Savanorystė – kelias pilietiškumo link

Savanorystė – kelias pilietiškumo link
AA

Jaunieji maltiečiai – viena iš jaunimo bendruomenių, kurių veikloje pilietiškumas įgauna didelę svarbą. Ši Maltos ordino pagalbos tarnybos (maltiečiai) dalis, vienijanti beveik 500 jaunuolių ir šiemet mininti savo veiklos 30-metį, apjungia maltietišką jaunimą iš visos Lietuvos ir ugdo juos per savanorišką socialinę veiklą, suteikia terpę augti ir tobulėti. Siekdami atkreipti dėmesį į tai, kad savanorystė yra pilietiškumo apraiška, jau antrus metus Jaunieji maltiečiai vykdo pilietiškumo iniciatyvą „Savanorystė = Pilietiškumas = Lietuva”.

Savanorystė, pilietiškumas, Lietuva – kas tarp jų bendro

Per pastaruosius kelerius metus pasaulį sukrėtė ne vienas įvykis: karas Ukrainoje, pabėgėlių krizė, COVID-19 pandemija. Dar prieš du metus daugeliui mūsų teko pakeisti savo kasdieninę rutiną – iš aktyvaus gyvenimo persikelti į nuotolinę erdvę, atsisakyti daugelio veiklų, riboti socialinius ryšius. Savanorystė nebuvo išimtis – daug jos formų negalėjo vykti dėl kitų saugumo. Apribotos savanorystės galimybės neaplenkė ir jaunuolių, kuriems, dėl pasikeitusių sąlygų, savanoriškų veiklų spektras labai susiaurėjo. Pandemijos įkarštyje Jaunieji maltiečiai, išanalizavę, kaip galėtų prisidėti prie jaunimo užimtumo, išvystė daug gražių nuotolinių iniciatyvų ir projektų. Viena iš jų – komunikacinė iniciatyva „Savanorystė = Pilietiškumas = Lietuva”.

Lietuvos Jaunųjų maltiečių vadovė Neringa dalijasi mintimis apie idėjos pradžią: „Burdami savanorius ir nukreipdami juos į socialines veiklas, jau seniai pastebėjome, kad jaunų žmonių laisvoje valioje padėti kitiems - daug pilietiškumo apraiškų. Idėja apie iniciatyvą „Savanorystė = Pilietiškumas = Lietuva“ gimė jau prieš daugiau nei du metus, kada kovido akivaizdoje, atrodo, „sprogo” jaunų žmonių noras įprasminti save, prisidėti prie ko nors naudingo ir reikšmingo. Norėjome pagarsinti pačią mintį, kad savanorystė yra pilietiškumo išraiška, o veiksmai, iš kurių kyla rūpestis aplinkai ir žmonėms, augina sąmoningus piliečius, gebančius būti pagalba valstybei. Tuo pačiu ši iniciatyva skirta ir mūsų esamam bei būsimam savanoriui, padėka už jų gražius darbus, pagalbą ir kvietimas jungtis, tapti pilietiškais.”

Praėjusiais metais staiga prasidėjęs karas Ukrainoje taip pat paskatino žmonių atsidavimą ir norą veikti. Iki šios dienos Maltiečiai skuba teikti pagalbą ukrainiečiams. Savanoriai aktyviai prisideda prie įvairių iniciatyvų, teikia konsultacinę pagalbą, skiria savo aukas. Toks savanorių įsitraukimas yra vedamas jausmo, kad padėti yra tinkamiausias kelias tokių įvykių sūkuryje.

„Karo akivaizdoje pilietiškumas atranda dar daugiau atspalvių, kaip niekad svarbi mūsų vienybė, pagalba, požiūris. Pavyzdžiu turime įkvėpti vieni kitus, o ir bendros veiklos, susitelkimas  tik sustiprina. Tokios dienos kaip ši primena, kiek daug turime ir kaip svarbu tą puoselėti ir auginti. Auginti savo įsitraukimu, darbais ir rūpesčiu”, – atskleidžia Neringa.

Šūkiu „Savanorystė = Pilietiškumas = Lietuva“ Jaunieji maltiečiai sako, kad savanorystė – tai erdvė, kurioje skleidžiasi pilietiškumas.

 

Supratau, kodėl tai svarbu”

Apie pilietiškumą, akciją ir asmenines patirtis pasidalijo ir Maltos ordino pagalbos tarnybos generalinis sekretorius Edvinas Regelskis bei Lietuvos Jaunųjų maltiečių vadovė Neringa Sukauskaitė.

„Man pilietiškumas – tai, kai žmogus nori, gali ir daro, kas jo galioje, kad būtų geriau. Ir nesvarbu, ar dalyvauja rinkimuose, ar savanoriauja, ar atlieka tarnybą kariuomenėje ir panašiai. Dar geriau, kai daro viską. Bet man čia labiau apie atsakomybės prisiėmimą ne tik už save, bet ir už aplinkinius, kad Lietuvoje būtų gera kiekvienam“, – apie pilietiškumą dalijasi maltiečių generalinis sekretorius Edvinas Regelskis.

Pilietiškumo sąvoka išties yra plati ir kiekvienas ją gali suprasti savaip: vienam tai dalyvavimas rinkimuose, kitam savanorystė. Pilietiškumo pavyzdžių kasdienėje veikloje ieškojimas yra labai individualus ir asmeninis procesas, kuris reikalauja gilios analizės apie tai, ką veiki ir ką darai. Kartais net gali būti neaišku, kuo mūsų veikla prisideda prie geresnio rytojaus kūrimo.

Kai pradėjau savanoriauti, sunkiai suvokiau, kuo mano daromi darbai, skiriamas laikas yra vertingi visuomenei. Ilgainiui supratau, kokia svarbi pagalba kitiems, koks reikalingas rūpinimasis maltiečių globojamais pažeidžiamais žmonėmis, kodėl tai svarbu ne tik tiems žmonėms, bet apskirtai visuomenei“, – pasakoja Edvinas.

Atlikto darbo rezultato dydis ar pasiektų žmonių skaičius neturi didelės prasmės, pilietiškumas kuriamas nuo mažų dalykų, žingsnis po žingsnio. Kiekvienas atliktas geras darbas skatina gerus darbus daryti kitus, užkuria grandininę reakciją ir veda visuomenę kitokio rytojaus link.

Lietuvos Jaunųjų maltiečių vadovė Neringa Sukauskaitė įžvelgė: „Būti pilietišku, sakyčiau, reiškia būti pokyčio kūrėju, kada supranti, kad kiekvieno mūsų rankose slypi jėga galinti keisti. Nesvarbu, kokioje savanoriškoje veikloje, ar organizacijoje save įprasminsite, svarbu, jog jūsų veiksmai jau prisideda prie kažko geresnio”. Maltietiškas jaunimas sveikina su Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo diena ir kviečia atrasti savyje pokyčio kūrėją. Savanorystė – tai kelias pilietiškumo link.

 

Reklama Ikona, uždaryti