Premjerės patarėja Živilė Gudlevičienė teigia, kad šalyje daugėjant koronaviruso atvejų Vyriausybė trečiadienį ketina svarstyti lokalių karantinų įvedimą.
„Iš tiesų visuomenė yra pavargusi ir vėlgi galvoti apie griežtą karantiną irgi yra šiek tiek rizikinga. Labiausiai tikėtini yra vietiniai karantinai būtent izoliuojant, intensyviau atsekant kontaktus. Ir ko mums irgi vis dar trūksta, tos izoliacijos kontrolė, kaip asmenys laikosi izoliacijos. Dar ir kitos priemonės yra svarstomos“, – LRT radijui teigė Ž. Gudlevičienė.
Vyriausybė neturi kitos išeities, kaip tik sugriežtinti karantiną
Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui (NVSC) nepajėgiant kontroliuoti koronaviruso plitimo židinių, Vyriausybė neturi kitos išeities kaip tik sugriežtinti karantino priemones, sako Santaros klinikų Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro direktorius Laimonas Griškevičius.
„Vyriausybė neturi priemonių mesti pastangų kontroliuoti židinius. Šito mechanizmo veikiančio Lietuvoje nėra. Vyriausybė neturi kitos išeities, kaip tik įvesti, sugriežtinti karantino priemones“, – LRT radijui trečiadienį sakė buvęs Vyriausybės patariamosios ekspertų tarybos COVID-19 klausimais narys.
Nauja atmaina komplikuoja situaciją
Anot jo, nustatytos Pietų Afrikos koronaviruso atmainos plitimas šalyje dar labiau komplikuoja situaciją.
Šia mutacija gali užsikrėsti ir jau persirgę, ir skiepyti žmonės.
Antradienį pranešta apie nustatytus du labiau pavojingos Pietų Afrikos mutacijos atvejus Vilniuje ir Kaune. Tačiau epidemiologai teigė neturį išsamesnių duomenų apie šios atmainos galimus židinius ar plitimą. „Turime duomenų, kad gal ir daugiau tokių atvejų bus. Tai nebuvo atvejai, kurie buvo akivaizdžiai įvežti iš kitų šalių, tad šis viruso variantas plinta visuomenėje, tai situaciją gerokai komplikuoja“, – sakė L. Griškevičius.
Anot jo, šiuo metu registruotos vakcinos yra mažiau efektyvios prieš šią mutaciją, tačiau „yra duomenų, kad nuo sunkių pasekmių vis tik žmogų apsaugo“.
„Tai vakcinos nėra visiškai neefektyvios, jos yra mažiau efektyvios“, – aiškino medikas.
„Labai svarbios tikslios proaktyvios priemonės, kurios, deja, Lietuvoje šiuo metu labai prastai veikia, jos iki šiol nėra tinkamai įdiegtos, tai yra židinių identifikavimas, testavimas, kontaktų atsekimas, izoliavimas ir, žinoma, prevencinis testavimas ir tų pačių viruso variantų ir infekuotų asmenų proaktyvi paieška“, – sakė Santaros klinikų medikas.
L. Griškevičius bei dar keli buvę nariai iš ekspertų tarybos pasitraukė pirmadienį. Anot premjerės atstovės – „dėl didelio užimtumo“.