2022 m. balandžio 2–3 dienomis Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešoji biblioteka rengia hakatoną „Hack Kultūra“, kuriame kviečiami susiburti informacinių technologijų ir kultūros entuziastai. Kretingos bibliotekos direktorė Birutė Karčauskienė ragina Klaipėdos regiono gyventojus įsitraukti į iniciatyvą ir pasidalyti idėjomis, kuriant kultūros inovacijų prototipus.
Hakatonai – kas tai?
Hakatonus į pagalbą jau ne vienerius metus telkiasi didžiausios pasaulio organizacijos ir institucijos. Hakatonai orientuoti į aktualių problemų sprendimą ir inovacijų kūrimą. Šis žodis atsirado kaip dviejų angliškų žodžių „hack“ ir „marathon“ hibridas. Hakatono formatas paplitęs pasaulyje ir pasižymi tuo, kad renginio vietoje susibūrusios komandos ieško technologinių sprendimų nurodytai problemai spręsti.
Europoje hakatonai nepertraukiamai trunka net iki kelių dienų. Hakatonų dalyviai komandose generuoja idėjas, priima organizatorių iššūkius ir vedini ekspertų kuria prototipus. Hakatonų pabaigoje idėjos pristatomos vertinimo komisijai, kuri nugalėtojų komandą apdovanoja piniginiais prizais.
Hakatonas „Hack Kultūra“
Hakatonas „Hack kultūra“ – pirmą kartą Lietuvoje organizuojamas hakatonas, kurio metu kultūros ir inovacijų kūrėjai bursis į komandas ir telks dėmesį į Klaipėdos regiono kultūros kelių ir objektų, literatūros ir tradicijų puoselėjimo bei saugojimo svarbą. Hakatono metu komandos kurs mobiliųjų aplikacijų, virtualios realybės, multimedijos, interaktyvių programų ir kitų inovacijų prototipus.
Svarbiausią kultūros pokytį skatinančio prototipo kūrėjus vertinimo komisija apdovanos 1000 eurų vertės piniginiu prizu ir idėjos įgyvendinimo mentorystės programa. Priimti iššūkį ir dalyvauti hakatone rekomenduojama kultūros mylėtojams ir informacinių technologijų entuziastams, visiems, kurie mėgsta lankytis bibliotekose, kultūros centruose ar muziejuose, tiems, kurie dirba kultūros ar technologijų srityje, – archeologams, architektams, bibliotekininkams, duomenų analitikams, fotografams, istorikams, mokytojams, 10–12 klasių moksleiviams, programuotojams, rašytojams, studentams, teatro bendruomenės nariams, technologijų inžinieriams.
Inovacijos kultūroje
Kultūros organizacijos kasdien susiduria su naujais iššūkiais, kintanti aplinka daro įtaką teikiamų paslaugų spektrui ir kokybei, vis dažniau kalbama apie skaitmeninių medijų ir kitų technologijų taikymą kultūros paslaugų teikime. Pasak kultūros inovacijų hakatono „Hack Kultūra“ vadovės Brigitos Barkauskaitės, ugdant inovatyvų požiūrį į kultūros veiklą, inspiruojami pokyčiai bei atveriama laisvė kūrybiškumui ir drąsai.
Hakatonas „Hack Kultūra“ – vienas iš inovatyvių metodų, kaip pritraukti technologijų ir kultūros gerbėjus, kurie bendradarbiaudami ir padedami mentorių, sukurtų inovatyvių kultūros prototipų. Skatinant tarporganizacinį kultūros įstaigų, informacinių technologijų kūrėjų, verslo ir nevyriausybinio sektoriaus bendradarbiavimą, modernūs sprendimai ir inovacijos kultūroje – nesudėtingai pasiekiama užduotis. Plėtojant glaudų ryšį tarp organizacijų galime tinkamai suprasti bendruomenės poreikius ir sukurti palankią aplinką kultūros ir tradicijų puoselėjimui, meilę literatūrai ir gamtos paveldo išsaugojimui.
Hakatono „Hack kultūra“ iššūkiai
Hakatono metu dalyvių komandos bus kviečiamos pateikti įkvepiančių idėjų kuria nors viena iš trijų hakatono temų pasirinktinai. Kiekviena dalyvių komanda gali rinktis temą pagal tai, kokie komandos narių pomėgiai ar kultūrinis suvokimas.
1) Kultūrinio identiteto puoselėjimas. Kaip išsaugoti etninę kultūrą, tradicijas ir papročius?
2) Knygų renesansas. Kaip stiprinti teigiamą visuomenės požiūrį į skaitymą?
3) Klaipėdos regiono išskirtinumo ženklai. Kokiais būdais inspiruoti lankytojų skaičiaus didėjimą?
Hakatone komandoms bus skirtas laikas diskusijų ir idėjų generavimo dirbtuvėms, kurių metu komandos nariai dalysis pasiūlymais ir spręs, kokį sumanymą pristatys hakatono vertinimo komisijai. Komandos, lydimos kultūros ir technologijų sričių ekspertų, pristatys idėjas ir jų prototipus, galinčius padidinti istorinio paveldo patrauklumą ir potencialių lankytojų susidomėjimą literatūra, krašto istorija bei tradicijomis. Hakatono metu dalyvių komandas konsultuotos profesionalūs technologijų, inovacijų kūrėjai, kultūros srities ekspertai.
Už geriausią idėją – 1000 Eur vertės prizas
Dalyvavimas hakatone „HACK kultūra“ yra nemokamas. Svarbiausią kultūros pokytį skatinančio prototipo kūrėjus vertinimo komisija apdovanos 1000 Eur vertės piniginiu prizu, idėjos įgyvendinimo mentorystės programa, kurią dovanoja VšĮ „Visuomenės ateities institutas“, bei renginio rėmėjų leidyklos „Aukso žuvys“ knygomis. Hakatono dalyvius vaisiais vaišina „Augma“, o saldėsiais –„Mėtinis Bučinys“. Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Kretingos rajono savivaldybė.
Registracija
Norint dalyvauti reginyje ankstesnė patirtis hakatonuose nėra būtina, svarbiausia - kūrybinė idėja ir 4–6 žmonių komanda. Jei neturite komandos, galite registruotis individualiai, renginyje jūs būsite priskirstas komandai. Į hakatoną registruokitės užpildydami formą https://bit.ly/35J2YVa, arba ją ir renginio programą rasite Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešosios bibliotekos interneto svetainėje. Registracija jau prasidėjo ir tęsis iki kovo 31 d. 22 val.