„Vėtrungių kelias: vėjas, krantas ir vanduo“ – šiuolaikiškai interpretuota Mažosios Lietuvos krašto istorija

„Vėtrungių kelias: vėjas, krantas ir vanduo“ – šiuolaikiškai interpretuota Mažosios Lietuvos krašto istorija
AA

Besibaigianti vasara nors ir nedžiugina vasariškais orais, tačiau vilioja įdomiais ir ypatingais renginiais. Ne išimtis – mūsų lietuviškasis pajūris, kuriame toliau tęsiamas renginių ciklas „Vėtrungių kelias: vėjas, krantas ir vanduo“. Rugpjūčio 18–19 dienomis publika kviečiama su Mažosios Lietuvos šimtmečio istorija susipažinti per jungtinę teatro, šokio, muzikos ir medijos meno prizmę. Renginio organizatoriai žada unikalią modernaus meno elementais interpretuotą ir tikrais faktais paremtą programą.

„Vakarų Lietuvoje plytinčio etnografinio Mažosios Lietuvos regiono išskirtinumą jau ne vieną šimtmetį formuoja gamtos stichijos. Čia nuolat siaučia vėjai. Čia susijungia visų Lietuvos upių vanduo, jau daugybę amžių skalaujantis Vakarų Lietuvos pakrantę. Vanduo, vėjas ir krantas – tai pagrindiniai elementai, atspindintys unikalų daugiakultūrinį pamario kraštą ir kuriantys kasdienį vietos gyventojų gyvenimo ritmą. Atsižvelgiant į šio krašto išskirtinumą, šiuolaikiniam žiūrovui teatro, šokio ir muzikos meno išraiškos priemonėmis perteikiamas interpretuotas istorinis pasakojimas apie Mažosios Lietuvos regioną,“ – apie renginių ciklą pasakoja Šilutės kultūros ir pramogų centro edukacinių programų vadovė Viktorija Binkulienė.

„Šiame teatralizuotame ir netradicinio medijų meno projekte apjungsime daugybę šiuolaikinių ir istorinių dalykų – šiuolaikinį meną ir kertinius Mažosios Lietuvos kultūros aspektus. Senąsias tradicijas su šiuolaikiškų žmonių požiūriu į gamtos stichijas. Kaip anksčiau žmonės suprato vėją, vandenį, kaip visu tuo naudodavosi savo buičiai, gausai ir laisvalaikiui. Ir kaip dabar mes, šiuolaikiniai žmonės, žiūrime į visa tai per muzikos, teatro, šokio, skulptūros prizmę. Renginio metu svečius kviečiame ne tik stebėti, bet kartu patirti visas šias gamtos stichijas. Jose būti, jausti, išgyventi visa tai,“ – su programa supažindina projekto idėjos autorius, režisierius Marius Tumšys.

Vėjas, laisvė ir žmonės: Svencelė

 

Pirmąją renginių ciklo „Vėtrungių kelias: vėjas, krantas ir vanduo“ dalį žiūrovai jau išvydo Jūros šventės metu. Na, o antroji, įkvėpta vėjo ir laisvės, rugpjūčio 18 d. atvers pamario ir jūros krašto horizontus bei pakvies svečius į Kuršių marių pakrantę.

„Keturių vandenų kraštu vadinamos Klaipėdos rajono gyvenvietės, Svencelė ir Dreverna, atsiskleidžia vėjo stichijos sinergiją, kuri  apjungia visus tris esminius elementus: vandenį, krantą ir vėją. Vėjo ir laisvės įkvėptoje programoje susilies praeitis ir dabartis, vėjas ir jūra,“ – planais dalinasi Viktorija Binkulienė.

Programos metu svečiai turės progą išgirsti garso performansą „Gyvos šventovės” (Augustinas NašlėnasEmilija Lendraitytė-Timinskė). Tai 2020 metais menininkų Augustino Našlėno ir Viliaus Jokubaičio pradėtas multimedijos projektas.

Pasitelkę šiuolaikines technologijas, menininkai kuria garso įrašus iš kuršių šventviečių. Šiuose įrašuose pagrindinis aspektas – darnus skambėjimas garsų, išgaunamų tose vietose rastais gamtos objektais – medžių šakomis, akmenimis, paukščių plunksnomis bei archajiniais šamaniškais instrumentais – būgnais, tarškynėmis, švilpynėmis, kanklėmis.

