Jau šį savaitgalį sugrįžta „Palangos stinta“: PROGRAMA

Jau šį savaitgalį sugrįžta „Palangos stinta“: PROGRAMA
AA

Vasario 9-11 dienomis visi žvejiškų atrakcijų pasiilgę pramogautojai skubės į Palangą – čia vyks tradicinė, jau 21-oji, šventė „Palangos stinta“. 

Garsėjanti savo originalumu, šventė sukvies ne tik paskanauti įvairiais būdais ruoštos stintos, bet ir smagiai bei turiningai praleisti laiką su šeima ar bičiuliais, pasiklausyti smagios muzikos ir visa galva pasinerti į žvejiškas atrakcijas. Užmiršti neturėtų likti ir namuose pasilikę draugai ar artimieji – jiems skirtų originalių lauktuvių bus galima įsigyti visą savaitgalį šurmuliuosiančiose Tautodailės ar Žuvies mugėse.

Pajūrio krašto autentika

Visoje šalyje žinomoje ir kasmet itin didelio susidomėjimo sulaukiančioje šventėje „Palangos stinta“ šiemet nestigs pajūrio krašto autentikos. „Tuo Stintų šventė ir yra išskirtinė – kasmet svečiams stengiamės pasiūlyti tai, ko jie neras kituose šalies miestuose vykstančiose šventėse: tik jūroje ir mariose gaudomos stintos, tik pajūrio kraštui būdingų patiekalų, tik žvejų krašte paplitusių atrakcijų ir kt. Siekiame, kad Stintų šventė iš kitų išsiskirtų ne tik originalumu, bet ir autentika“, – sakė vienas iš šventės organizatorių Nerijus Stasiulis.

Tad šventėje pramogautojus vilios pagal tradicinius, laiko patikrintus senuosius receptus paruošta stinta – itin gardi kepta, vytinta, marinuota ar paruošta kitais būdais, kulinarinio paveldo gardumynų kvies įsigyti Tautodailės kermošiaus bei Žuvies mugės prekiautojai, gardaus bei unikalaus žemaitiško kastinio bus galima paskanauti J. Basanavičiaus gatvėje įsikūrusiame Žemaitiško kastinio ir kuršiškos stintienės kieme. Čia, beje, bus galima ne tik pasigardžiuoti išskirtinai žemaitišku patiekalu, bet ir sužinoti jo gaminimo subtilybių, taip pat – paskanauti gardžių sūrių ir originalios senovinės kuršiškos stintienės.

Žemaitiškas žodis

Tikro žemaitiško prieskonio Stintų šventei suteiks ir garsiai skambanti žemaičių tarmė – būtent ja  kalbės renginių vedėjai, o palangiškiai ir kurorto svečiai turės galimybę ir patys pasiūlyti bei išrinkti skambiausią žemaitišką žodį. Organizatoriai neabejoja – garsiai skambanti žemaitiška tarmė ne tik pamalonins palangiškius bei iš kitų miestų į kurortą atvykusius žemaičius, bet ir taps puiki atrakcija (o gal kai kurie žodžiai – netgi mįslė?) aukštaičiams, dzūkams ar suvalkiečiams.

“Šie metai Lietuvoje yra skirti žemaičių raštui, todėl žemaitišką žodį norime akcentuoti ir šventėje „Palangos stinta“, skirdami tam dalį programos“, - sakė N. Stasiulis.

Visko - daugiau

Kas naujo šiemet laukia Stintų šventėje? Pasak N. Stasiulio, tradicijų laužyti negalima – šventės svečiams bus siūlomos jau išbandytos, laiko patikrintos ir natūraliai atrinktos smagiausios pramogos bei skaniausiai paruošta stinta. „Tačiau, palyginti su ankstesnėmis šventėmis, šiemet bus visko daugiau, gražiau ir skaniau“, - pridūrė Stintų šventės organizatorius.

