Festivalis „TheATRIUM“ prasideda Lietuvos teatrą pristatančia savaite

Festivalis „TheATRIUM“ prasideda Lietuvos teatrą pristatančia savaite
AA

Pirmoji tarptautinio teatro festivalio „TheATRIUM“ diena prasideda gausaus su Lietuvos teatro kūrėjų darbais norinčio susipažinti užsienio svečių būrio pasitikimu ir pilnai išparduoto spektaklio rodymu.

Gegužės 13–17 d. vykstanti pirmoji „TheATRIUM“ programos dalis, Lietuvos teatro vitrina, atsirado kaip siekis pristatyti šalies teatrą pasauliui, bet ji taip pat prigijo ir kaip puiki proga vietos gyventojams nerti į koncentruotą labai įvairių scenos meno kūrinių maratoną.

 

Lietuvos teatro vitrinoje per penkias dienas bus parodyti devyni labai įvairūs scenos meno kūriniai, jie rudenį vykusios atrankos metu buvo atrinkti iš beveik 40 pretendentų. Vitrinos atrankos komisiją sudarė skirtingų Klaipėdos dramos teatro padalinių atstovai, o atrankos kriterijus vienijo pastanga rasti spektaklius, kurie galėtų būti aktualaus turinio užsienio rinkai, taip pat buvo atsižvelgiama į tai, ar juos patogu išvežti į gastroles ir kt. Siekta sudėlioti visapusiškai Lietuvos teatrą pristatančių spektaklių kolekciją, tad vitrina labai įvairi: nuo klasikinio iki labai modernaus turinio, nuo monospektaklių iki šešėlių ir šokio teatro. Šiemet spektaklius kartu su kitais žiūrovais stebės apie 30 svečių iš užsienio.

orfėjas

Pirmoji Lietuvos teatro vitrinos diena prasideda OKT / Vilniaus miesto teatro spektakliu „Mama“ (rež. Kirilas Glušajevas), į jį bilietai buvo išgraibstyti jau prieš kurį laiką. Iškart po šio spektaklio bus rodomas festivalio šeimininko Klaipėdos dramos teatro „Sugrįžimas“ (rež. Naubertas Jasinskas) – estetiškai itin išgrynintas, šiais metais „Auksiniu scenos kryžiumi“ už Liucijos Kvašytės kurtą kostiumų dizainą apdovanotas ir žanro ribas peržengiantis spektaklis.

Antroji Lietuvos teatro vitrinos diena prasidės svarbia festivalio naujove – 14 d. 15 val. teatro antro aukšto menėje vyks visuomenei atvira diskusija su svečiais iš užsienio. Paprastai atvykę į festivalį jie renka informaciją apie scenos meno kūrinius, kūrėjus, teatrus, bendrauja su teatralais, bet su plačiąja publika neturi jokio kontakto. Šiais metais nutarta inicijuoti erdvę, kurioje galėtų nuskambėti šių, iš pačių įvairiausių pasaulio šalių atvykstančių teatro žinovų įžvalgos. Pirmosios „TheATRIUM“ visuomenei atviros diskusijos tema – „Teatras: civilizacijos forpostas ar laisvalaikio pramoga?“. Ją moderuos Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto prodekanas, filosofas ir sinologas doc. dr. Vytis Silius. Diskusijoje dalyvaus Kryštof Koláček iš Čekijos Respublikos, Prahos „Divadlo X10“ teatro prodiuseris ir kultūros vadybininkas. Prie įvairių scenos meno iniciatyvų kūrimo ir puoselėjimo savo šalyje prisidėjęs ir vadovavęs ne vienam tarptautiniam meno projektui, K. Koláček 2024 m. buvo išrinktas Europos nepriklausomų scenos menų asociacijos prezidentu. Savo mintimis dalinsis ir estas Heigo Teder, Europos kultūros sostinės „Tartu 2024“ vyriausiasis prodiuseris, teatro ir kultūros vadybos profesionalas. Didelėje renginių programoje, pernai išsiskleidusioje Tartu, nemažai dėmesio teko ir išskirtiniams teatro projektams. Trečiasis diskusijos dalyvis – Liepojos teatro ir meno vadovas, jaunosios kartos režisierius Valters Sīlis. Diskusijoje dalyvaus ir Klaipėdos dramos teatro bei festivalio meno vadovas Gintaras Grajauskas. Pokalbis vyks lietuvių ir anglų kalbomis.

atrium

Iškart po diskusijos laukia dviejų spektaklių peržiūros. OKT / Vilniaus miesto teatras pristatys šiuo metu Lietuvoje didžiulio publikos susidomėjimo sulaukiančią autobiografinę dramą „Šventoji“ (rež.: Eglė Jackaitė ir Oskaras Koršunovas) bei MMLAB teatro performansas „Pilėnai“ (aut. ir rež.: Matas Dirginčius bei Naubertas Jasinskas). Ketvirtadienį laukia dar du spektakliai: sulaukus daug užklausų iš žiūrovų, nutarta į programą įkomponuoti pakartotinį „Šventosios“ rodymą, po jo laukia didelės apimties Klaipėdos koncertų salės ir Šeiko šokio teatro jungtinis projektas „Odė šviesai“. Penktadienį festivalio svečių iš užsienio laukia išvyka į Kauną. Siekdami atvykusiuosius plačiau supažindinti su Lietuva, „TheATRIUM“ rengėjai nutarė į vitrinos dienotvarkę įtraukti išvykstamąją dieną: Nacionaliniame Kauno dramos teatre svečiai žiūrės „Dviejų Korėjų susijungimą“ (rež. Artūras Areima) ir lankysis Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje. Paskutinę Lietuvos teatro vitrinos dieną, šeštadienį, programoje net trys scenos meno kūriniai: teatro „Atviras ratas“ monospektaklis „Praeis“ (aut. ir rež. Justas Tertelis), Šeiko šokio teatro bei Klaipėdos lėlių teatro bendras kūrinys, kelionė į vidinį tamsos ir šešėlių pasaulį „Kontūrai“ (sumanytoja, choreografė ir atlikėja Dovilė Binkauskaitė, rež. Gintarė Radvilavičiūtė), o dieną ir visą vitrinos programą baigs Valstybinis Vilniaus mažasis teatras ir jo siurrealistinių bruožų drama „Orfėjas“ (rež. Žilvinas Vingelis).

Žiūrovams baigiant skirstytis iš spektaklių įvyks ir paskutinis Lietuvos teatro vitrinos renginys – vėlų vakarą šalia teatro arką šiais metais papuošusios menininkės Indrės Butku erdvinės instaliacijos „Žvėriškas instinktas“ keturi aktoriai: Renata Idzelytė, Karolina Kontenytė, Vaidas Jočys ir Mikalojus Urbonas, pravers šiurpinančių ir gąsdinančių istorijų skrynią. Kamerinis baugių istorijų pasakojimo vakaras – naujovė, įkvėpta seniausius laikus menančio pasakojimo meno tradicijos, iškart užsipildė jame norinčiais dalyvauti klausytojais.

Tarptautinė „TheATRIUM“ festivalio programa prasitęs po nedidelės pauzės, keturi jos spektakliai išsidėlios nuo gegužės 24 d. iki birželio 12 d.