Grįžti
#Nuomonės

Baltarusijos režimas pasišiaušė – atstatydino savo konsulą Klaipėdoje Nikolajų Logviną

Baltarusijos režimas pasišiaušė – atstatydino savo konsulą Klaipėdoje Nikolajų Logviną
Data
2020-10-14
Autorius
Lrytas.lt Gediminas Pilaitis

Baltarusijos užsienio reikalų ministerija (URM) pranešė atsisakanti savo vienintelio garbės konsulo Lietuvoje Nikolajaus Logvino paslaugų – šios šalies konsulatas Klaipėdoje uždarytas.

 

Oficialusis Minskas taip pat pareiškė, jog siekia sumažinti diplomatų skaičių Lietuvos ir Lenkijos ambasadose pariteto pagrindais.


Garbės konsulas – nereikalingas

Baltarusijos konsulatas įkurtas Klaipėdoje neatsitiktinai – per Lietuvos uostamiestį baltarusiai į užsienį eksportuoja nemažai savo prekių – mineralinių trąšų, naftos perdirbimo įmonių produktų. Prieš devynerius metus pagal dvišalį susitarimą toks pats Lietuvos konsulatas diplomatinio pariteto pagrindais buvo įkurtas ir pradėjo veikti ir Baltarusijos mieste Gardine.

Rugsėjo pabaigoje Lietuvos užsienio reikalų ministerijai perduota Baltarusijos URM diplomatinė nota dėl garbės konsulo Klaipėdoje N.Logvino atšaukimo iš pareigų.

Tokia pati informacija buvo pasirodžiusi Baltarusijos ambasados Lietuvoje tinklalapyje, bet paskui išnyko. Garbės konsulai nėra diplomatinio korpuso atstovai. Baltarusijos URM garbės konsulą Lietuvoje skiria trejiems metams. Tai visuomeninės pareigos, garbės konsulai už savo darbą negauna atlyginimo, jų kadencijų skaičius neribojamos.


 

Antroji N.Logvino kadencija turėjo baigtis kitų metų kovą, bet nutrūko anksčiau. Garbės konsulu jis dirbo penkerius metus.

 

Paragino nutraukti represijas

 

Baltarusijos nota dėl garbės konsulo Klaipėdoje atstatydinimo siejama su audringais pastarųjų mėnesių įvykiais Aliaksandro Lukašenkos režimo valdomoje kaimyninėje valstybėje.

Kai Minske nuvilnijo protesto mitingai dėl suklastotų Baltarusijos prezidento rinkimų, N.Logvinas neliko nuošalyje – Lietuvos baltarusių visuomeninių organizacijų vardu paragino valdžią visus konfliktus spręsti taikiai, protesto akcijų neslopinti jėga.

„Oficialaus dokumento, kad esu atšaukiamas iš pareigų, negavau. Rugsėjo pabaigoje vienas Baltarusijos URM atstovas paskambino telefonu ir pranešė, kad mano funkcijos baigėsi – tik tiek žinių“, – pasakojo G.Logvinas.

Per kitus asmenis G.Logvinas sužinojo, kad Lietuvos URM iš tikrųjų gavo Baltarusijos diplomatinę notą dėl jo atšaukimo iš garbės konsulo pareigų. N.Logvinas vadovauja Klaipėdoje veikiančiai baltarusių bendruomenei „Krynica“. Pernai jis buvo išrinktas visų baltarusių tautinių ir visuomeninių bendrijų Lietuvoje organizacijos pirmininku.

Baltarusijos konsulatas buvo įsikūręs Klaipėdos centre – Naujosios Sodų gatvės pastate. Patalpas nuomojo Lietuvoje registruota Baltarusijos geležinkelių įmonė „Belintertrans“. Rugsėjo pabaigoje nuo šio namo buvo nukabinta konsulato lentelė. „Belintertrans“ atstovai N.Logvinui pranešė, jog Baltarusijos konsulatas jų nuomojamose patalpose nebeveikia.