O daugiau bus išties visko – ir stintų, ir prekybininkų, ir atrakcijų, taip pat Palanga sulauks rekordiškai daug sveikuolių, kurie šiais metais jau trisdešimtą kartą surengs maudynes ledinėse Baltijos bangose. Šias kaskart itin didelio smalsuolių susidomėjimo sulaukiančias maudynes paplūdimyje galės stebėti visi norintieji. Išsimaudę „ruoniai“ bus kviečiami pasivaišinti sveikuolių koše bei išskirtine, pajūrio krašto žolinčių arbata.

Žuvies ir Tautodailės mugės

Jau penktadienį, vasario 9 d., J. Basanavičiaus gatvėje išsirikiuos žuvies prekeiviai – čia vyks Žuvies mugė. Pajūrio žvejai ir restoranai bei kavinės pateiks šviežios, agurkais kvepiančios, iškeptos, išrūkytos, vytintos stintos, gardžios žuvienės ir kitų žuvų skaniausius patiekalus.

Tuo pačiu metu Vytauto gatvėje savo dirbinius siūlys Tautodailės mugės meistrai – čia šurmuliuos geriausių Lietuvos tautodailininkų, tautinio ir kulinarinio paveldo mugė. Pramogautojai galės įsigyti gintarinių, metalinių, molinių, medinių, megztų, meduolinių ir kitokių stintų bei originalių tautodailės dirbinių ir kulinarinio paveldo gardumynų.

Žvejiškų pramogų gausa

Šeštadienį – pagrindinę Stintų šventės dieną – šventinė nuotaika bei stintų kvapas sklandys visame mieste. Jau nuo ryto savo sėmę ant jūros tilto bandys žvejai – Stintų meškeriojimo varžybų dalyviai. O įdienojus Centrinėje miesto aikštėje vyks „Didžiosios stintos“ sutiktuvės.

Vidurdienį oficialiai paskelbus Stintų šventės pradžią bei inauguravus naujus Stintų ordino riterius, prasidės tikrų tikriausios linksmybės: geriausi grilio meistrai susirungs Baltijos šalių žuvies barbekiu turnyre Halinos Boševič taurei laimėti, J. Basanavičiaus gatvėje paragauti įvairiais būdais paruoštų stintų kvies kurorto kavinių ir restoranų virtuvių meistrai, žvejai siūlys įsigyti šviežios, ką tik iš tinklų išnarpliotos stintos. o Jūratės ir Kastyčio skvere įrengtoje scenoje visą dieną pramogautojus linksmins dainininkai bei šokėjai.

Nestigs šventėje ir žvejiškų rungčių, kuriose jėgas galės išbandyti visi norintys. „Inkaro laikymo varžybos, stintų valgymo čempionatas ir kitos atraktyvios rungtys jau yra patikrintos laiko – jas Stintų šventės svečiai labai mėgsta ir noriai dalyvauja. Juo labiau kad jokio išankstinio pasirengimo – nei fizinio, nei moralinio – tam tikrai nereikia. Čia svarbiausia – puiki nuotaika, geras nusiteikimas bei noras laimėti“, – sakė N. Stasiulis.

Šeimoms skirtų pramogų nestigs Centrinėje miesto aikštėje įsikūrusiame Šeimų etnopramogų kieme – čia vis norintieji galės išbandyti jėgas įvairiose tradicinėse lietuvių liaudies individualiuose ir komandiniuose žaidimuose ir rungtyse, skirtose visai šeimai. „Pramogautojai žvejos, meškerios, gaudys stintas, klampos per pelkes, šokinės kojūkais, lenktyniaus klumpėmis ir varys ratus, žais lazdomis ir virvėmis, mes plunksnas, suks vilkelius, bus ir daugiau smagių pramogų“, – kalbėjo N. Stasiulis.

Pavakare nuo Centrinės miesto aikštės iki Jūros tilto pražygiuos teatralizuota eisena – vyks tradicinis Didžiosios Stintos palydos. Šis šventės simbolis bus sudegintas paplūdimyje, prie jūros tilto.  

Stintiniai blynai

Paskutinė Stintų šventės diena – sekmadienis – pramogautojus nustebins originalumu. Kadangi artėja Užgavėnės, visi norintieji vidurdienį bus kviečiami J. Basanavičiaus gatvėje paragauti išskirtinių – stintinių – blynų.

