Iš Tarptautinės astrofizikos ir astronomijos olimpiados Lietuvos komanda grįžo su bronzos medaliu

Iš Tarptautinės astrofizikos ir astronomijos olimpiados Lietuvos komanda grįžo su bronzos medaliu
AA

Rugpjūčio 10–20 d. Lenkijos Chožuvo mieste vykusioje Tarptautinėje astronomijos ir astrofizikos olimpiadoje (IOAA) pelnytas bronzos medalis ir pagyrimo raštas. Olimpiadoje dalyvavo mokiniai iš 53 šalių.
Bronzos medalį pelnė Klaipėdos licėjaus mokinys Jokūbas Viršilas (mokytojas Marius Žadvydas). Pagyrimo raštu apdovanotas Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos ir Šiaulių techninės kūrybos centro astrofizikų būrelio mokinys Pijus Tydmanas (mokytojas Vacys Jankus). 

klaipėdos licėjus

Olimpiadoje taip pat dalyvavo Kauno technologijos universiteto gimnazijos mokinė Saulė Vaidelytė (mokytojas Tomas Kivaras) ir Klaipėdos licėjaus mokiniai Emilijus Latakas ir Rapolas Žygus (mokytojas Marius Žadvydas).

Lietuvos komandai vadovavo dr. Audrius Bridžius ir dr. Vidas Dobrovolskas (Vilniaus universitetas). 

Olimpiadą  sudarė keturi turai:  teorinis, stebėjimai planetariume, duomenų analizė ir stebėjimai teleskopu.

Teorinį turą sudarė 13 įvairaus sudėtingumo uždavinių, kuriuos teisingai išsprendus, buvo galima surinkti pusę visų galimų olimpiados taškų. Taigi, šis turas buvo svarbiausias.

Duomenų analizės turą sudarė dvi užduotys. Pirmojoje užduotyje dalyviai turėjo apskaičiuoti atstumą iki Didžiojo Magelano debesies naudodami tikrus stebėjimų duomenis, antrojoje –mokiniai tyrinėjo juodosios skylės sukuriamą šviesos iškraipymą (gravitacinį lęšiavimą). Duomenų analizė buvo antroji pagal svarbą olimpiados rungtis.

Stebėjimų turas buvo išskaidytas į dvi dalis. Vienoje dalyje reikėjo atlikti įvairias užduotis tyrinėjant planetariume rodomą dangų – atpažinti žvaigždynus, nustatyti meteorų srauto radiantą ir pan. 

Antroje dalyje vyko stebėjimai teleskopais. Dėl didelio dalyvių skaičiaus ir ilgos turo trukmės buvo stebimas ne realus dangus, o toli padėti ekranai, kuriuose buvo demonstruojami vaizdai. Toks sprendimas pasirinktas todėl, kad naktinis dangus gali greitai pasikeisti (pvz., atsirasti debesys), ir tokiu būdu nebūtų sudaromos vienodos stebėjimo sąlygos visiems dalyviams. 

Papildomai vyko komandinė rungtis, kurioje buvo sudaromos mišrios 5 mokinių komandos sudarytos iš skirtingų šalių dalyvių. Tačiau šioje rungtyje atliktų užduočių rezultatai nebuvo sumuojami į bendrą taškų kraitį. Geriausia mišri komanda gavo atskirą apdovanojimą. 

2024 metais IOAA vyks Rio de Žaneire Brazilijoje. 

Reklama Ikona, uždaryti