Klaipėdos NT rinkos kryptys 2020-aisiais

Klaipėdos NT rinkos kryptys 2020-aisiais
AA
Baigiant vienus metus tampa įprasta apžvelgti, kas keitėsi įvairiose srityse. Šį kartą minant 2020 metų slenkstį Mindaugas Kulbokas, Tyrimų ir analizės paslaugų grupės vadovas Baltijos šalims, ir Algirdas Navickas, „Resolution NT“ projektų grupės vadovas, pasidalino mintimis apie Klaipėdos nekilnojamo turto (NT) rinkos tendencijas. Pažvelkime į skirtingus verslo segmentus ir ekspertų prognozes.
Bendra situacija
2020 metai simboliškai atspindės NT sektoriaus pasiekimus per praėjusius 20 metų. 20 metų nuoseklaus darbo NT projektų ir miestų plėtroje duoda vaisius, kuriais galime drąsiai didžiuotis. Bendrai vertinant situaciją NT rinkoje galima ją apibūdinti kaip stabilią, be didesnių iššūkių, bet su taškiniais atskirų NT sričių plėtros stabtelėjimais. Besitęsianti bankų koncentracija vers plėtotojus ieškoti alternatyvių finansavimo šaltinių projektų vystymui. Finansavimo paieška taps 2020 metų iššūkiu ir kapitalo rinkos varikliu. NT fondų kotiravimas biržoje (IPO), skolinių įsipareigojimų (obligacijų) išleidimas, sutelktinio finansavimo organizavimas bus neišvengiama visų NT plėtotojų realybė.
Prekybos centrai
Dažnai kalbama, kad prekybos centrų laukia išnykimas dėl elektroninės prekybos įtakos. Spekuliuojama šia tema pakankamai daug ir tai tampa labai svarbia priežastimi prekybos centrų (PC) savininkams investuoti į atsinaujinimą. Puikus pavyzdys yra PC „BIG Klaipėda“, kuris 2019 metais persivadino (rebrandinamas) į PC „Molas“. „VPH“ prekybos parko plėtra (20 000 kv. m) akivaizdžiai parodo, kad tikslingai dirbant Klaipėdos rinkai galima sėkmingai pasiūlyti ir didesnius projektus, kurie susilaukia nuomininkų susidomėjimo.
2020 metais paaštrės konkurencija dėl idėjų, kaip pirkėjus pritraukti ir išlaikyti prekybos centruose. Sulauksime ir dar agresyvesnės restoranų plėtros. Naujas maisto operatorius „Burger King“ žada nustebinti vartotojus, taip pat toliau vystysis 2019 metais sėkmingai pradėjusi formuotis „food hall“ koncepcija. Tokiems konceptams būtini nauji projektai, kurie taptų traukos centrais. PC valdytojai ypatingą dėmesį skirs inovatyviems skaitmenizuotiems sprendimams, padedantiems išlaikyti klientų lojalumą.
Prognozuojamas nuosaikesnis mažmeninės prekybos apyvartos augimas – 2,8 % - 3,2 %. Lėtėjantis augimas labiausiai palies pokyčiams nepasiruošusius prekybos centrus. Vartotojai neišvengiamai linksta link atsakingesnio drabužių ir avalynės vartojimo, todėl turto savininkai ir valdytojai turės reaguoti į vartotojų keliamus pokyčius.
Klaipėdos biurai
Klaipėdos biurų rinka ir 2020 m. rodys augančios paklausos ženklus. Išankstinės nuomos sutartys reguliuos paklausą dėl didesnių nei 700-1000 kv. m biuro patalpų. Didėjant darbuotojų spaudimui gerinti darbo sąlygas, nuomininkai gali pajusti modernių biuro patalpų stygių. Tuo tarpu, dėl klientų migravimo į naujus biurus, senuose biuruose ir verslo centruose užimtumas mažės. Bus jaučiamas didėjantis įmonių susidomėjimas savo paslaugų centrus steigti ne tik Vilniuje ar Kaune – ši atsirandanti tendencija toliau didins modernių biurų patalpų paklausą Klaipėdoje. Nemažės ir mažesnių biurų poreikis - populiariausi kurį laiką išliks 150-400 kv. m biurai skirti mažoms ir augančioms įmonėms. 2019 metų Klaipėdos atradimas - „Light house“ multifunkcinės erdvės taps įkvėpimu naujiems Klaipėdos verslo centrų projektams.
