Kalėdinis paukščių stebėjimo maratonas 2019

Kalėdinis paukščių stebėjimo maratonas 2019
AA
Lietuvos ornitologų draugija (LOD) jau 13-ą kartą visus kviečia dalyvauti Kalėdiniame paukščių stebėjimo maratone. Šioje akcijoje kviečiame dalyvauti visus – tiek patyrusius, tiek pradedančiuosius paukščių stebėtojus ar tiesiog žmones mylinčius paukščius. Nesvarbu ar pažįstate tik naminį žvirblį ir didžiąją zylę, ar galite atskirti skirtingus bukučių porūšius. Tai puiki proga metų pabaigos švenčių laikotarpiu ne tik pabūti kartu su artimaisiais, bet ir išeiti į gamtą bei užfiksuoti besikeičiančios gamtos akimirkas.
Panašaus pobūdžio renginiai Kalėdiniu laikotarpiu organizuojame visame pasaulyje. Viena seniausių pasaulyje gamtos apsaugos organizacijų „Audubon“ šiais metais jau 120 kartą organizuoja Kalėdinį paukščių stebėjimo ir skaičiavimo renginį, pritraukiantį tiek tik retkarčiais paukščius stebinčius žmones, tiek ornitologus-mėgėjus ir ornitologus-profesionalus. Dar 19 amžiaus pabaigoje Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) buvo tradicija Kalėdiniu laikotarpiu sumedžioti kuo daugiau paukščių. Visgi nuo 1900 metų, stiprėjant gamtos apsaugos organizacijoms, pradėtas organizuoti Kalėdinis paukščių stebėjimo renginys – užteko tik pateikti savo stebėtų paukščių sąrašą. Nors taip renkami duomenys gali atrodyti padriki ir nevertingi, tačiau JAV mokslininkai, remdamiesi šio renginio duomenimis, jau yra atspausdinę daugiau nei 200 mokslinių straipsnių. Taigi kiekvienas, nors ir paprasto paukščio, stebėjimas yra labai vertingas.
Nors nei tokia sena istorija, nei dideliu dalyvių skaičiumi mes dar negalimi didžiuotis, tačiau tikime, kad šio renginio populiarumas kasmet vis didės ir sulauksime tiek didesnio dalyvių skaičiaus, tiek didesnės stebėtų paukščių rūšių įvairovės.
Kaip ir kasmet, maratonas pradedamas nuo gruodžio 24 d. (00:00). Informacija apie stebėjimus ir stebėtų paukščių nuotraukomis kviečiame dalintis „Facebook“ svetainėje sukurtoje Kalėdinio paukščių stebėjimo maratono svetainėje.
Maratono taisyklės:
 • Pagrindinis varžybų tikslas - pamatyti kuo daugiau skirtingų paukščių rūšių per šventinį laikotarpį, t.y. nuo gruodžio 24 d. (00:00) iki gruodžio 31 d. (24:00).
 • Stebėjimų teritorija - visa Lietuva.
 • Varžybos yra individualios, todėl jei paukščius stebite keliese – kiekvienas stebėtas paukščių rūšis registruojate atskirai.
 • Kiekvienas maratono dalyvis turi užpildyti Lietuvos ornitologų draugijos svetainėje pateiktą anketos formą ir iki sausio 6 dienos atsiųsti el. paštu lod@birdlife.lt.
 • Jei stebėjote įprastą tuo metų laiku paukščių rūšį, užtenka įrašo suvestinėje lentelėje. Jeigu stebėjimas įdomesnis ar neįprastas (vėlyva registracija, neįprastas žiemojimas, reta rūšis Lietuvoje ir pan.), tuomet surašykite visus jų stebėjimo atvejus.
 • Jei stebėjote labai retą rūšį, privalote užpildę specialią anketą ir kuo greičiau pateikti duomenis Lietuvos ornitofaunistinei komisijai (LOFK). Tik po LOFK patvirtinimo, rūšis bus įskaityta.
 • Žuvę paukščiai nėra registruojami.
 • Varžybas laimi tie, kuriems pavyksta pamatyti daugiausiai skirtingų paukščių rūšių
Formos užpildymo rekomendacijos:
 • Formos pavadinime esantį žodį „Pavardė“ pakeiskite į stebėtojo pavardę
 • Pildydami lentelę, tam skirtuose laukeliuose nurodykite savo vardą, pavardę, bendrą stebėtų rūšių skaičių, aplankytų savivaldybių skaičių
 • Datos laukelyje nurodykite stebėjimo datą formatu „Metai-mėnuo-diena“
 • Jeigu rūšių sąraše nėra Jūsų stebėto paukščio, nurodykite stebėto paukščio rūšį tam skirtuose tuščiuose laukeliuose lentelės apačioje

Patarimai maratono dalyviams:
 • Keletą ar keliolika paukščių rūšių galima užregistruoti tiesiog bent vieną kitą valandą praleidus prie lesyklos.
 • Norint užregistruoti kuo daugiau skirtingų rūšių, verta aplankyti kuo daugiau skirtingų paukščiam tinkamų buveinių (miškas, pieva, neužšalęs vandens telkinys ir t.t.) – Kalėdinis periodas tam puikiai tinkantis laikas, nes ne vienas važiuojame aplankyti skirtinguose Lietuvos pusėse gyvenančių giminaičių ir draugų, o tuo pačiu turime progą aplankyti ir skirtingas teritorijas.
 • Lietuvos paukščių apibūdinimus galite rasti Lietuvos ornitologų draugijos svetainėje (www.birdlife.lt), o nuotraukų pasižiūrėti Lietuvos paukščių fotografų klubo svetainėje (www.birdpix.lt) arba Lietuvos gamtos fotografų svetainėje (www.naturephoto.lt).
 • Nepavykus apibūdinti paukščio, pagalbos ieškokite Lietuvos ornitologų draugijos ir „Kalėdinio paukščių stebėjimo maratono“ Facebook paskyroje. Ten pat galėsite patalpinti ir neatpažinto paukščio nuotrauką.
Daugiausiai skirtingų paukščių rūšių užregistravusių stebėtojų laukia prizai, kurie bus įteikti metinio LOD susirinkimo metu. Visgi svarbu nepamiršti, kad tai gražiausių švenčių laikotarpis ir nesvarbu ar apvažiuosite visą Lietuvą, ar tiesiog paukščius stebėsite pro langą. Šis maratonas turėtų būti malonus laisvo nuo darbų ir šeimyninių rūpesčių laiko praleidimas!
Ikona, uždaryti