Spektaklio „Airswimming“ eskizas Klaipėdoje

Spektaklio „Airswimming“ eskizas Klaipėdoje
AA

Režisierius Paulius Oficerovas šių metų pradžioje gavo Lietuvos kultūros tarybos pradedančiojo menininko stipendiją. Stipendija skirta spektaklio „Airswimming“ (dramaturgė Charlotte Jones) eskizo sukūrimui. Šią medžiagą ir spektaklio idėją jaunasis režisierius su savimi nešiojosi jau ilgą laiką, kruopščiai ieškodamas geriausios terpės šiai kūrybinei idėjai realizuoti.

Reklama
Reklama

Pjesė pasakoja dviejų moterų istoriją, kurios dėl neatikimo to meto lyties standartams buvo uždarytos į psichiatrinę ligoninę. Ligoninė buvo panašesnė į kalėjimą, o moterys joje kentėjo vien už tai, kad buvo savimi. Režisierius pastebi, kad pjesė parašyta 1997 metais, veiksmas vyksta 1920 metais, tačiau net ir 2025 metais susiduriame su panašiomis problemomis, kurių apvalkalas kitas, bet esmė ta pati. Paklaustas, kur semiasi inspiracijos statyti šį spektaklį, režisierius pamini, kad pjesė yra daugialypė, todėl ir inspiracija ateina iš skirtingų šaltinių – tiek filosofinio klausimo, kas yra žmogaus laisvė, tiek iš pjesės fragmentus ataidinčios šiandieninės visuomenės, tiek iš savęs paties tyrinėjimo. O jėgų darbui sukurti suteikia pyktis – pyktis, kad padėtis keičiasi per lėtai, kad tiek daug tarpusavyje kalbėdami nutylime, tiek daug problemų nenorime pripažinti ar pamatyti.

Spektaklio eskize svarbų estetinį vaidmenį atlieka vaizdo projekcijos. Pauliaus Oficerovo darbams būdinga stipri estetika, nestebina ir tai, kad jis yra ir trumpametražių dokumentinių filmų kūrėjas, vaizdo operatorius ir spektaklių projekcijų kūrėjas. Už vaizdo projekcijų sprendimus 2021 metais, kartu su kolegomis Gediminu Vansevičiumi ir  Dinu Marcinkevičiumi, buvo nominuotas Auksiniam scenos kryžiui. Praturtintį spektaklio eskizą vaizdo projekcijomis P. Oficerovas nusprendė neradęs kaip surežisuoti tam tikras spektaklio scenas. Režisierius pastebėjo, kad pjesėje jaučiama keista atmosfera, kuri jam priminė trauminius prisiminimus – tokius, kuriuos norisi kuo greičiau iš savęs išmesti, bet mintys nejučiomis vis nuslysta atgal į juos. O juos nuslopinus, jie lyg spyruoklė pačiu netinkamiausiu metu iššoka į sąmonę. Ieškodamas, kaip šią atmosferą pagauti ir perteikti scenoje, režisierius eksperimentavo su vaizdo projekcijomis, ir, dideliam kūrybinės komandos džiaugsmui, būtent tą įspūdį pavyko užfiksuoti.

Spektaklio „Airswimming“ eskizo sukūrimą finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Eskize vaidina aktorės Kamilė Pilibaitytė ir Simona Paulauskaitė, projekcijų kūrėjas – Dinas Marcinkevičius, režisierius Paulius Oficerovas.

Eskizas bus pristatytas gegužės 27d., Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Klaipėdos fakultete. Dėl nedidelės patalpos žiūrovų skaičius itin ribotas, todėl prašome registruotis el. paštu o.tada.teatras@gmail.com . Spektaklis gavo Klaipėdos savivaldybės finansavimą pilnam pastatymui, todėl kviečiame sekti tolesnę informaciją.