Labai tikėtina, kad patvirtinus Klaipėdos uosto bendrąjį planą, bus atlikti svarbūs strateginiai Klaipėdos miesto atsakomieji žingsniai, leidžiantys miestui formuoti naująjį miesto centro etapą ir atvers plėtotojams galimybę toliau tęsti numatytus investicinius planus Klaipėdos miesto centrinėje dalyje. Priimti sprendimus, susijusius su Klaipėdos miesto centrinės dalies atgaivinimu, yra svarbiausias prioritetas 2020 metų planuose. Šie sprendimai padės išjudinti realią modernaus biuro paklausą.
Pramonė ir logistika
2020 m. esamos ir naujos pramonės įmonės ieškos galimybių naujų technologijų diegimui ir tai skatins naujų pastatų poreikį. Didesnio aktyvumo galime sulaukti Klaipėdos laisvojoje ekonominėje zonoje, kuri tampa ne tik sklypų nuomos operatoriumi, bet žengia į pramonės startuolių akceleravimo etapą. Pavyzdžiui, „Flex start“ projektas yra nukreiptas klientų pritraukimui ir auginimui, suteikiant jiems visą reikiamą infrastruktūrą bei milžinišką patirtį.
Strateginiai Lietuvos Vyriausybės žingsniai, skatinantys pramonės atsiradimą regionuose, 2020 metais duos dar didesnes galimybes naujai besikuriančioms pramonės įmonėms atrasti Klaipėdos regioną. Klaipėdos uosto plėtros projektai bei Lietuvos geležinkelio elektrifikavimo projektas bus inspiracija kitoms besikuriančioms pramonės ir gamybos įmonėms mažinti logistinius kaštus. 2020 m. eksportas taps pačia svarbiausia ekonomikos gija stabiliam BVP augimui. Subalansuotas eksporto ir importo santykis bei augantis vidaus vartojimas skatina naujų sandėliavimo ir distribucijos patalpų poreikį, todėl augs poreikis naujiems projektams, kuriuos galėtų realizuoti logistikos projektų vystytojai išnaudodami Klaipėdos potencialą.
Investicijos Klaipėdos regione
Verslininkai investuojantys į stabilų pinigų srautą generuojančius projektus ir toliau bus pakankamai agresyvūs, ieškodami deramo kokybės ir vertės santykio. Didelė tikimybė, kad 2020 metais investuotojai atkreips dėmesį į Klaipėdos rinkoje esančius NT produktus dėl didesnės nei sostinėje gaunamos grąžos. Pasaulyje ir toliau auga šalių skoliniai įsipareigojimai.  Tikėtina, kad šių įsiskolinimų augimas Baltijos šalių tiesiogiai nepalies ir suteiks papildomų paskatų investuoti būtent čia.
Būsto rinka
2020 metais būsto rinka įžengs į stabilizacijos periodą, kuriame pirkėjai pagrindinį dėmesį sutelks į kokybės, vietos ir patikimo plėtotojo parametrus. Visgi sumažėjusi bankų konkurencija, o tuo pačiu ir NT plėtotojų bei statybos sektoriaus finansavimo galimybės, dalį numatytų projektų pristabdys arba plėtotojai turės rasti alternatyvių finansavimo šaltinių. Rinkoje jau pradeda stigti žemės sklypų pirkėjų pageidaujamose vietose. Dėl besitęsiančio neapibrėžtumo su NŽT 2020 m. bus jaučiamas ir žemės sklypų, tinkamų būsto plėtrai, trūkumas. Ir toliau bus matomas aktyvus teritorijų paskirties keitimas, o anksčiau miestuose vyravusios pramoninės teritorijos užleis vietą būsto plėtrai. Klaipėdos miegantis potencialas gali būti pažadintas miesto savivaldai apsisprendus dėl „Jūros vartų“ bei „Memelio miesto“ projektų plėtros gairių ir perspektyvų.