Klaipėdos kraštotyrininkas atskleidė seniausių uostamiesčio žibintų istoriją

Klaipėdos kraštotyrininkas atskleidė seniausių uostamiesčio žibintų istoriją
AA

Klaipėdos kraštotyrininkas, žurnalistas Denisas Nikitenka dalinasi įdomia seniausių iki šių dienų išlikusių uostamiesčio žibintų istorija. 

seniausi klaipėdos žibintai

Neslėpdamas asmeninės nuostabos, Denisas Nikitenka teigia, kad Klaipėdos senamiestis ir toliau jį priverčia prilaikyti apatinį žandikaulį, kad neatsiknotų, kai sužino tokių įspūdingų dalykų, jog pasijaučia, kaip pirmokas.

Klaipėdos kraštotyrininkas rašo:

Išsiaiškinau, jog šis žibintas ir greta jo esantis dvynys yra patys seniausi (nuo XVIII a.) iki šių dienų išlikę žibintai mūsų uostamiestyje. Taip teigia istorikai. O praeidavau pro juos tūkstančius kartų ir niekada nepagalvojau, jog į mane savo negyvomis akimis spokso unikalūs mažosios architektūros reliktai.

 

Jie yra prie namo Liepų g. 3 įėjimo. Su labai įdomia įstorija. Beje, tvora, durys išliko autentiški mažiausiai nuo tarpukario. Dalyje pastato įsikūrę Klaipėdos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos nariai: ten jų būstinė. 

seniausi klaipėdos žibintai archyvas

Tarpukario nuotrauka iš AdM archyvo.

 

Po Septynerių metų karo (1757-1763 m.) uostamiestis ėmė atsigauti ir plėstis. Praturtėję pirkliai daugiausiai toje pačioje Liepų gatvėje (XIX a. ten buvo Žąsų turgus, beje) ėmė statytis naujus namus, prie kurių garbės ir mados reikalas buvo įrengti įvairius dekoratyvius, reprezentacinius žibintus.

Būtent šis senolis ir skaičiuoja savo dienas net nuo 1799 m., nes tuomet ir buvo įrengtas kartu su pastatytu namu. Savininkas – medicinos daktaras Friedrichas Julius Morgenas. Šie šviestuvai turėjo specialias metalines dureles ant vyrių (šių likučiai, regis, net dabar matyti) laiptinės pusėje. Iš visų pusių dengti stiklu. Atidarius dureles būdavo reguliariai įstatomas ir uždegamas stacionarus šviesos įrenginys.

Dujų tada dar nebuvo, nes dujų fabrikas anuometiniame Mėmelyje pastatytas tik 1861 m., nuo kada ir ėmė šviesti žibintai degančiomis dujomis. Ką dėdavo į tokius žibintus iki tol, sunku man ir pasakyti. Tikrai ne žvakes. Veikiausiai aliejines ar žibalines lempas.

Kiek dar senovės paslapčių glūdi Klaipėdoje? Nesibaigiančių atradimų miestas.

Ikona, uždaryti