Tarptautinis Klaipėdos festivalis rengiamas šalia vienos labiausiai užterštų pasaulio jūrų skatins prisidėti prie žalos aplinkai mažinimo, tvaresnės ateities kūrimo bei su pagarba žvelgti į gamtą. Iki pat rugpjūčio 14-osios Klaipėdos elinge vyks ekoforumai.
Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro vadovė Laima Vilimienė pasakojo, kad praėjusių metų didingas Richardo Wagnerio operos „Skrajojantis olandas“ pastatymas istoriniame laivų elinge privertė susimąstyti. „Spektaklio metu jutome išskirtinę operos dermę su gamta. Natūralios dekoracijos ir scenografija puikiai derėjo su tuo kas vyksta šalia, mariose. Ši visuma sukūrė galingą rezultatą pakylėjusį kūrėjus, atlikėjus ir publiką. Vienybė su gamta labai svarbi. Ekologija – tai darna, tvarumas, žmogaus mąstymo būdas, o menas – mąstymo ekologija“,- sakė L. Vilimienė.
Iki rugpjūčio 14 dienos kiekvieną dieną (išskyrus pirmadienius) 14-17 val. Elinge Lietuvos jūrų muziejaus Ekokube „14m³ 2050 BALTIJOS. Distopija ar realybė?“ bus organizuojamos nemokamos edukacinės programos. „Ateities pasaulis, jo saugumo problema sujungė menininkus ir Lietuvos jūrų muziejų,“ – sako muziejaus direktorė Olga Žalienė. – „Pavojingas žmogaus elgesys, niokojantis gamtą, priverčia mus visus atsigręžti į esmingiausius klausimus. Ekologinė situacija vis blogėja ir nežinia ar po 30 metų galėsime po atviru dangumi klausyti R. Wagnerio operos. Žinios sklaida labai svarbi. Žmonės dar gali viską pakeisti ir rezultatas tikrai bus, jei stengsimės.“
Lietuvos jūrų muziejaus vyr. muziejininkas-biologas Remigijus Dailidė sakė: „Žmogus klausia ką daryti, kad išvengti ekologinių problemų? Nieko ypatingo – tik nešiukšlinti. Turime susirinkti šiukšles, plastikinius maišelius pakeisti – popieriniais ir t.t. Viskas prasideda nuo mažų dalykų. Ekokubu „14m³ 2050 BALTIJOS. Distopija ar realybė?“ siekiame pažadinti žmonių susidomėjimą ekologija ir sulaukti teigiamų pokyčių“.
„Kaip žmogus, pilietis, menininkas - esu realistas,“- sako pirmojoje diskusijoje dalyvavęs žinomas dirigentas Modestas Pitrėnas. “Buvau paplūdimyje: iš vandens ištraukiau plastiko maišelį, apsirinkau išmėtytas nuorūkas. Būkime jautrūs aplinkai. Man baisu, kad tetrapakas yra šimtmečius ir net tada galiausiai mikroskopinėmis dalelėmis grįžta į mūsų vandenį, jūrą ar net maistą. Mane tai gąsdina. Jei visi bent minimaliai prisidėsime savo aplinkoje naudodami tvaresnes medžiagas – bus pasikeitimų. Reikia skatinti susimąstyti apie žmogaus parazitavimą ant planetos kūno ir kiekvienas gali atlikti asmeninį žygdarbį – gyventi ekologiškai“.
Artimiausios diskusijos
Rugpjūčio 4 ir 11 dienomis 18 val. kviesime dalyvauti gyvenimo būdo diskusijose „Ekoinspiracijos kasdienybėje“, kuriose apie ekologiją kasdieniame gyvenime, ekologijos ir meno sąveikos galimybes kalbės garsus operos solistas Almas Švilpa ir Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro vyr. choreografas Aurelijus Liškauskas. Diskusijoje bus atveriamas žmogaus santykis su gamta kasdienybėje, kaip žmogaus ir gamtos sąveikai reikalingas darnumas, pagarba, o šiuo laiku ir ypatingas rūpestis. Ekoforumo moderatoriai, socialinių mokslų daktaras Liutauras Kraniauskas ir viešųjų ryšių specialistas, Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro atstovas Arūnas Liubinavičius, kartu su pašnekovais ieškos atsakymų į klausimus: kaip žymūs žmonės žiūri į dabartinę ekologijos problemą? Kokią įtaką daro visuomenei žymių žmonių gyvenimo būdas? Kodėl meno atstovai propaguoja tvaresnį gyvenimą, kaip stengiasi prisidėti prie gamtos tausojimo? Kaip ekologija inspiruoja jų kūrybą? Ar ekologija jų specialybėje yra socialiai perspektyvi? Į šiuos ir kitus klausimus atsakyti padės ir ekologiniam gyvenimui provokuos Lietuvos jūrų muziejaus direktorė Olga Žalienė, Klaipėdos universiteto prorektorius Darius Daunys, Lietuvos jūrų muziejaus vyr. muziejininkas-biologas Remigijus Dailidė.
Rugpjūčio 9 dieną 18 val. Lietuvos jūrų muziejaus ir Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro socialinės Facebook paskyrose ir šio teatro Youtube kanale bus galima stebėti tiesioginę Ekoforumo transliaciją iš Lietuvos jūrų muziejaus „Klaipėdos garsovaizdžiai ir ekologija šiandien. Meninių ir mokslinių tyrimų rakursai“. Tai moksliniais tyrimais bei meniniais ieškojimais paremta diskusija, skirta atrasti ir suprasti ryšį tarp meno ir ekologijos, kūrybiškai pažvelgti į aplinkosaugos problemų sprendimą. Klausimus diskusijoje kels Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos žurnalistė Gerūta Griniūtė: kodėl reikalingas ekologinis sąmoningumas mene, kūryboje, teatre, muzikoje, kaip jį galima pasiekti? Ar šiuolaikinis menas gali tapti ekologinio elgesio forma? Nuo ko pradėti, norint kurti aplinkai draugišką meną? Kaip ekologinis kūrybiškumas tampa priemone, skatinančia aktyviai dalyvauti savo planetos išsaugojime, įgyvendinančia neįprastas veiklas, kylančias mūsų vaizduotėje? Kas yra tvarus teatras ir tvarūs žiūrovai? Į šiuos klausimus bandys atsakyti ir mokslo, scenos bei meninius tyrimus ekologijos tema pristatys diskusijos pašnekovai: Lietuvos jūrų muziejaus direktorė Olga Žalienė, Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro direktorė Vilma Vilimienė, filosofas Aldis Gedutis, kompozitorius Donatas Bielkauskas, Lietuvos jūrų ekologas Habil. dr. Sergejus Oleninas ir Lietuvos jūrų muziejaus direktoriaus pavaduotojas–vyriausias fondų saugotojas Romualdas Adomavičius.
Rugpjūčio 14 d. 18 val. uždarymo diskusijoje „Klaipėdos festivalis – ant žaliosios bangos?“ Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro direktorė Laima Vilimienė ir Lietuvos jūrų muziejaus direktorė Olga Žalienė pristatys šios sinergiškos bendrystės siekius ir būsimus renginius. Įstaigų vadovės ieškos atsakymų į klausimą, kaip operos ir klasikinės muzikos festivalis, rengiamas šalia vienos labiausiai užterštų pasaulio jūrų, gali prisidėti prie žalos aplinkai mažinimo ir tvaresnės ateities kūrimo. Diskusiją moderuos Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro edukacijos koordinatorius Domininkas Malajavas, savo mintimis dalinsis Lietuvos jūrų muziejaus vyr. muziejininkas-biologas Remigijus Dailidė.