Kaip įveikti nuotolinio mokymosi ir darbo iššūkius: specialistų patarimai

Kaip įveikti nuotolinio mokymosi ir darbo iššūkius: specialistų patarimai
AA

Netikėtai į mūsų gyvenimus įsiveržusi covid-19 pandemija ir karantinas sujaukė beveik kiekvieno įprastą darbo ir mokymosi ritmą. Pasirodė, jog dirbti ar mokytis namuose ne taip ir smagu. Vasarą leidęs kiek atsipūsti, dabar šis virusas vėl grasina izoliacija ir bent dviejų savaičių buvimu namuose. Ar įmanoma tam pasiruošti, kad patirtume mažiau streso? Skirtingų sričių specialistai tikina, kad yra būdų palengvinti nuotolinį darbą ir mokymąsi. 

Karantino metu kiekvienas patyrėme skirtingų iššūkių, kuriuos teko įveikti. Tačiau išgyventa patirtis ir jos įvertinimas – geriausias būdas, anot specialistų, rasti tinkamų sprendimų ateičiai. „Vieniems didžiulį nerimą kėlė darbas kompiuteriu, nes reikėjo perprasti naujas programas, kitiems – pasirūpinti, kad darbui ir mokymuisi tinkamos technologijos atsirastų namuose, pritaikyti gyvenamąją aplinką“, - pastebi psichologė Audra Bardauskienė. „Neliko nusistovėjusio darbo laiko, aiškių funkcijų, ryšių palaikymo, bendravimo su kolegomis ir t.t. Tačiau ilgainiui daugelis susiformavo tam tikrus darbo iš namų įpročius. Tad jei dabar liekate namie dirbti ar mokytis, įvardinkite, kas karantino periodu jums tiko, o kas kėlė sumaištį, ieškokite būdų, kaip tai keisti“, - pataria karjeros konsultantė ir koučingo specialistė Ernesta Laurinavičienė. 


Susikurkite patogią aplinką mokymuisi ir darbui namuose 


Specialistai ragina susikurti nors mažiausią savo asmeninę erdvę. „Kokybiškam darbui ir mokymuisi labai svarbi tinkama aplinka“, - pabrėžia  psichologė A. Bardauskienė. Jai antrina ir karjeros konsultantė E. Laurinavičienė, skatindama pagalvoti, kas tinka, kas erzina, kokioje aplinkoje kokybiškiausiai dirbame ir gerai jaučiamės. 


 „Tyla ir grynas oras visiems ir visada tinkantis kriterijus“, - primena koučingo specialistė. Tuo tarpu psichologė rekomenduoja pašalinti visus nereikalingus daiktus ant darbo stalo, atskirti darbo ir kitas erdves, pasirūpinti tinkamu apšvietimu.  
 

Pasirūpinkite tinkama darbo ir mokymosi įranga


Specialistai taip pat pabrėžia, kad mažiau streso patirsime, jei laiku pasirūpinsime tinkama įranga. UAB Splius techninio aptarnavimo vadovas Dalius Limantas pataria, kad tinkamiausia įranga yra ta, kuri patogiausia pačiam žmogui, mokiniui. „Kadangi šiuo laikotarpiu gali tekti derinti darbą ar mokslą iš namų ir ne namuose, rekomenduojame įsigyti patogų nešiojamą kompiuterį. Pastarieji dabar savo galingumu nenusileidžia stacionariems“, - pabrėžia specialistas. 
Kad dirbti ir mokytis netrukdytų pašalinis triukšmas, rekomenduojama įsigyti ir kokybiškas belaides ausines. „Jų pasirinkimas taip pat labai didelis, tačiau patartina įsigyti ausines su didesniais kaušeliais, kurie gerai priglustų prie jūsų ausies“, - pataria D. Limantas. 


