Lietuvos jūrų muziejuje auginamos medūzos

Lietuvos jūrų muziejuje auginamos medūzos
AA

Ar žinote, kaip atsiranda medūzos? 
Lietuvos jūrų muziejus jas augina patys! 

Savo soc. tinklų paskyroje muziejus nusprendė parodyti tai, ko ekspozicijose paprastai nepamatytsi - medūzų auginimo užkulisius.

„Filmuotoje medžiagoje matote jų auginimo akvariumą ir antrąjį medūzų gyvenimo ciklą. Medūzas muziejaus biologai dabar augina patys. Pirmąsias įsigijo iš Olandijos“, – rašo Lietuvos jūrų muziejus

„Pirmajame etape medūzos sudeda kiaušinėlius, iš kurių išsirita lervos. Jos nusėda ant akvariumo sienelių ir virsta mažais polipais. Polipas – dar tik medūzos užuomazga. Medūzos gyvenimas susideda iš dviejų stadijų: polipo ir jau tos, kurią mes matome muziejaus akvariume, ar jūroje – suaugusios medūzos.

Polipai ant akvariumo sienelės, o natūralioje aplinkoje, pvz., ant akmens, daugindamiesi nelytiniu skilimo būdu sudaro kolonijas. Toks dauginimosi būdas panašus į augalo dauginimąsi ūgliais. Laboratoriniame akvariume polipai maitinami ką tik išsiritusiais vėžiagyviais – artemijų nauplijais.

Muziejuje nuolat yra auginama tokia polipų kolonija“, – teigiama muziejaus feisbuke.
 

Kai specialistai nori išauginti naują medūzų būrį ekspoziciniam akvariumui, tam tikrą dalį polipų deda į šaldytuvą 3-4 savaitėms. „Taip dirbtinai jiems sukuriam žiemos poilsio efektą“, – rašoma informaciniame pranešime. - Po šio laiko polipai išimami, pakeliama temperatūra ir jie ima gyventi „pavasario ritmu“.

„Tada dalis polipų pradeda strobiliuoti – nuo jų atsiskiria efyros. Tai – pirminė jau pelaginės medūzos forma. Pelaginė – ta, kuri gyvena plazdendama vandenyje. Efyros maitinamos tuo pačiu artemijų nauplijumi ir po truputį užauga iki tokių mažų medūziukių, kurias matome filmuotoje medžiagoje. Kai jos užauga iki 5 cm, keliauja į akvariumą ekspozicijoje. Ten gyvena 8 mėnesius, po to, pakeičiamos naujomis, vėl išaugintomis iš tos pačios polipų kolonijos“, – aiškinama įraše.

Vaizdo įrašą filmavo ir komentavo Kultūros komunikacijos ir rinkodaros skyriaus vedėja Nika Puteikienė.