A. Mamontovas ir J. Vaitkutė kurs Nidos „Kultūros saloje“

A. Mamontovas ir J. Vaitkutė kurs Nidos „Kultūros saloje“
AA

Atlikėjas ir kompozitorius Andrius Mamontovas ir menininkė Jolita Vaitkutė pristato antrąjį savo bendrą darbą. Lietuvos kultūros sostinei Neringai skirtas projektas „Grynumas“ visą vasarą kvies pažinti Neringos gamtą ir kultūrą ne vartotojiškai, bet jautriai, supratingai.

Birželio 27 d. Nidoje bus pristatyta pirmoji projekto dalis – Jolitos Vaitkutės ir Andriaus Mamontovo audiovizualinė instaliacija „Anglies miškas“. Iki pat vasaros pabaigos instaliacija žiūrovą pasitiks šalia Tylos slėnio esančiame pušyne, Kuršių nerijos nacionalino parko teritorijoje. Instaliacija kvies apmąstyti Neringos miškų trapumą ir juos saugoti.

„Norisi atskleisti labai ploną ribą tarp to, kas yra gražu, žalia, gyva ir visiškai negyva – ši instaliacija tai ir pademonstruos. „Anglies miškas“ – tai, ko norisi išvengti ir kartu tai, ką jau esame patyrę. Kuršių nerija sukurta mūsų rankomis, bet tomis pačiomis rankomis ji gali būti ir sunaikinta. Darna ir sąjunga su gamta turėtų būti visų mūsų tikslas. Šis projektas – tai vaizdo ir garso susidūrimas. Būdami labai skirtingų sričių kūrėjai, randame temas, kurios mums abiems yra aktualios. Tad labai džiaugiuosi, kad mudviejų bendradarbiavimas vėl įvyks“, – mintimis dalijosi J. Vaitkutė.

Andrius Mamontovas ir Jolita Vaitkutė pirmąkart kartu dirbo pernai. Nacionalinėje dailės galerijoje buvo pristatyta instaliacija „Skambina“. „Atradome, kad mums labai įdomi garso ir vizualių menų sintezė, todėl Nidoje taip pat nusprendėme padirbėti kartu, – sakė A. Mamontovas. – Galvojome apie trapią Kuršių nerijos gamtą ir kartais gydantį, o kartais deginantį žmogaus prisilietimą prie jos. Instaliacija „Anglies miškas“ yra tarsi perspėjimas. Garsinis fonas papildys pavojaus nuojautą ir pastiprins jausmą, kad privalome saugoti tai, kas mums brangu ir unikalu.“

 

Rugpjūčio 28-ąją A. Mamontovas surengs koncertą Nidoje. Jo išskirtinumas – specialiai Neringai sukurta muzika ir tai, jog ją žiūrovai girdės ne per įgarsinimo įrangą, o modernių bevielių ausinių pagalba. Sceną koncerto metu nušvies šviesų dailininko Audriaus Jankausko projekcijos.

„Be galo smagu, kad „Kultūros sala Neringa“ įkvepia menininkus naujoms kūrybinėms paieškoms, naujiems atradimams ir gimsta tokios netikėtos sintezės, kai apjungiama muzika, vizualusis menas, gamta… Kas tikrai svarbu, jog ta sintezė, kalbant apie prasmingą Andriaus Mamontovo ir Jolitos Vaitkutės šios vasaros projektą Nidoje, yra ypatinga – nešanti žinutę mums visiems apie gamtos vaidmenį, ryšį su žmogumi ir tuo, ką jis daro, kuo gyvena. Manau, kad šis jungtinis projektas taps įkvėpimu tiek kitiems menininkams bei muzikantams, tiek prijaučiantiems kūrybai ar tiesiog stebėtojams. Tad su nekantrumu laukiame, palaikome ir kviečiame išvysti bei išgirsti“, – sakė projekto „Neringa – Lietuvos kultūros sostinė 2021“ vadovas, Neringos savivaldybės mero pavaduotojas Narūnas Lendraitis.