Šį savaitgalį Juodkrantėje: Baltų kultūrą primenanti nendrinė skulptūra

Šį savaitgalį Juodkrantėje: Baltų kultūrą primenanti nendrinė skulptūra
AA

Šį savaitgalį ir visą vasarą keliaujantieji per Kuršių neriją ir stabtelėję Juodkrantėje galės išvysti tradicinio, jubiliejinio – 20-tojo nendrinių simpoziumo darbo vaisių - nendrinę skulptūrą ant vandens.

juodkrantė nendrinė skulptūra saulės kelias

Pasak Kuršių Nerijos nacionalinio parko, šių metų tema – „Baltiškoji kultūra" yra dedikuota Neringai – Lietuvos kultūros sostinei 2021.
juodkrantė nendirnė skulptūra saulės kelias 2021

Visą savaitę šių metų menininkai - Andrius Sirtautas, Arūnas Augutis, Reda ir Arūnas Uogintai, plušėjo prie senosios Baltų kultūros dvasia alsuojančios, nendrinės kompozicijos.
nendrinės skulptūros menininkai juodkrantė 2021

nendrinės skulptūros menininkai juodkrantė 2021

Pasak Arūno Uoginto, skulptūrinę kompoziciją jungia garsios Lietuvos archeologės Rimutės Rimantienės rasta apeiginės lazdos su briedės galva (ragas, 3 tūkstantmetis prieš Kristų, Šventosios gyvenvietė; Lietuvos nacionalinis muziejus) motyvas.

baltų kultūros Motyvas nendrinės skulptūros juodkrantė 2021

Toks retas artefaktas labai svarbus Pamario kultūrai, todėl išdidintas jis ir yra skulptūrinės kompozicijos ašis.

Etnologas profesorius Linartas Klimka teigė, kad būtent Briedis senovės baltų kultūroje buvo laikomas žiemos valdovu, todėl Saulė šioje kompozicijoje pradeda ir baigia į šį simbolį, dar vadinamą – Briedžių briedę – savo kelią.

"Saulės kelias mūsų kompozicijoje turi Zigzago formą, kurio septyni kalneliai tarsi žymi savaitę ( laiko matas). Archeologai tvirtina, kad šis gyvatukės – zigzago – motyvas yra būdingas kuršių papuošalams ir keramikai. Saulės simbolio archaiškumą sustiprina ir senoji baltų svastika. Dvi priešpriešoje komponuotos skulptūros „Saulė“ ir „Jaučio ragai“ , aut. A. Sirtautas, natūroje gali įdomiai susisiekti su tikra saule, kuri „besiridendama“ virš marių suteiks visai skulptūrinei kompozicijai paslapties ir žaismingumo", - pranešime teigia Arūnas Uogintas.