Lietuvos ir Ukrainos jaunimo organizacijų atstovai susibūrė į įspūdingus mainus, skirtus stiprinti žinias apie jaunimo psichologinę sveikatą bei įgūdžius, reikalingus šiai sveikatai palaikyti. Įvykęs renginys yra dalis projekto “We’re fine and this time we mean it! (liet. Mums viskas gerai ir šį kartą iš tikrųjų!), kurį organizavo Socialinio tvarumo akademija, bendradarbiaudama su organizacija iš Ukrainos „Development and Initiative“.
Renginio metu dalyviai įsitraukė į interaktyvią programą, kuria siekiama spręsti neatidėliotinas jaunimo psichologinės sveikatos problemas ir aprūpinti jaunimo darbuotojus veiksmingomis priemonėmis, padedančiomis jaunimui, susiduriančiam su emociniais iššūkiais. Pirmoji mainų diena supažindinimo dalyvius su Lietuvoje ir Ukrainoje vykdomomis programomis ir būdais, skirtais palaikyti jaunimo psichologinę sveikatą. Sesijose išnagrinėti dažniausiai pasitaikantys psichologiniai iššūkiai, su kuriais susiduria jaunuoliai Lietuvoje ir Ukrainoje. Mainų metu organizacijų atstovai, dalindamiesi savo įžvalgomis, patvirtino, jog jaunuoliai susiduria su vienišumo jausmu, žemu saviveiksmingumu, nerimu, karo Ukrainoje sukeltais padariniais psichologinei sveikatai. Taip pat analizuotos priežastys, dėl kurių jaunuoliai nesikreipia pagalbos, tarp kurių: neracionalūs įsitikinimai, baimės, traumos, žemas pasitikėjimas savimi, neigiami stereotipai, asmeninės savybės, ekonominės ir socialinės priežastys (brangios specialistų paslaugos, ilgos eilės gauti paslaugą ir kt.)
Antrąją dieną dalyviai įsigilino į terapinį meno pasaulį. Užsiimdami spalvų terapija, dailės terapijos pratimais, sąmoningumo praktika, jie išmoko technikų, padedančių jauniems žmonėms išreikšti emocijas, ugdyti savo jausmų supratimą bei atsipalaiduoti. Veiklų metu dalyviai taip pat nagrinėjo būdus, kaip atpažinti požymius, bylojančius, jog asmuo turi intensijų save žaloti arba tai jau daro, kaip tokiose situacijose elgtis ir nesielgti. Šios veiklos leido dalyviams parengti planus, kaip padėti krizės ištiktam jaunuoliui.
Trečią dieną dalyviai turėjo galimybę aplankyti vietos organizacijas, aktyviai palaikančias tiek suaugusius, tiek jaunuolius, susiduriančius su psichologiniais iššūkiais, mažiau galimybių turinčius jaunuolius. Atvirame jaunimo centre, kuriame empatijai ugdyti naudojami virtualios realybės įrankiai, dalyviai tyrinėjo novatoriškus būdus, kaip bendrauti su jaunimu, iš arčiau susipažino su problemomis, su kuriomis susiduriama mokyklose, pasinerta į kasdieninę neįgaliųjų patirtį. Apsilankymas Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centre suteikė dalyviams unikalias žinias apie teikiamas paslaugas nukentėjusiems nuo smurto artimoje aplinkoje, prekybos žmonėmis ir kt. Vizito metu į Asmenybės ugdymo kultūros centrą dalyviai susipažino, kaip centras dirba su jaunuoliais, turinčiais mažiau galimybių, ugdant jų praktinius įgūdžius, padedant grįžti į mokymosi įstaigas ar darbo rinką. Šie pažintiniai vizitai dalyviams parodė vietinių organizacijų iniciatyvų poveikį bendruomenėms ir jų nariams, paskatino gerųjų ir blogųjų patirčių mainus tarp organizacijų.
Paskutinė mainų diena skirta traumoms, potrauminiam streso sindromui bei perdegimui. Analizuodami praktines situacijas dalyviai nagrinėjo traumas ir strategijas, kaip sukurti traumoms jautrią ir atsparią aplinką. Dirbant su krizinėmis situacijomis itin svarbu skirti dėmesį ir savo gerbūviui, todėl dalyviai iš Lietuvos ir Ukrainos tarpusavyje dalinosi praktikomis, padedančiomis išvengti perdegimo: emocijų dienoraščiai, meditacijos, joga, šiltas dušas ar vonia, fizinė veikla, piešimas, kitos meno terapijos formos. Šie ir kiti būdai gali padėti išvengti perdegimo ne tik jaunimo srityje dirbantiems darbuotojams, bet visiems, savo darbe patiriantiems stresą.
Mainai „We're fine and this time we mean it!“ Klaipėdoje yra tarptautinio bendradarbiavimo įrodymas, parodantis, kaip bendra patirtis ir žinios gali paskatinti teigiamus pokyčius jaunų žmonių psichologinės sveikatos srityje.