Šiandien į audringas Baltijos bangas nėrė pirmi penki šiemet Lietuvos jūrų muziejuje išslaugyti ruoniukai: Zabova, Unarava, Gastinčius, Iškadnikas ir Unčiakas. Pavasarį muziejui teko priglausti ir rūpintis net septyniolika ruonių jauniklių, kurie nusilpę ir sužaloti buvo atgabenti iš pajūrio. Gydomi ir prižiūrimi patyrusių specialistų ruoniukai spėriai taisėsi. Net septyni iš jau sveria daugiau nei 40 kg, o kai kurie – jau arti ir 60 kg. Tai, rodo, kad jie jau puikiai gebės gyventi jūroje savarankiškai.
Paprastai ruoniukai į jūrą buvo paleidžiami pakrantėje. Tačiau šiemet dėl poilsiautojų gausos ir dėl priekrantės žvejų tinklų artumo ir poilsiautojų gausos, jaunikliai išplukdyti į atvirą jūrą. Šią akciją muziejui įgyvendinti padeda ilgametis rėmėjas AB „Novaturas“, globojantis ruoniukus nuo 2019 metų. Ketinta ruoniukus plukdyti net 8 km į jūrą, tačiau bjūrant orui ir kylant audrai ruoniukai buvo išleisti už 1,8 km. Visi jie greitai nunėrė gilyn ir tolyn, vos porą kartą iš laivo galima buvo pastebėti juos vandens paviršiuje.
Likę du ruoniukai bus išplukdyti į Baltiją rytoj. Jeigu oro sąlygos bus palankios, jie bus paleisti toliau nuo priekrantės.
Baltijos pilkaisiais ruoniais Jūrų muziejui padeda rūpintis Aplinkos ministerija. Kasmet ji skiria lėšų Baltijos pilkųjų ruonių gydymui ir priežiūrai. Aplinkos ministerija iš ES fondų priemonės „Vandens išteklių valdymas ir apsauga“ skyrė lėšų Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centrui. Baltijos pilkieji ruoniai (Halichoerus grypus macrorhychus) – reta, nykstanti rūšis, įrašyta į Lietuvos, Latvijos, Estijos, Suomijos, Švedijos, Rusijos Raudonąsias knygas. Šie ruoniai Baltijos jūroje gyvena jau 10 000 metų.