Bibliotekoje – Klaipėdos 770-mečiui skirta paroda

Bibliotekoje – Klaipėdos 770-mečiui skirta paroda
AA

Rugpjūčio 2 d., antradienį, 16 val. Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos (Herkaus Manto g. 25) III a. ekspozicinėje erdvėje pristatoma paroda „Klaipėdos ženklai“, dedikuota Klaipėdos miesto 770-mečio jubiliejui.

Parodoje – Klaipėdos heraldinio simbolio raida nuo XV a. iki šių dienų. Dar viena šios parodos ekspozicija pristatoma lauke, ji įrengta prie Herkaus Manto paminklo (Herkaus Manto g.) ir čia bus eksponuojama iki rugpjūčio 31 d. Po to ši parodos dalis iškeliaus į Manheimą, seniausią uostamiesčio miestą partnerį bei kitas Vokietijos vietoves.

 

Bibliotekos erdvėse parodą bus galima apžiūrėti ilgiau, ji lankytojų lauks iki gruodžio 29 d.

Atidaryme dalyvaus Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas, AdM (Arbeitsgemeinschaft der Memellandkreise e.V.) draugijos pirmininkas Uwe Jurgsties, bibliotekos direktorė dr. Laura Juchnevič. Organizatorius – Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka, kuratorė – Jurga Bardauskienė. 

Miestą gali identifikuoti įvairūs, savotiškais simboliais tapę faktoriai – statiniai, gatvių pavadinimai, spalvos, kvapai ar garsai. Visi šie asociatyvūs vaizdiniai kiekvienam iš mūsų sukuria vis kitokį įspūdį – jis sykiu ir asmeniškas, ir bendras visiems. Klaipėdai paprastai priskiriami tie vaizdai, kurie turi tiesioginį ryšį su jūra, pakrante ar uostu. Šie elementai ir sukuria miesto naratyvą arba legendą. Istorijos vingiuose kintant miestovaizdžiui, tradicijoms ir vertybėms, keičiasi ir simboliai.

Klaipėda gali didžiuotis turėdama turtingą praeitį skirtingų kultūrų kryžkelėje ir seniausią heraldinį simbolį dabartinėje Lietuvos teritorijoje. Klaipėdos atpažinimo ženklas – per amžius beveik nepakitęs miesto herbas, kuris simbolizuoja miesto savarankiškumą. Jame visada dominavo tie patys elementai – bokštai, laivas ir jūra, tačiau jų semantika skirtingais laikais buvo traktuojama gana įvairiai. Kol Klaipėdos herbas įgavo galutinį pavidalą ir reikšmę, jo vaizdai ir jų teikiamos prasmės, nors ir išlaikant pagrindinius elementus, šiek tiek varijavo.

Parodoje – be kitų Klaipėdos savitumą atspindinčių ženklų, gana nuosekliai pristatoma ir Klaipėdos heraldinio simbolio raida nuo XV a. iki šių dienų. Jo panaudojimo arealas visais laikais išliko labai platus: nuo antspaudo iki suvenyro, nuo dokumento iki lėkštės, nuo reklamos iki garbingo apdovanojimo. Itin vertingas parodos eksponatas yra vienas seniausių Klaipėdos ženklų – 1511 m. Klaipėdos komtūro antspaudas. Šiuo antspaudu pažymėtas dokumentas dabar saugomas Slaptajame valstybiniame Prūsijos kultūros paveldo archyve (Geheimes Staatsarchiv Preussischer Kulturbesitz), Berlyne. Istoriškai reikšmingo dokumento kopija, kaip ir daugelis kitų objektų, visuomenei bus pristatyti pirmą kartą. Dalis parodos eksponatų yra skolinti iš žymių klaipėdiečių. Kiti atkeliavo iš Vokietijos Manheimo archyvo MARCHIVUM ir Lietuvos centrinio valstybės archyvo, tačiau daugiausia parodos eksponatų – iš Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje veikiančio AdM ir kitų bibliotekos archyvų.

 

Šia paroda miesto jubiliejui skirtas projektas nesibaigs. Rudenį organizatoriai klaipėdiečius ir miesto svečius pakvies į ekskursiją „Klaipėdos ženklai miesto gatvėse“. Jos maršrutas sudarytas pagal architektūrinių objektų ir kitų lankytinų vietų, išsaugojusių reikšmingiausius miesto simbolius bei ženklus, išdėstymą. Tokiu būdu siekiama supažindinti visuomenę  su miesto istorija, aktualinti jo kultūrą bei pristatyti su miesto identitetu susijusius simbolius, kurių turime išties nemažai, tačiau retas kuris iš mūsų juos pastebi. Tuo pat metu bus pristatytas ir elektroninis parodos leidinys, kuriame  apžvelgiama miesto heraldinio simbolio raida ir sklaida.

Bibliotekos darbo laikas: pirmadieniais–penktadieniais – 10–19 val., šeštadieniais – 10–17 val. (sekmadieniais ir valstybinių švenčių dienomis nedirba).