Pasirodymo metu bus pristatyta menininko Manto Maziliausko specialiai šiam projektui sukurta meninė instaliacija „Vėjų kalnas“. Tai įspūdingo dydžio – 15 metrų aukščio ir 50 metrų pločio – archiskulptūrinė erdvės struktūra, kuri atspindi vėjo, kaip stichijos svarbą pamario kraštui.

„Tai nepakartojamas vėjų ir bangų šokis, žėrėjimas ir šlamėjimas, kaip vieninga maldų simfonija, dedikuota taikai, Visatai. Kosmiška, stichiška, vėjiška, vandeniška...“ – apie savo kūrinį atsiliepia pats menininkas Mantas Maziliauskas.

 

„Kur vanduo ir žmonės kuria gyvenimą“

 

Rugpjūčio 19 d., trečioji renginių ciklo dalis žiūrovus pakvies į Šilutės kraštą, su įspūdingąja Nemuno delta, kurioje gausu salų. Čia įsikūręs Minijos kaimas, kuriame vietoje centrinės gatvės teka upė, bei Uostadvario ir Ventės rago švyturiai iki šiol mena buvusias Baltijos jūros ribas ir kitas svarbias istorines detales. Interaktyvi meninė programa aktualizuos svarbiausią pamario kultūros paveldą, kuris neatsiejamas nuo vandens.

Publikos laukia „Mirazvon“ plokščiųjų varpų performansas, kartu su šokio teatro „Judesio erdvė“ paruoštu šokio pasirodymu (choreografės Laura Geraščenko ir Elinga Serapinaitė).

Taip pat Ventės rage publika išvys jau liepos mėnesį Jūros šventėje pasirodžiusią menininko Manto Maziliausko sukurtą meninę instaliaciją „Dangiškai bangai“. Tai keliaujanti 7 metrų aukščio vėtrungė.

„Vėtrungė, – kaip atminties ir vietos ženklas. Įprastai istoriškai, tai namų, žmonių, gyvūnų ir kita ženkliška išraiška asmeniškoje vėtrungėje. Naujuoju atveju, tai abstrahuotas metaforiškas ženklas, talpinantis savy tolių silueto, kalvų-piliakalnių, ąžuolo lapo ar dangiškos bangos užuominas. Dabar, tai nauja, visuomeniška, šiuolaikinė išraiška, kūrinys pakviečiantis senųjų mūsų kultūros klodų prisiminimui, bei svajonių vėjui šiandienoje,“ – mintimis dalinasi M. Maziliauskas.

„Visos šio renginių ciklo dalys – Jūros šventė, Svencelė ir Ventės ragas – tai bendras šiuolaikinio meno ir Mažosios Lietuvos tradicijų siužetas, apjungiantis mūsų šalies istoriją. Mariaus Salyno sukurta muzika, Mindaugo Valiuko kurti tekstai ir Manto Maziliausko meninės instaliacijos – visa tai šiek tiek šiuolaikiškai, bet tuo pat metu ir tradiciškai atliepia šį unikalų pamario kraštą, kuris nuo neatmenamų amžių susiliejęs su gamtos stichijomis,“ – pasakoja Marius Tumšys.

 

Meninių programų ciklą kuria profesionalūs meno atstovai

 

Režisierius: Marius Tumšys.

Choreografės: Laura Geraščenko ir Elinga Serapinaitė.

Dramaturgas: Mindaugas Valiukas.

Dailininkas: Mantas Maziliauskas.

Kompozitorius: Marius Salynas.

Kostiumų dizainerė: Aina Zinčiukaitė.

Projektą finansuoja: LR Kultūros ministerija, Šilutės rajono savivaldybė.

Projekto rėmėjas: „Svencele Dunes“.

Projekto organizatoriai: Šilutės kultūros ir pramogų centras, Nacionalinis kultūros kelias „Vėtrungių kelias“.

Projekto partneriai: „Creators 76“, VšĮ šokio teatras „Judesio erdvė“, Šilutės turizmo informacijos centras, Klaipėdos r. turizmo informacijos centras, Ventės rago ornitologinė stotis.

 

RENGINIAI NEMOKAMI!

Reklama Ikona, uždaryti