Kol kas neaišku, ar Baltarusija konsulatas Klaipėdoje panaikintas, ar garbės konsulo pareigas ėjusį Lietuvos pilietį N.Logviną pakeis koks nors kitas A.Lukašenkos režimui priimtinas asmuo.

Baltarusijos URM spalio pradžioje paskelbė atšaukianti konsultacijoms savo ambasadorius iš Lietuvos ir Lenkijos, paragino šias valstybės sumažinti diplomatų skaičių jų ambasadose Minske.

 

Klaipėdoje – baltarusių dainos

 

Jūreivystės mokslus baigęs baltarusis, buvęs laivavedys N.Logvinas daug metų dirbo Lietuvos jūrų laivininkystėje, paskui ėmėsi privataus verslo. Buvusio konsulo pastangomis uostamiestyje sutelkta gana veikli baltarusių bendruomenė.

Klaipėdoje ką tik nubangavo Lietuvos baltarusių dainų festivalis – koncertavo iš Vilniaus, Švenčionių, Šalčininkų, Druskininkų, Visagino, kitų vietovių suvažiavę dainininkai ir šokėjai. Tokie festivaliai įvairiuose miestuose organizuojami kas penkerius metus.

Lietuvos estrados primadonos Birutės Petrikytės ir G.Logvino iniciatyva Klaipėdoje pradėtos organizuoti jaunųjų atlikėjų atrankos į Vitebske vykstantį tarptautinį festivalį „Slavianskij bazar“. G.Logvinas padėjo organizuoti pirmąją baltarusių Nacionalinę ekspediciją Nemunu – plokščiadugnės vytinės „Jatviag“ įgula, iš Gardino atplaukusi į Jūros šventę Klaipėdoje, nustebino senųjų laivų parodo „Dangės flotilė“ dalyvius. Įžvelgia destruktyvią veiklą?

„Ambasadoriai Baltarusijoje ir Lietuvoje nuo spalio 5 dienos atšaukti į Minską konsultacijų. Lenkijos ir Lietuvos ambasadoriams Baltarusijoje atitinkamai pasiūlyta pasekti šiuo pavyzdžiu“, – pareiškė Baltarusijos URM atstovas Anatolis Hlazas.

Į Baltarusijos URM iškviesti Lietuvos ir Lenkijos ambasadų pasiuntiniai taip pat sulaukė raginimų sumažinti diplomatų skaičių savo atstovybėse. A.Hlazas paaiškino, kam to reikia: „Dėl nurodytų šalių akivaizdžiai destruktyvios veiklos joms pasiūlyta pasiekti savo diplomatinių atstovybių sudėties Baltarusijoje paritetą su mūsų atstovybėmis atitinkamose šalyse“.

A.Lukašenkai ištikimoms jėgos struktūroms Minske vaikant demonstrantus, klaipėdiečiai parėmė Baltarusijos gyventojų kovą už laisvę – organizavo eitynes senamiestyje, Biržos tiltą išmargino plakatai. 

 

Gausėjanti bendruomenė

 

Prieš devynerius metus atliktos apklausos duomenimis, Lietuvoje gyvena apie 37 tūkst. baltarusių – čia gimusių, augusių, įgijusių pilietybę.

Pastaruoju metu į Lietuvą atvyksta nemažai Baltarusijos piliečių, kuriems suteikiami leidimai čia laikinai dirbti ir gyventi. Manoma, kad Lietuvoje šiuo metu su visais darbo migrantais gyvena apie 50 tūkst. baltarusių. Aktyviausius bendruomenės narius jungia devyniolika visuomeninių organizacijų.

Vilniuje veikia prieš tris dešimtmečius atgaivinta Pranciškaus Skorinos gimnazija – vienintelė bendrojo lavinimo įstaiga Lietuvoje, kurioje mokoma baltarusių kalba. Pernai ši gimnazija pažymėjo 100-mečio sukaktį“.

Baltarusijos valstybinė naujienų agentūra „Belta“ skelbia, jog įgyvendinant A.Lukašenkos nurodymus izoliuotis nuo ES erdvės, Lietuvos ambasadą Minske reikėtų sumažinti nuo 25 iki 14, o Lenkijos – nuo 50 iki 18 diplomatų.