiems paukščiams galima pakenkti.
Lesyklos
Lesyklas paukščiams galima pagaminti įmantrias, kaip namelius arba naudoti buityje nebenaudojamas talpas, pvz., plastikinius butelius. Svarbiausia, kad lesalas nesudrėktų, išliktų sausas. Taip pat, prireikus turi būti patogu lesyklą išvalyti.
Lesyklą įrengti rekomenduojama plėšrūnams (plėšriesiems paukščiams, pvz., paukštvanagiams, naminėms ir sulaukėjusioms katėms) sunkiai pasiekiamose ar nepatogiose vietose. Patariama lesyklas įrengti šalia krūmų arba juose, į kurių tankias šakeles lesykloje besilankantys paukščiai galėtų perskristi pastebėję pavojų. Sklype esantys želdiniai ypatingai svarbūs.
Žvėrių globa žiemą
Žvėrys (stirnos, šernai, briedžiai, lapės ir kt.) paprastai yra prisitaikę prie kintančių aplinkos sąlygų ir geba jas iškęsti. Medžiojamuosius gyvūnus žiemos metu, esant „baltajam badui“, paprastai globoja medžiotojai savo medžioklės plotų vienetų teritorijose esančiose viliojimo vietose. Tai užtikrina žvėrių laikymąsi miškuose, sumažina jų apsilankymus žmonių gyvenamosiose teritorijose. Todėl gyventojams, nerekomenduojame užsiimti žvėrių globa, nes gyvūnai gali būti pripratinami gauti maisto šalia gyvenamųjų teritorijų, o įgiję tokį įprotį, net ir po „baltojo bado“, gali sukelti rūpesčių ir problemų susijusių su gyventojų turtu ir sveikata ateityje.