Aplinkosaugininkų dėmesys saugomoms teritorijoms: atraskite ir ilsėkitės oficialiose poilsiavietėse

Aplinkosaugininkų dėmesys saugomoms teritorijoms: atraskite ir ilsėkitės oficialiose poilsiavietėse
AA

„Vienas mėgstamiausių būdų poilsiauti gamtoje – stovyklavimas. O tokių prevencinių akcijų tikslas ne bausti, o edukuoti, aiškinti, kaip rūpintis gamta, kad poilsiaudami paliktume kuo mažesnį pėdsaką“, – sakė Aplinkos apsaugos departamento  Vilniaus gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos vyr. specialistas Šarūnas Žulys.

Kaip pasakoja aplinkosaugininkas, per reidą buvo pastebėta neteisėtų poilsiaviečių prie ežerų, vienoje jų buvo ir poilsiautojų.

„Sutikę nelegaliai stovyklaujančius žmones, paaiškinome, kad taisyklės sugalvotos ne šiaip sau. Pirmiausia, pasirinkę poilsiauti bet kaip, keliate grėsmę gamtai, o ypač saugomų – vertingiausių teritorijų aplinkai. Nejučia sutrypiama miško paklotė, paliekama šiukšlių, drumsčiama laukinių gyvūnų ramybė.  Tai papasakojus, klausimų nekilo – žmonės susitvarkė ir išvyko į oficialią stovyklavietę“, – dalijosi Š. Žulys.

Kaip primena aplinkosaugininkas, Valstybinė miškų urėdija pateikia įrengtų rekreacinių teritorijų žemėlapį, pagal kurį galima lengvai susirasti tinkamą poilsiavietę ar stovyklavietę.

Be to, per reidą pareigūnai sutiko daug grybautojų bei uogautojų. Du grybautojai, priartėję prie gamtinio rezervato ribos, buvo įspėti neiti į ypač saugomą teritoriją.

Bendras aplinkosaugininkų reidas pasisekė – dauguma sutiktų poilsiautojų, uogautojų ir grybautojų laikėsi taisyklių.

Svarbu: 

  1. Atvykus į mišką motorine transporto priemone, įvažiuoti ir važinėti po jį galima tik keliais. Statyti transporto priemones miškuose leidžiama tik tam skirtose transporto priemonių stovėjimo aikštelėse arba kelio pakraštyje.
    Dviračiais galima važinėti – keliais, rekreaciniais, pažintiniais ar kitais miško takais netrukdant pėstiesiems miško lankytojams ir negadinant takų dangos.
     
  2. Laužus galima kurti tik stovyklavietėse, poilsiavietėse ir kempinguose, kur yra įrengtos ir specialiai tam išskirtos bei iš anksto parengtos vietos. Tokios laužavietės apsuptos iš visų pusių ne siauresne kaip 0,5 metro mineralizuota zona, o aplink yra pašalintos miško paklotės juosta. Arti laužavietės nėra sausos žolės, medžių, durpingo grunto ar kitokių degių medžiagų.

    Jei lankytojas žada lankytis saugomoje teritorijoje, daugiau informacijos apie teritorijas galima rasti  interneto svetainėje – saugoma.lt 
     
  3. Lankymosi miške taisyklės reglamentuojama, kad apsistoti poilsiui su palapinėmis miškuose galima tik oficialiose stovyklavietėse, kempinguose.

    Norint sužinoti, kur konkrečiu atveju galima arba draudžiama statyti palapines, būtina pasitikrinti toje teritorijoje galiojančius planavimo dokumentus, konkrečiose teritorijose galiojančius tvarkymo planus, saugomų teritorijų lankymo taisykles.
     
  4. Atsakingiems poilsiautojams tikrai nereikia kalbėti apie tai, kad šiukšlinti negalima. Deja, tokių situacijų pasitaiko, taigi primename, kad atliekų miške palikti negalima. Stovyklavietėse dažniausiai yra įrengtos šiukšliadėžės, tačiau jei atvykę į mišką poilsiauti pasiimtumėte ir savo šiukšlių maišus, pasirūpintumėte ne tik jų tinkamu sutvarkymu, bet ir prisidėtumėte prie didesnės švaros.
     
  5. Susiruošusiesiems poilsiauti prie ežerų ar upių reikėtų atsiminti ir papildomus reikalavimus: pakrančių apsaugos zonose draudžiama statyti transporto priemones arčiau kaip 25 metrai nuo vandens telkinio kranto.