Gardžiai pasisotinę, Stintų šventės svečiai galės sudalyvauti Morės palydų eisenoje nuo Centrinės aikštės iki jūros tilto, o pajūryje stebėti Kanapinio ir Lašininio dvikovą bei Morės sudeginimą.

 

21-mas Žvejiškas festivalis „PALANGOS STINTA 2024

Vasario 09 - 11 d.

 

 PROGRAMA

Jūratės ir Kastyčio skveras

 

Vasario 10 d.

8.00 – 12.00 Stintų meškeriojimo varžybos Palangos mero taurei laimėti ant jūros tilto

11.00 „Didžiosios Stintos“ sutiktuvės Centrinėje miesto aikštėje

12.00 „Palangos Stinta 2024“ atidarymas. „Stintų Ordino“ riterių inauguracija

12.30 Stintų meškeriojimo varžybų Palangos mero taurei laimėti apdovanojimai

12.45 Baltijos šalių Žuvies barbekiu turnyro Halinos Bovševič taurei laimėti atidarymas.

13.00 – 18:00 Šventinis koncertas „21 STINTOS BUČINYS“. Koncertuos Palangos kultūros ir jaunimo centro liaudiškų šokių ansamblis „Bočiai“, šokių grupė „Banguolis“,  grupė „Antikvariniai Kašpirovskio dantys“,  Laura Remeikienė ir Rolandas Janušas (grupė „Vairas“), atlikėja gintė, Austieja ir pianistas Deividas Pileckis, Virgilijus Butkus, Gintarė Karaliūnaitė

14.30 Baltijos šalių Žuvies barbekiu turnyro Halinos Bovševič taurei laimėti dalyvių apdovanojimai

15.00 Jubiliejinės 30 – tos „Ruonių“ maudynės jūroje, prie jūros tilto. Sveikuolių košė ir Žolinčių arbata.

17.00 „Didžiosios Stintos“ palydos teatralizuota eisena nuo Centrinės aikštės iki Jūros tilto

18.00 „Didžiosios Stintos“ sudeginimas, paplūdimyje prie Jūros tilto

 

Vasario 11 d.

 

12.00 Užgavėnių stintinių blynų valgymas J. Basanavičiaus gatvėje

15.00 Morės palydų eisena nuo centrinės aikštės iki jūros tilto

16.00 Kanapinio ir Lašininio dvikova, Morės sudeginimas paplūdimyje prie jūros tilto

 

MUGĖS ir KIEMAI

vasario 09-11 d.

 

ŽUVIES MUGĖ J. Basanavičiaus gatvėje

Pajūrio žvejai ir restoranai bei kavinės pateiks šviežios, agurkais kvepiančios, iškeptos, išrūkytos, vytintos stintos, gardžios žuvienės ir kitų žuvų skaniausius patiekalus

 

TAUTODAILĖS MUGĖ Vytauto gatvėje

Geriausių Lietuvos tautodailininkų, tautinio ir kulinarinio paveldo mugė. Čia rasite gintarinių, metalinių, molinių, medinių, megztų, meduolinių ir kitokių stintų bei geriausius Lietuvos Tautodailės dirbinius ir kulinarinio paveldo gardumynus

 

ŽEMAITIŠKO KASTINIO IR KURŠIŠKOS STINTIENĖS KIEMAS J. Basanavičiaus g. 44

Unikalaus žemaitiško kastinio bei jo gaminimo subtilybių pristatymas, sūrių degustacijos.

Originalios senovinės kuršiškos stintienės pristatymas.

 

ŠEIMŲ ETNO PRAMOGŲ KIEMAS Centrinėje aikštėje

Žvejosime, meškeriosime, gaudysime stintas, klamposime per pelkes, šokinėsime kojūkais, lenktyniausime klumpėmis ir varysime ratus, žaisime lazdomis ir virvėmis, mesime plunksnas, suksime vilkelius ir daug kitų įvairių tradicinių lietuvių liaudies individualių ir komandinių žaidimų ir rungčių, skirtų visai šeimai.