Jaunimas siūlė idėjas, padėsiančias Klaipėdai tapti „Žaliuoju uostu“

Jaunimas siūlė idėjas, padėsiančias Klaipėdai tapti „Žaliuoju uostu“
AA

Aplinkos apsaugos agentūra dalyvavo Klaipėdos miesto savivaldybės bei Klaipėdos valstybinės kolegijos organizuotame projekte „Jaunimas Klaipėdai“, kurio metu, kartu su moksleiviais bei studentais ieškojo idėjų, padėsiančių Klaipėdai tapti „Žaliuoju uostu“.

Renginio metu įvairios organizacijos kvietė jaunimą teikti pasiūlymus, didinančius Klaipėdos miesto patrauklumą ir sprendžiančius aktualiausias miesto problemas. Kiekviena organizacija penkioms dalyvių komandoms nuotoliniu būdu pristatė savo suformuluotą probleminį klausimą, išklausė jaunimo siūlomas idėjas ir sprendinius bei išrinko geriausią pasiūlymą pateikusią komandą, kurią apdovanojo prizais.


Aplinkos apsaugos agentūra kvietė komandas teikti siūlymus, kaip uostui tapti „Žaliuoju uostu“, pateikiant strategiškai svarbų pasiūlymą, kaip pakeisti uosto verslo modelį, orientuotą į atsakingą, sąmoningą, miestui ir jo bendruomenei bei aplinkai draugišką veiklą. Jaunimas savo pasiūlymuose labiausiai akcentavo vandens taršą iš uosto įmonių ir laivų, kylantį triukšmą dėl uoste vykdomos veiklos, oro kokybės problematiką bei informacijos apie aplinką ir taršos lygį uosto akvatorijoje trūkumą.


Komandos siūlė įmonėms įsidiegti modernesnius ir efektyvesnius valymo įrenginius, mažiau teršalų išleisti į vandenį ir ieškoti alternatyvų, kad tarša nekeliautų į vandenį ar orą. Dalyviai siūlė rinktis mažiau taršius laivus, įrengti triukšmo sieneles, vėjo užuolaidas, pradėti naudoti vėjo jėgainių generuojamą energiją, pereiti nuo dyzeliniu kuru varomų transporto priemonių prie elektromobilių, vykdyti krovą uždaruoju būdų. Visos komandos diskutavo apie būtinybę ieškoti investuotojų, norinčių prisidėti prie ekologiškesnio, Žaliojo uosto vystymo ir pastebėjo, kad uostas pats turi prižiūrėti savo teritoriją ir užtikrinti, kad veikla nekeltų poveikio nei aplinkai, nei miesto bendruomenei.

 

Išsamiausias problemos sprendinys buvo susijęs su uosto atvirumu visuomenei, nuolatine informacijos apie vykdomą veiklą sklaida. Laimėjusi komanda pasiūlė vystyti informacinį uostą, kuris užtikrintų nuolatinį visuomenės informavimą ir teiktų informaciją apie užterštumą akvatorijoje, stebėsenos duomenis, pokyčius ir uoste įdiegtas taršos prevencijos priemones. Taip pat ši komanda pasiūlė skatinti savanorystę ir įkurti jaunimo organizaciją, kuri rūpintųsi informacijos sklaida bei įsteigti specialų fondą, skirtą taršos problemoms spręsti. Būtent šių idėjų autorius Agentūra ir išrinko nugalėtojais, kadangi nuolatinis uosto atvirumas visuomenei yra esminis žingsnis, siekiant įgyvendinti „Žaliojo uosto“ idėją.


„Žaliojo uosto“ koncepcijos esmė – uosto veiklos pertvarkymas į draugišką gamtai bei gyventojams. Jos realizavimui ypač svarbus aktyvus visuomenės įsitraukimas tad tokie projektai, kaip „Jaunimas Klaipėdai“, leidžia į dialogą ir koncepcijos rengimą įtraukti platesnę visuomenės dalį.


„Žaliojo uosto“ idėja oficialiai pristatyta liepos 2 d., Klaipėdoje vykusio Europos Komisijos nario, atsakingo už aplinką, vandenynus ir žuvininkystę, Virginijaus Sinkevičiaus ir Aplinkos ministro Kęstučio Mažeikos susitikimo su valstybinio jūrų uosto vadovais metu. Šios koncepcijos vizija – ženkliai sumažinti aplinkos taršą ir uosto poveikį bei pagerinti gamtinę ir gyvenamąją aplinką Klaipėdos regione, Kuršių mariose bei Baltijos jūroje.