Atkreipkite dėmesį į galimybes išvengti neplanuotų išlaidų


Minėti pirkiniai šeimai dažnai kelia stresą dėl neplanuotų finansinių išlaidų. „Savo klientų finansais taip pat pasirūpinome“, - atskleidžia D. Limantas, ragindamas atkreipti dėmesį į Splius bendrovės akciją „Verta“. „Mūsų klientas gali įsigyti kompiuterį, televizorių ar kitą nuotoliniam darbui ir mokymuisi reikalingą įrangą išsimokėtinai net iki 36 mėnesių be pabrangimo, kai kiti siūlo išsimokėti dažniausiai tik per 10 mėnesių. Be to, bet kokią prekę atvežame ir pajungiame nemokamai, taip sumažindami galimybę mūsų klientui patirti stresą“. 


Nerimaudami dėl vaikų, pasinaudokite laikino interneto sustabdymo paslauga

Daugelis tėvų dažnai nerimauja, kad vaikai per daug laiko praleis internete. Tačiau yra paslauga, kurios dėka interneto ryšys namuose gali būti laikinai sustabdytas. Dalius Limantas atskleidžia, kad tokia Splius paslauga „Stopas“ jau naudojasi daugiau nei 1000 klientų.

„Kartą į Splius klientų aptarnavimo skyrių atvykusi moteris norėjo atsisakyti interneto paslaugos, nes jos vaikas,  paauglys, nesimoko, o nuolat žaidžia kompiuterinius žaidimus. Pasakojo, jog buvo atėmusi pelę, pasiskolino iš draugo, buvo paslėpusi klaviatūrą – nusipirko naują. Jai reikėjo galimybės riboti internetą tam tikromis valandomis, kol ji yra darbe, kad vaikas paruoštų pamokas. Tuomet buvo sukurta nauja paslauga ir Splius buvo pirmieji, kurie ją pasiūlė rinkoje“, - paslaugos atsiradimo istoriją pasakoja D. Limantas. 
Naudojantis paslauga „Stopas“,  tėvai gali parašyti tekstą, kuris matomas vaikui kompiuterio ekrane, kai internetas laikinai sustabdomas. „Yra tekę matyti labai įvairių frazių: „Laikas mokytis", „Eik ruošti pamokų" ir t.t.“, - šypsosi Splius atstovas ir pabrėžia, jog ši paslauga yra visiškai nemokama jų klientams. 


Ribodami internetą, skirkite vaikams kitokių užduočių

„Galime kreiptis pagalbos į informacinių technologijų specialistus“, - sutinka psichologė A. Bardauskienė. Ji ragina susikurti šeimoje taisykles tuomet, jei yra poreikis ir jei patys tėvai nuosekliai laikysis susitarimo. „Riboti kompiuterį, bet palikti išmanųjį telefoną su žaidimais ir internetu - tai bereikšmis ribojimas. Turime suprasti, kad žaidimai ir įvairios programos - tai vieta, kur vaikai ieško savotiško pasistiprinimo, veiklos, kurioje galėtų jaustis sėkmingais, sugebančiais“, - atskleidžia specialistė. Psichologė siūlo skirti vaikams daugiau konkrečių užduočių, kurias jie turėtų atlikti kol tėvų nėra namie, tarkime „perskaityti tiek ir tiek lapų, o vakare papasakoti, pagelbėti namų ūkio ruošoje, pastatyti bokštą iš popieriaus“ ir pan. 


Kai netikėtai tenka dirbti ar mokytis nuotoliniu būdu, svarbu, anot specialistų, išlikti ramiems, kalbėtis, bendradarbiauti, prašyti pagalbos, kurti naujas tradicijas, naujus įpročius. „Svarbu nusistatyti, kada namuose  „užsidaro ofisas“, skirti laiko poilsiui ne su telefonu rankoje“, - primena karjeros konsultantė E. Laurinavičienė. „Prisiminkite, situacija gali mus fiziškai apriboti erdvėje, bet mūsų minčių ir polėkių neuždarys niekas“, - įkvepia psichologė A. Bardauskienė. Pasinaudokite šiais patarimais, kad patirtumėte mažiau streso. 

Ikona, uždaryti