Lietuvos jūrų muziejuje – meninė instaliacija apie kitokią jūrą

Lietuvos jūrų muziejuje – meninė instaliacija apie kitokią jūrą
AA

Lietuvos jūrų muziejus toliau plėtoja ekologijos temą ir šįkart ją pristato šiuolaikinio meno kalba.

Gegužės 20 d. 11 val. Jūrų muziejuje bus atidaryta dailininko Rodiono Petroffo edukacinė meninė instaliacija „Jūros plastika“.

Iš karto po atidarymo – akcija „Mano pasižadėjimai vandenynui“, skirta Europos jūrų dienai.

Nors vis daugiau dėmesio visuomenė  skiria ekologiškai gyvensenai, tvarumui, saikingam vartojimui, tačiau mokslininkai konstatuoja,  kad nepaisant to, kad medijose, žiniasklaidoje taip pat ir mene apie tai daug kalbama, gamta ir toliau teršiama.

Muziejaus direktorė Olga Žalienė sako, kad muziejus, jausdamas pareigą kalbėti apie tai aktualiau ir šiuolaikiška kalba, interaktyviai bei įtraukiančiai, inicijavo bendrą projektą su jaunu, bet jau gerai žinomu menininku Rodionu Petroffu.

Rodionas Petroffas

Pats menininkas, pristatydamas parodą pasakoja, kad viena iš keturių instaliacijos dalių bus skirta mikroplastikui.

– Pavadinau ją „Mikroplastic flow“ arba „Game over“, – sako menininkas. – Šiai instaliacijai pats gaminau iš atliekų mikroplastiką. Mane labiausiai nustebino, net šokiravo mikroplastiko kiekis jūrose. Mikroplastikas gali atrodyti netgi estetiškas, todėl aš naudoju jį savo instaliacijoje, bet jo kiekis sparčiai didėja jūrose ir kartu jūrų gyvūnuose. Ir, be abejo, žuvyje, kurią suvalgome. Taip mikroplastikas apsuka savo ratą be pralaimėjimo – ką išmetame, tą ir gauname atgal. Nors nematoma, bet pražūtinga forma. Galiu paliudyti, kad jis tikrai neturi jokio skonio, prisimenu dar iš vaikystės, kai atkandau jo gabaliuką. Esu matęs tokį memą, kai žmogus parduotuvėje perka žuvį, paprašo ją įdėti į maišelį, o išmintinga pardavėja atsako, kad maišelis yra jau žuvies viduje.

Kita instaliacija „Jūros plastika“ – tai video performansas, kuriame žiūrovas mato žaismingai vandenyje nusileidžiančias plastiko atliekas, pvz., plastiko maišus.

– Vaizdas, labiau abstraktus, grakštus, žiūrovą turi paveikti išmetamo plastiko estetika, – sako Rodionas Pteroffas.  – Tai povandeninis peizažas, kuriame matome gyvūnus ar jūrą, bangas, bet viskas skulptūriškai padaryta iš plastiko ar kitų atliekų.

Instaliacijoje „Jūros plastika menininkas pažvelgia į taršą per ironijos, abejonių prizmę. Jis kalba apie aplinkos taršą ironiškame, ciniškame kontekste, tarsi žiūrėtų į taršą kaip į gamtos reiškinį ir galėtų pastebėti jame grožį.

Rodionas Petroffas – šiuolaikinis menininkas, gyvenantis ir kuriantis Klaipėdoje. Surengė daugiau nei 10 personalinių parodų Lietuvoje ir Europoje, aktyviai dalyvauja grupinėse parodose. Tapytojas siekia paliesti svarbias visuomenei temas, ugdyti kritišką, nepriklausomą mąstymą, gerinti meno suvokimą visuomenėje, skatinti šiuolaikinio meno pažinimą.

Instaliacija veiks iki gruodžio 31 d.