Klaipėdos universitete įamžintas Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro Alfonso Žalio atminimas

Klaipėdos universitete įamžintas Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro Alfonso Žalio atminimas
AA

Šiandien Klaipėdos universiteto (KU) miestelyje (Herkaus Manto g. 84) pažymėta Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo diena. Pagrindiniu jos akcentu tapo vieno iš Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų, ilgamečio Klaipėdos vadovo ir miesto Garbės piliečio, KU garbės daktaro Alfonso Žalio (1929-2006) atminimui skirto biusto atidengimas. 

ku

Skulptūrinę kompoziciją su signataro biustu iš rausvo švediško granito nukaldino skulptorius Algirdas Bosas (architektai T. Medzelas ir L. Bogušas). Po šimtamečiais KU ąžuolais įkomponuoto atminties ženklo misija -  liudyti ateities kartoms su pagarba prisimenamos Alfonso Žalio asmenybės nuopelnus Klaipėdai, jo ir bendraminčių bei bendražygių kurtą kultūrinį proveržį, iš esmės pakeitusį Klaipėdos veidą „Tai, kad šiandien uostamiestyje turime Klaipėdos universitetą, puoselėjantį mokslą, auginantį šiam kraštui išsilavinusius jaunus žmones – taip pat vienas iš Alfonso Žalio darbų miestui, už kurį esame dėkingi“,- biusto atidengimo ceremonijoje kalbėjo KU rektorius prof. dr. Artūras Razbadauskas.

Alfonso Žalio atminimo įamžinimo ceremonijoje dalyvavo jo sūnūs Vytautas ir Artūras Žaliai, jų šeimų nariai, buvę kolegos, bičiuliai, Klaipėdos miesto ir Universiteto vadovai bei bendruomenė.

Vytautas Žalys, ceremonijoje dalindamasis prisiminimais apie tėvą, sakė, jog jis būtų labai laimingas matydamas šiandienos Klaipėdą. Su Universitetu, su šiuolaikiškais muziejais ir gausybe kultūros įstaigų. Jo epocha buvo kitokia, niūrus sovietmetis, nors šeimoje buvo žinomas tėvo tikslas – „atlietuvinti Klaipėdą“.

Alfonsas Žalys mirė 2006-aisiais. Įsipareigojimą įamžinti jo atminimą KU prisiėmė 2009-aisiais ir jį įtvirtino specialiu ženklu, tuomet pastatytu akademiniame miestelyje. 2021-aisiais KU vadovų ir Alfonso Žalio sūnų sukurto labdaros ir paramos fondo pastangomis buvo suburta A. Žalio atminimo įamžinimo organizacinė grupė, į kurią įsitraukė buvę uostamiesčio vadovai, verslininkai. Buvo paskelbtas konkursas atminties ženklui sukurti. Grupės nariams iniciatyvai įgyvendinti pavyko surinkti reikiamas lėšas, kad konkursą laimėjusi idėja būtų įgyvendinta. 

Skulptūrinės kompozicijos atidengimo ceremonijoje pagerbti visi prisidėjusieji prie šio projekto įgyvendinimo

Ikona, uždaryti