Jūrinės kultūros apdovanojimai „Albatrosas“

Jūrinės kultūros apdovanojimai „Albatrosas“
AA

2007 metais įsteigti Klaipėdos miesto jūrinės kultūros apdovanojimai „Albatrosas“ skirti siekiant atkreipti visų dėmesį į jūrinės kultūros srityje dirbančius žmones ir organizacijas, juos pagerbti, taip pat artimiau susipažinti su šia sritimi.

„Albatroso“ apdovanojimai – simbolinė miesto padėka už reikšmingus šių žmonių darbus bei pasiekimus, kuriais gali džiaugtis ne tik uostamiestis, bet ir visa Lietuva. Būtent darbai ir suteikia mums teisę bei garbę didžiuotis ir vadintis jūrine valstybe.

2023 metų „Albatrosas“ apdovanojimams pasiūlyti 7 nominantai:

– tolimojo plaukiojimo kapitonas, prof. habil. dr. Vytautas Paulauskas už tvarios laivybos tematikai skirtus jūrinės mokslinės literatūros leidinius 2022 m., kurie reprezentuoja Lietuvos jūrinį mokslą tarptautiniu mastu;

– Lietuvos jūrų muziejus (direktorė Olga Žalienė) už meninį jūrinės edukacijos leidinį „Su jūra mes didesni“, skirtą pažymėti Lietuvos – jūrinės valstybės 100-metį;

– Lietuvos jūrų muziejus (direktorė Olga Žalienė) už iliustruotą jūrinės grožinės literatūros leidinį istorinį Justino Žilinsko romaną „Bėgliai. Jūrų keliais į Ameriką“;

– AB Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija (direktorius Algis Latakas) už senųjų jūrinių tradicijų atgaivinimą ir populiarinimą, miesto ir Lietuvos jūrinio mentaliteto formavimą, organizuojant vikingų drakonų valčių lenktynių organizavimą;

– renginių režisierius Algirdas Guzauskas už jūrinių tradicijų puoselėjimą;

– žurnalistė Dovilė Ringis už jūrinio identiteto stiprinimą ir jūrinės kultūros propagavimą, Klaipėdos miesto jūrinių galimybių atskleidimą ir jūrinių temų bei jūrinių profesijų populiarinimą jaunimo tarpe;

– tapytojas – marinistas Edvardas Malinauskas už Edvardo Malinausko personalinę marinistinių paveikslų parodą „Keturi vėjai“, skirtą 85 m. jubiliejui.

Apdovanojimai rengiami prieš Europos jūros dieną, t. y. prieš gegužės 20 dieną. Šventė vyksta Smiltynėje šalia Lietuvos jūrų muziejaus, prie paminklo „Albatrosas“, skirto visiems iš jūros negrįžusiems laivams ir jūreiviams. Kiekvienam iš trijų prizininkų įteikiama sumažinta minėto paminklo skulptūrėlė. Albatrosas – jūrinis paukštis, mėgstantis lydėti laivus – tarsi sujungia, lydi visus, kurie kažkada plaukiojo ir dabar plaukioja jūra.

„Albatroso“ apdovanojimų įteikimo data parinkta ne veltui. Renginio metu minima ir Europos jūros diena. Tai liudija, jog jūra mums labai svarbi. Tai vienas iš mūsų šalies valstybingumo simbolių, todėl visi, atsidavę savo darbui jūrinės kultūros srityje, turi būti deramai pagerbti. „Albatroso“ įteikimas – vienas pačių jautriausių, dvasingiausių, vienas labiausiai jūrine dvasia alsuojančių renginių, kurio metu Klaipėda ir Lietuva žemai nusilenkia žmonėms ir organizacijoms, savo darbais ir kūryba garsinantiems uostamiestį.

Kuo išskirtiniai 2023 metų „Albatroso“ apdovanojimai?

Šiais metais organizatoriai pakvietė istorinius laivus, tokius kaip „Brobanderis“, priklausantis Klaipėdos universitetui, jachta „Lietuva“ bei senovinis laivas „Kurėnas“, priklausantis Lietuvos jūrų muziejui. Šventės dalyviams bus suteikta galimybė plaukti šiais laivais iš Klaipėdos nuo Danės krantinės iki pat „Albatroso“ skulptūros, o po renginio pasiplaukioti po uosto teritoriją.

Tokia pramoga leis artimiau „prisiliesti“ prie jūrinių tradicijų, jas pažinti. Kasmetinis Klaipėdoje organizuojamas laivų paradas, kuris visada buvo reikšmingas reprezentacinis renginys, nuo šių metų nebevyksta. Todėl ir kilo mintis savotiškai kompensuoti šį „praradimą“ į šventę įtraukiant istorinius, ne tik Klaipėdai, bet ir visai Lietuvai reikšmingus, laivus.

Renginio programa:

12.30 – 13.45 val. renginio dalyvių plaukimas laivais iki ceremonijos vietos prie Albatroso paminklo Smiltynėje.
14.00 – 15.00 val. iškilminga „Albatroso“ apdovanojimų įteikimo ceremonija, kurioje bus pagerbti žmonės ir organizacijos už nuopelnus jūrinės kultūros srityje, įteikiami „Jūros veterano“ ženklai ir Lietuvos jūrininkų sąjungos padėkos raštai.
15.30 – 16.30 val. pažintinė ekskursija laivais po Klaipėdos uostą (nuo Lietuvos jūrų muziejaus).