Klaipėdoje vyks tautinio meno šventė „VĖLUNGA“ KVIEČIA“

Klaipėdoje vyks tautinio meno šventė „VĖLUNGA“ KVIEČIA“
AA

Birželio 30 d.– liepos 6 d. Vilniuje vyks šimtmečio jubiliejų minėsianti Lietuvos dainų šventė „Kad giria žaliuotų“. Tūkstantiniame Lietuvos dainininkų, šokėjų ir muzikantų būryje dalyvaus daug išeivijos lietuvių kolektyvų. Po Dainų šventės jie ne iškart išvyks namo, bet pasklis po Lietuvą.
Žvejų rūmų tautinių šokių sambūris „Vėlunga“ priims svečius Klaipėdoje – tautinio meno šventėje „Vėlunga kviečia“. 

Joje kartu su šeimininkais dalyvaus lietuvių tautinių šokių ansambliai „GINTARAS“ (Torontas, Kanada) ir „GRANDIS” (Čikaga, JAV). 

Šventiniai koncertai vyks ne tik uostamiestyje, bet ir Palangoje bei Kretingoje:


Liepos 9 d. Klaipėdoje – 16 val. prie paminklo vieningai Lietuvai „Arka“, 20 val. Jono kalnelio saloje;

Liepos 10 d. – 16 val. Jūratės ir Kastyčio skvere Palangoje, 18.30 val. prie Kretingos rajono kultūros centro (J. Pabrėžos g. 1).

Visi šventės renginiai nemokami.

Čikagos (JAV) lietuvių tautinių šokių ansamblis „Grandis“ buvo įsteigtas 1953 metais. Iki šiol tai vienas didžiausių lietuvių tautinių šokių ansamblių Šiaurės Amerikoje bei ilgiausiai gyvuojantis lietuviškas kolektyvas Čikagoje ir jos apylinkėse.
Nuo 1953 metų „Grandyje” yra šokę daugiau kaip 1400 šokėjų! Šiuo metu ansamblio veikloje dalyvauja įvairaus amžiaus šokėjai nuo ikimokyklinukų iki senjorų. Per ilgus kūrybinius metus „Grandies” repertuare sušokta daugiau nei 200 įvairių tradicinių, liaudies ir stilizuotų lietuviškų šokių.
Ansamblis „Grandis“ koncertavo daugelyje lietuvių bendruomenių Jungtinėse Amerikos Valstijose ir Kanadoje, o taip pat Venesueloje, Argentinoje, Brazilijoje ir Australijoje. Atkūrus Lietuvos Nepriklausomybę,  kolektyvas dalyvavo visose Lietuvos Dainų šventėse nuo 1992-ųjų metų.
Ansamblio „Grandis“ meno vadovai Dalia Bilaišytė DeMuth  ir Gintaras Grinkevičius, vadovas Tadas Varaneckas, garbės vadovė Violeta Smieliauskaitė-Fabianovich.

Toronto (Kanada) lietuvių tautinių šokių ansamblis „Gintaras“ įsteigtas 1955 metais. Pirmoji šokių mokytoja buvo A. Liškūnaitė-Milienė, vėliau ansambliui vadovavo V. Turūta, R. Krasauskaitė, J. Karasiejus ir R. Karasiejienė (iki 2005 m.).
„Gintaras“ yra dalyvavęs visose Amerikos lietuvių tautinių šokių šventėse, šoko Niujorko, Monrealio ir Vankuverio pasaulinėse parodose, buvo išrinktas atstovauti Torontą olimpinių žaidynių Monrealyje (1976 m.) eisenoje. Ansamblis koncertavo Anglijoje, Austrijoje, Prancūzijoje, Škotijoje ir Vakarų Vokietijoje, beveik visose lietuvių bendruomenėse  Kanadoje ir JAV. 1989 m. „Gintaras“ tapo pirmuoju išeivijos ansambliu, koncertavusiu Lietuvoje.
Žlugus „geležinei užkardai“, nuo 1994 metų „Gintaras“ dalyvavo visose Lietuvos ir pasaulio lietuvių dainų šventėse, 2009 metais –  Lietuvos tūkstantmečio Dainų šventėje. Ansamblio meno vadovas – Romas Jonušonis (nuo 2005 m.), vadovė Jurgita Zlatkienė

Tautinių šokių ansambliai turi itin didelę svarbą ir įtaką lietuvių išeivijos bendruomenėse. Tai pagrindinė kultūrinė veikla, vienijanti įvairaus amžiaus žmones. Tautiniai šokiai padeda lietuviams (ir ne tik) geriau suprasti ir puoselėti savo kultūrinį identitetą, išsaugoti etninį palikimą ir tradicijas.

Tautinių šokių sambūrio „Vėlunga“ istorija pradėta rašyti nuo 1986-ųjų metų, kai tuometiniuose Žvejų kultūros ir sporto rūmuose buvo suburtas tautinių šokių kolektyvas. Jo įkūrėjas ir vadovas – choreografas Vilius Šleinius (1956-2020). Kolektyvas (pasirinkęs pavadinimą „Vėtra“) greitai tapo vienu ryškiausių ir aktyviausiai koncertuojančių šio žanro kolektyvų Klaipėdoje.
Ansamblis yra nuolatinis daugelio tradicinių tautinių šokių konkursų bei festivalių, tokių kaip  „Pora už poros“, „Iš aplinkui“, „Atdarykim vartelius“, „Šokių pynė“, „Klumpynė“, „Ringio ringiai“ dalyvis, ne kartą pelnęs laureato apdovanojimus. 2000 m. kolektyvas pripažintas geriausiu šalies mėgėjų meno kolektyvu (vyresniųjų kolektyvų kategorijoje) ir apdovanotas Lietuvos nacionalinio kultūros centro ir Pasaulio lietuvių dainų šventės fondo įsteigtu prizu „Aukso paukštė“.
Po reorganizacijos 2020 m. kolektyvas pasirinko naują pavadinimą – tautinių šokių sambūris „Vėlunga“, o meno vadovu tapo choreografas Vidmantas Mačiulskis.
2022 m. „Vėlunga“ pirmąkart šoko už Atlanto – Šiaurės Amerikos lietuvių tautinių šokių šventėje Filadelfijoje ir Argentinos  lietuvių šokių šventėje „Ten kur Nemunas banguoja“, kuri įvyko Berisso mieste.

Šiuose pasaulio lietuvių kultūriniuose forumuose susipažino ir užmezgė draugystės ryšius visi trys šventėje „Vėlunga“ kviečia“ dalyvausiantys Klaipėdos ir išeivijos kolektyvai.