Pakelti svetimą šiukšlę – jau nebe tabu. Vis daugiau Lietuvos žmonių įsitraukia į aplinkos tvarkymą ir stengiasi mažinti taršą, todėl birželį Lietuvoje vėl prasideda „Misija: švari vasara!“, skatinanti gamtoje pakelti svetimą šiukšlę, nepalikti savų ir tokiu pavyzdžiu dalytis socialiniuose tinkluose.
„Pernai mūsų organizuota aplinkos švarinimo akcija pasisekė – sukėlė atgarsį visuomenėje. Žmonės asmeniniais pavyzdžiais rodė, kaip vasarodami rūpinasi gamtos švara – buvo daug istorijų, pasidalinimų, nuotraukų socialiniuose tinkluose. Šiemet nusprendėme pakartoti iniciatyvą, tad kviečiame visą vasarą ugdyti švarinimosi įpročius – lankant pažintinius takus, parkus, gamtos paminklus su savimi turėti maišelį, į kurį įdėtumėte išdraikytas ar ne vietoje paliktas šiukšles. Išgabenkite radinius iš gamtos namų, įamžinkite savo poelgius ir dalinkitės pavyzdžiu socialiniuose tinkluose, žymėdami #misijašvarivasara2021“, – sako VšĮ „Žaliasis taškas“ marketingo ir komunikacijos vadovė Asta Burbaitė. Ji taip pat ragina jungtis prie „Facebook“ grupės „Misija: švari vasara‘21“ ir žada, kad aktyvių gamtos mylėtojų laukia malonios staigmenos.
Švarinimosi akcija vyks visą vasarą, tad galimybių surinkti gamtoje rastas šiukšles bus ne viena. O kuo daugiau akimirkų su žyme #misijasvarivasara pasklis po socialinius tinklus, tuo švaresnė bus Lietuva – pakelti šiukšlę reikia visada ir tam nebūtinos talkos.
Į misiją gali įsitraukti kiekvienas – Lietuvos nacionalinių ir regioninių parkų lankytojams bendrovė „Gerovė“ pagamino specialius maišelius, kuriuos bus galima rasti ir nemokamai pasiimti visuose parkų lankytojų centruose.
„Gerovės“ komercijos direktorė Živilė Ramoškienė pastebi, kad vis daugiau žmonių Lietuvoje noriai įsitraukia į aplinkos apsaugos ir tvarkymo veiklas, atliktais darbais dalijasi socialiniuose tinkluose ir savo pavyzdžiu skatina kitus.
„Misija: švari vasara!“ suteikia galimybę prie pokyčių visuomenėje ir aplinkoje prisidėti kiekvienam. Sėkmingos aplinkos tvarkymo iniciatyvos atskleidžia, kad per kelerius pastaruosius metus visuomenės nariai tapo sąmoningesni bei jautresni aplinkos problemoms. Aktyviai palaikome tiek šią, tiek kitas aplinkos tvarkymo akcijas ir iniciatyvas, nuolat stengiamės parodyti, kad surinktos atliekos gali įgyti dar vieną gyvenimą – būti perdirbtos ir virsti naujais gaminiais”, – teigia Ž. Ramoškienė.
Pakuotes gaminančios bendrovės „Gerovė“ komercijos direktorė pastebi, kad dalyvavimas švaros akcijose žmones skatina tęsti atsakingą elgesį ir rūpinimąsi aplinka. Pasak jos, žmonės, kurie tvarko ir puoselėja gamtą, nenorės būti šiukšlintojais. O kuo daugiau žmonių grįžta iš gamtos parsiveždami namo ne tik savo, bet ir svetimų atliekų, jas išrūšiuoja ir išmeta į rūšiavimo konteinerius, tuo Lietuva tampa švaresnė ir gražesnė.
Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos (VSTT) atstovė Diana Rakauskaitė pastebi, kad per karantiną pernai žmonės daugiau keliavo po saugomas teritorijas, atrado pažintinius takus, vertingų gamtos vietų ir geriau pažino savo kraštą. „Graži iniciatyva „Misija: švari vasara!“ suveikė – nacionalinių ir regioninių parkų lankytojų centruose dalijami maišeliai padėjo žmonėms pasirūpinti savo atliekomis ir skatino surinkti svetimas. Džiugino šeimų, draugų, įmonių pavyzdžiai, kai bendraminčiai organizuodavo aplinkos tvarkymo savaitgalius ir iš miško ar paežerių iškuopdavo krūvas įvairių atliekų. Todėl šaunu, kad švarios vasaros misija įsibėgės ir šiemet“, – priduria D. Rakauskaitė.
VSTT atstovė pažymi, kad šiemet nacionaliniai parkai mini savo 30-metį. Ta proga iniciatyvą „Misija: švari vasara!“ papildys penkios talkos kiekviename nacionaliniame parke, o dalyvių lauks įdomi programa ir apdovanojimai už aktyvumą.
Pirmoji talka vyks Trakų istoriniame nacionaliniame parke birželio 9 dieną, kuri visame pasaulyje minima kaip Vandenyno diena. Vėliau talkos su programomis numatytos Dzūkijos, Žemaitijos, Aukštaitijos ir Kuršių nerijos nacionaliniuose parkuose. Renginiuose bus laukiami visi, kurie mėgsta laisvalaikį leisti gamtoje ir didinti visuomenės sąmoningumą. „Šiemet renginių programa yra orientuota į jaunąją kartą. Vaikams norime parodyti, kad gamta yra tūkstančių gyvų būtybių namai, o neatsakingas elgesys šiuos namus darko ir griauna. Geriausiai apsaugosime aplinką, jeigu įprasime vadovautis taisykle: ką atsinešei į gamtą, tą išsinešk atgal“, – tvirtina D. Rakauskaitė.